Při srážce dvou nákladních vlaků na Teplicku zemřel strojvedoucí, druhý je zraněný

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 4. 4. 2021 20:18
Po srážce dvou nákladních vlaků ve stanici Světec na Teplicku zemřel strojvedoucí, druhý je zraněný. Škoda podle odhadů Drážní inspekce přesáhne deset milionů korun. Podle předběžného zjištění inspekce jeden z vlaků nezastavil před návěstidlem zakazující jízdu.

Nehoda se stala ve 14:16 ve stanici Světec, kde se srazily vlaky společností Unipetrol a ČD Cargo. Jedna z lokomotiv začala hořet, několik vozů po srážce vykolejilo.

"Jedna osoba zemřela, utrpěla velmi vážná smrtelná zranění, kterým na místě ihned podlehla," řekl mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník. Další člověk utrpěl středně vážná zranění a záchranáři ho převezli do teplické nemocnice. Na místě zasahovalo devět hasičských jednotek, dvě sanitky a vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Požár hasiči již zlikvidovali. Vlak, který vzplál, vezl propan-butan, v druhém bylo uhlí, řekl operační důstojník hasičů. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan doplnil, že náklad hořícího vlaku hořet nezačal, hasiči požár včas uhasili. Dodal, že na místě zůstávají drážní jednotky kvůli vyproštění lokomotiv.

Vlak nezastavil před návěstidlem

Vyšetřování mimořádné události je teprve na začátku. "Nicméně již nyní lze předběžně konstatovat, že jeden z nákladních vlaků měl zastavit před návěstidlem zakazující jízdu, což se nestalo," uvedl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. 

Výpravčí zaznamenal, že příslušný nákladní vlak nedovoleně projel kolem návěstidla zakazujícího jízdu, ale srážce již nemohl zabránit, dodal. Zabezpečovací zařízení ve stanici fungovalo podle předběžné prohlídky správně, inspekce prověřuje také stav vlaků.

Škodu na trati inspekce odhaduje na čtyři miliony korun, výše škody na vlacích není dosud jasná. "Nicméně již nyní lze hovořit o celkové škodě převyšující deset milionů korun," uvedl Kučera.

Provoz na trati mezi stanicemi Bílina a Úpořiny je přerušen. Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy na trati jezdí osobní i nákladní doprava, vlaky kvůli vyšetřování místem neprojedou ještě několik dní.

Drážní inspektor: Strojvedoucí si někdy hrají s mobily, za nehody může lidský faktor (5. 3. 2019)

Vlaků není třeba se bát, za většinu nehod může selhání konkrétního člověka, strojvedoucí si hrají s mobilními telefony, ale nikdo nám to nepřizná | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy