SPZ na přání: Prevíta ani fusekli na značce úředník nepovolí

Domácí Domácí
6. 5. 2015 11:12
Ministerstvo dopravy sestavuje s jazykovědci seznam zakázaných slov pro poznávací značky vozidel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Řidiči si už od příštího roku budou moci pořídit poznávací značku na přání. Motoristé však nebudou mít ve výběru úplně volnou ruku. Ministerstvo dopravy totiž připravuje ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český seznam zakázaných slov. Informují o tom středeční Hospodářské noviny.

Ministerstvo chystá pro úředníky manuál, jenž jim pomůže rozhodnout, která SPZ je přípustná a jaká ne. "Pro úředníky to bude jakési vodítko. Metodický pokyn shrne, jaké výrazy by se na značkách na přání objevit neměly," řekl HN mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Seznam zakázaných slov navíc sestavuje hned několik institucí. Na přípravě manuálu spolupracuje policie, Institut pro kriminologii a sociální prevenci, odbor lidských práv při Úřadu vlády a Ústav pro jazyk český Akademie věd, který ministerstvu zaslal hned 800 výrazů.

Jsou mezi nimi i poměrně obvyklá slova jako banditi, fusekle, nádivka nebo prevít. Zakázané budou také výrazy podněcující k rasismu nebo xenofobii. Řidiči si také nebudou moci na SPZ dát textové znaky, například otazník, vykřičník nebo hvězdička.

"Jde pouze o podklad pro přípravu, nikoliv ještě o finální seznam slov, která nesmí být na značce," uvedl Neřold.

Řidiči si budou moci dát na značku libovolnou kombinaci písmen a čísel. Znaků bude muset být sedm nebo osm. SPZ budou schvalovat úředníci na obecních úřadech s rozšířenou působností. Jedna poznávací značka motoristy vyjde na pět tisíc korun.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy