Za Pavlem přijela Nerudová, Fischer a Hilšer. Radí se, jak ve finále porazit Babiše

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
14. 1. 2023 19:19
Přestože prezidentský kandidát Petr Pavel vyhrál první kolo voleb, v jeho štábu místo oslav začala brzy probíhat jednání o tom, jak porazit v druhém kole Andreje Babiše. Za Pavlem přijela nejdříve další kandidátka Danuše Nerudová a následně další dosavadní soupeři Marek Hilšer a Pavel Fischer. Pavel zatím neřekl, jakým způsobem mu zmiňovaní kandidáti vyjádří podporu.
Prezidentský kandidát Petr Pavel ve svém volebním štábu při sledování výsledků prvního kola prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha
Prezidentský kandidát Petr Pavel ve svém volebním štábu při sledování výsledků prvního kola prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha | Foto: ČTK

Z tváře generála ve výslužbě Petra Pavla se během sobotního odpoledne, kdy se sčítaly hlasy voličů, vůbec nedalo vyčíst, jak si zrovna vede. Stejně klidný výraz měl v prvních desítkách minut, kdy výrazně vedl jeho hlavní soupeř Andrej Babiš, a nezměnil ho ani ve chvílích, kdy expremiéra dotahoval a v závěru ho dokonce přeskočil.

"Samozřejmě, že mám radost," tvrdil vítěz prvního kola voleb s ledovým klidem před pátou hodinou odpoledne. Kousek od něj jásali jeho podporovatelé, tleskali a vyvolávali generálovo jméno. "Pavel na Hrad," volali, když se protlačil na první místo. Do té doby bylo vidět na štábu Petra Pavla spíše napětí a občasné obavy, jestli v druhém kole zvítězí.

Sobotní program v Pavlově volebním štábu se však rozjížděl ve velkém pohodě a se spoustou úsměvů. Na velkoplošné obrazovce se nejdříve ze všeho vyjadřovali jeho podporovatelé z celé země, s nimiž se spojila jejich hlavní koordinátorka Linda Kopecká. O postupu svého kandidáta nepochybovali. Někteří doufali v zisk prezidentského postu už v prvním kole. To by však musel Petr Pavel získat přes polovinu hlasů.

Sama Kopecká byla zdrženlivější, byť také věřila v úspěch. "Díky tomu, že už jsem zažila v politice hodně, tak vím, že se může stát cokoliv každý den. Beru to tak, že jsme v kampani udělali pro úspěch maximum, byla u toho skvělá atmosféra a překonali jsme složité a těžké okamžiky. Uvidíme, jak to dopadne," říkala ještě předtím, než se začaly sčítat hlasy voličů.

"Už je to tři roky, tehdy jsem byla oslovena, jestli bych se k němu přidala," vzpomínala na začátky spolupráce a popisovala, jak Pavel za tu dobu objel celou zemi, účastnil se stovek debat s lidmi a napomáhal také v boji proti covidu.

Téměř nikdo další z těch, co vedle Petra Pavla od začátku stáli nebo ho postupně finančně podporovali, ve štábu nebyl. Chyběli významní sponzoři i známé osobnosti. "My jsme vzali toto první kolo zcela pracovně, proto jsme ani nikoho z těchto osobností a sponzorů nezvali," vysvětlila generálova mluvčí Eva Hromádková.

Že půjde skutečně o pracovní odpoledne, bylo v podvečer už zcela jasné. V horním patře volebního štábu se scházeli někteří neúspěšní prezidenští kandidáti. Danuše Nerudová s novináři nemluvila, Pavel Fischer a Marek Hilšer několik slov na podporu úspěšnějšího soupeře řekli.

"Se všemi třemi jsem se sešel a jsem rád za to, že mi přišli poblahopřát a domluvit podporu. Dohodneme se na konkrétní formě, jak by mi v kampani mohli pomoct. Předpokládám, že ty dva týdny budou velice intenzivní. Budeme se věnovat cestám do regionů či mediálním vystoupením. Chci ukázat rozdíl mezi tím, co nabízím já, a co nabízí Andrej Babiš," řekl Pavel v Událostech ČT.

"Schůzka s Petrem Pavlem byla velmi krátká. Předali jsme si květiny, sdělili jsme si svoje pocity. Shodli jsme se na tom, že největší zlo v této zemi je Andrej Babiš. Pak jsme se dohodli, že dál budeme pokračovat v pondělí," uvedla Nerudová. "Nabídl jsem mu pomoc a počkám, jak zareaguje," sdělil Hilšer. 

Mimochodem: Fischer a Hilšer se ocitli v podobné situaci jako při prezidentských volbách před pěti lety. Tehdy se také nedostali do druhého kola a společně pak podpořili Jiřího Drahoše, který ale nakonec neuspěl v souboji s Milošem Zemanem.

Video: "Začíná druhý poločas. Andrej Babiš bez faulů hrát neumí," prohlásil Petr Pavel (14. 1. 2023)

"Začíná druhý poločas. Andrej Babiš bez faulů hrát neumí," prohlásil Petr Pavel k průběžným výsledkům prvního kola. | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy