Při srážce dvou nákladních vlaků na Teplicku zemřel strojvedoucí, druhý je zraněný

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 4. 4. 2021 20:18
Po srážce dvou nákladních vlaků ve stanici Světec na Teplicku zemřel strojvedoucí, druhý je zraněný. Škoda podle odhadů Drážní inspekce přesáhne deset milionů korun. Podle předběžného zjištění inspekce jeden z vlaků nezastavil před návěstidlem zakazující jízdu.

Nehoda se stala ve 14:16 ve stanici Světec, kde se srazily vlaky společností Unipetrol a ČD Cargo. Jedna z lokomotiv začala hořet, několik vozů po srážce vykolejilo.

"Jedna osoba zemřela, utrpěla velmi vážná smrtelná zranění, kterým na místě ihned podlehla," řekl mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník. Další člověk utrpěl středně vážná zranění a záchranáři ho převezli do teplické nemocnice. Na místě zasahovalo devět hasičských jednotek, dvě sanitky a vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Požár hasiči již zlikvidovali. Vlak, který vzplál, vezl propan-butan, v druhém bylo uhlí, řekl operační důstojník hasičů. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan doplnil, že náklad hořícího vlaku hořet nezačal, hasiči požár včas uhasili. Dodal, že na místě zůstávají drážní jednotky kvůli vyproštění lokomotiv.

Vlak nezastavil před návěstidlem

Vyšetřování mimořádné události je teprve na začátku. "Nicméně již nyní lze předběžně konstatovat, že jeden z nákladních vlaků měl zastavit před návěstidlem zakazující jízdu, což se nestalo," uvedl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. 

Výpravčí zaznamenal, že příslušný nákladní vlak nedovoleně projel kolem návěstidla zakazujícího jízdu, ale srážce již nemohl zabránit, dodal. Zabezpečovací zařízení ve stanici fungovalo podle předběžné prohlídky správně, inspekce prověřuje také stav vlaků.

Škodu na trati inspekce odhaduje na čtyři miliony korun, výše škody na vlacích není dosud jasná. "Nicméně již nyní lze hovořit o celkové škodě převyšující deset milionů korun," uvedl Kučera.

Provoz na trati mezi stanicemi Bílina a Úpořiny je přerušen. Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy na trati jezdí osobní i nákladní doprava, vlaky kvůli vyšetřování místem neprojedou ještě několik dní.

Drážní inspektor: Strojvedoucí si někdy hrají s mobily, za nehody může lidský faktor (5. 3. 2019)

Vlaků není třeba se bát, za většinu nehod může selhání konkrétního člověka, strojvedoucí si hrají s mobilními telefony, ale nikdo nám to nepřizná | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 8 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy