Správní rada odvolala ředitele Vojenské pojišťovny, podle ministra jednala nezákonně

Martin Ťopek ČTK Martin Ťopek, ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2016 18:18
Narychlo svolaná správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny rozhodla o odvolání ředitele Karla Šteina. Ten stejně jako ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolání považuje za nelegitimní a odstoupit nehodlá. Nemocnici bude řídit dál.
Nemocnice Motol
Nemocnice Motol | Foto: Prima FTV

Praha – Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny rozhodla o odvolání ředitele Karla Šteina a vedením pověřila ekonomického náměstka Pavla Koláře. Jak odvolaný ředitel, tak ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček říkají, že rada jednala nezákonně. Tím se ale jenom zvýšilo napětí, které v pojišťovně panuje. Ministr Němeček jí totiž současně hrozí uvalením nucené správy.

"Podle stávajícího vedení i ministerstva zdravotnictví bylo dnešní jednání, a tudíž i veškeré závěry z něho vycházející, neplatné," uvedl odvolaný ředitel Štein.

Rozhodnutí o svém odvolání označil Štein za nevymahatelný akt. "To osvědčují nejméně tři právní stanoviska a dále i zveřejněné stanovisko ministerstva zdravotnictví," uvedl v prohlášení.

Problémem je totiž to, že jednání správní rady svolala její místopředsedkyně Lenka Poliaková – a ta prý k tomu nebyla oprávněna. Štein proto hodlá řídit nemocnici i nadále a odstoupit nehodlá. "Pojišťovna bude pracovat dál jako doposud," dodal její mluvčí Richard Medek. 

Ministr Němeček proto trvá na svém prohlášení, že pokud pojišťovna nebude plnit svoje závazky vůči poskytovatelům zdravotní péče, ministerstvo zdravotnictví je připraveno na ni uvalit nucenou správu. 

„Situace ve Vojenské pojišťovně je alarmující a poslední kroky uskutečněné jen částí správní rady nás jen utvrzují v přesvědčení, že bude nutné přikročit ke konkrétním opatřením, abychom zabránili případným škodám. V této chvíli situaci analyzujeme a připravujeme další postup,“ prohlásil ministr Němeček.

Nucená správa může trvat maximálně rok a je velkým zásahem do činnosti pojišťovny, protože stát v podstatě přebírá kontrolu nad chodem organizace. Během nucené správy podléhají všechna rozhodnutí orgánů zdravotní pojišťovny schválení nuceného správce, který je zaměstnancem ministerstva zdravotnictví nebo financí. Podle zákona o zdravotním pojištění mohou v případě nucené správy pojištěnci pojišťovnu opustit a přejít k jiné.

Odvolat ředitele chce hnutí ANO

O odvolání ředitele usilují zástupci ministerstev financí a obrany, spravovaných hnutím ANO. Proti tomu se staví část členů správní rady. Její předsedkyně Jitka Šebková na začátku září zasedání tohoto orgánu zrušila. Ministerstvo zdravotnictví chce v případě volby nového ředitele otevřené výběrové řízení.

Podle Němečka nebyla místopředsedkyně ke svolání dnešního jednání oprávněna. "Zasedání nebylo právoplatně svoláno a naši zástupci se ho ani nemohou zúčastnit, protože by mohli činit právní kroky, za kterých by byla vůči nim vyvozována zodpovědnost," uvedl ministr.

Ministerstvo si podle něj nechalo zpracovat analýzu možných kroků v případě, že se znesvářená křídla ve správní radě nedohodnou. Na dotaz, zda by takovým krokem mohlo být uvalení nucené správy, Němeček řekl: "Nucená správa je krajní variantou. Pokud bude evidentní, že správní rada není schopna rozhodovat, že orgány pojišťovny jsou paralyzovány a že se to dotýká poskytovatelů zdravotní péče, my jsme povinni tento institut uplatnit."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy