Srba miliony odškodného nedostane, soud zamítl odvolání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 4. 2011 13:40
Někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí chtěl po státu 8 milionů
Karel Srba strávil za mřížemi osm let
Karel Srba strávil za mřížemi osm let | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Karel Srba neuspěl ve sporu s ministerstvem spravedlnosti. Po něm požadoval osm milionů korun jako náhradu škody, ale Městský soud v Praze jeho odvolání zamítl.

Policie někdejšímu generálnímu sekretáři ministerstva zahraničí před devíti lety zabavila v souvislosti s vyšetřováním přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové přes 21 milionů korun v hotovosti a on s penězi nemohl volně nakládat.

Podle soudu Srbovi žádná škoda nevznikla, její existence je pouze hypotéza. "Celá věc se odehrává v rovině, co by se stalo, kdyby..," řekla předsedkyně senátu Irena Nosková. Podle ní stejně tak mohl o peníze přijít.

Rozsudek je pravomocný, je však proti němu přípustné dovolání k Nejvyššímu soudu.

Za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové byl Srba odsouzen na 12 let, soud ho po dvou třetinách trestu loni v září podmínečně propustil na svobodu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy