Tajnosti kolem smluv končí, slibuje správa hmotných rezerv

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
26. 7. 2014 11:27
Nové vedení úřadu bude zveřejňovat uzavřené smlouvy a chce odtajnit i kontrakty, které byly uzavřeny v minulosti.
Foto: Stránky společnosti

Praha - Instituce s kontroverzní pověstí – Správa státních hmotných rezerv (SSHR) –, na jejíž obchody v minulých letech několikrát upozorňovala Bezpečnostní informační služba i Nejvyšší kontrolní úřad, chce pozvednout své renomé. Nové vedení tohoto úřadu proto nyní chystá zásadní změnu, bude zveřejňovat uzavřené smlouvy.

Úřad navíc chce odtajnit i kontrakty, které byly uzavřeny v minulosti. Jedná proto se svými partnery o změnách stávajícího nastavení smluv.

"Všechny nově uzavírané smlouvy obsahují ustanovení, které umožní jejich zveřejnění v zákonném rozsahu. U těch starších smluv, které byly uzavřeny za bývalých vedení, se snažíme jednat o dodatku, který by to také umožnil. V obou případech jde o desítky smluv," sdělil k tomu mluvčí organizace Jakub Linka.

Starší smlouvy jen se souhlasem druhé strany

Úřad, který schraňuje zásoby strategických surovin, se tím chce vyhnout dřívějším spekulacím kolem obchodů, které uzavíral v minulých letech. Podezření vzbudily například transakce s pohonnými hmotami nebo bavlnou. V několika výročních zprávách o dění na SSHR informovala BIS.

"Cílem je zprůhlednit celý proces uzavírání smluv a také zvýšit jeho transparentnost. Smlouvy by se měly zveřejňovat na webových stránkách správy," potvrdil mluvčí Linka.

Správa hmotných rezerv chce odtajnit také již uzavřené smlouvy. Na to však potřebuje souhlas druhé strany, a tak úřad čeká série složitých jednání. V ideálním případě pak daná společnost přistoupí na uzavření dodatku, v němž bude rozsah zveřejněných údajů odsouhlasen.

Kdy budou na stránkách správy zveřejněny první smlouvy, není jisté. "V tuto chvíli nelze specifikovat, kdy přesně budou tyto smlouvy zveřejněny. Jakmile bude zveřejnění možné, správa nebude otálet a umístí je na své webové stránky," uzavřel mluvčí státních rezerv.

Zveřejňování smluv prosadil předseda Pavel Švagr, který na správu hmotných rezerv přišel letos v únoru z Českých drah, kde od roku 2009 působil jako vrchní personalista. Na cestu z ČD dostal podobně jako někdejší šéf firmy Petr Žaluda odstupné dvaceti čtyř platů, v jeho případě tedy šlo o necelých deset milionů korun.

Švagra z funkce loni odvolal bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák, který se nárok na „zlaté padáky“ manažerů drah snažil zrušit. To se mu ale nepovedlo. Ministr tehdy uvedl, že právě Švagr tyto královské podmínky odchodného nastavil. Nynější šéf správy hmotných rezerv na něj za tento výrok podal žalobu na ochranu osobnosti.

Článek vyšel 25. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy