SPZ na přání: Prevíta ani fusekli na značce úředník nepovolí

Domácí Domácí
6. 5. 2015 11:12
Ministerstvo dopravy sestavuje s jazykovědci seznam zakázaných slov pro poznávací značky vozidel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Řidiči si už od příštího roku budou moci pořídit poznávací značku na přání. Motoristé však nebudou mít ve výběru úplně volnou ruku. Ministerstvo dopravy totiž připravuje ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český seznam zakázaných slov. Informují o tom středeční Hospodářské noviny.

Ministerstvo chystá pro úředníky manuál, jenž jim pomůže rozhodnout, která SPZ je přípustná a jaká ne. "Pro úředníky to bude jakési vodítko. Metodický pokyn shrne, jaké výrazy by se na značkách na přání objevit neměly," řekl HN mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Seznam zakázaných slov navíc sestavuje hned několik institucí. Na přípravě manuálu spolupracuje policie, Institut pro kriminologii a sociální prevenci, odbor lidských práv při Úřadu vlády a Ústav pro jazyk český Akademie věd, který ministerstvu zaslal hned 800 výrazů.

Jsou mezi nimi i poměrně obvyklá slova jako banditi, fusekle, nádivka nebo prevít. Zakázané budou také výrazy podněcující k rasismu nebo xenofobii. Řidiči si také nebudou moci na SPZ dát textové znaky, například otazník, vykřičník nebo hvězdička.

"Jde pouze o podklad pro přípravu, nikoliv ještě o finální seznam slov, která nesmí být na značce," uvedl Neřold.

Řidiči si budou moci dát na značku libovolnou kombinaci písmen a čísel. Znaků bude muset být sedm nebo osm. SPZ budou schvalovat úředníci na obecních úřadech s rozšířenou působností. Jedna poznávací značka motoristy vyjde na pět tisíc korun.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy