Správa parku České Švýcarsko nebude spadat pod služební zákon, vznikne příspěvková organizace

ČTK ČTK
11. 11. 2015 16:02
Správa Národního parku České Švýcarsko nebude spadat pod služební zákonu, ale přemění se v příspěvkovou organizaci. Rozhodl o tom Senát, čeká se na podpis prezidenta. Poslanci tvrdí, že se tím ušetří. Převod správy parku pod služební zákon by spolu s její plánovanou následnou přeměnou na příspěvkovou organizaci stály na platech a odbytném asi 19 milionů korun.
Národní park České Švýcarsko.
Národní park České Švýcarsko. | Foto: Simona Holecová

Praha - Správa Národního parku České Švýcarsko nebude spadat pod služební zákon. Počítá se s její přeměnou na příspěvkovou organizaci.

Změnu schválil Senát v rámci poslanecké novely, kterou nyní dostane k posouzení prezident.

Poslanci změnu zdůvodnili tím, že stát tím ušetří. Převod správy parku pod služební zákon by spolu s její plánovanou následnou přeměnou na příspěvkovou organizaci stály na platech a odbytném asi 19 milionů korun.

Proti novele se přesto postavil senátor ODS Pavel Eybert, který neúspěšně navrhoval její zamítnutí.

Organizace v roce 2017

Předkladatelé v čele s Robinem Böhnischem (ČSSD) poukazovali také na to, že správy ostatních tří národních parků jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva životního prostředí.

Pouze Správa Národního parku České Švýcarsko vznikla jako správní úřad a do konce roku by se v ní mělo systemizovat 40 pracovních míst podle služebního zákona.

Poslanci proto navrhli, aby správa byla organizační složkou státu a byla podřízena ministerstvu. Už z toho důvodu, že podle ministerské předlohy se správa stane příspěvkovou organizací od roku 2017.

Vláda doporučila úpravy

Vláda doporučila provést v novele některé úpravy. Přechodnými ustanoveními by se mělo ošetřit mimo jiné zrušení správního úřadu, když navíc ředitel Správy národního parku České Švýcarsko už je státním zaměstnancem podle zákona o státní službě.

Poslanci ale k žádným úpravám původní předlohy nepřistoupili a novelu schválili téměř jednomyslně.

 

Právě se děje

Další zprávy