Tajnosti kolem smluv končí, slibuje správa hmotných rezerv

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
26. 7. 2014 11:27
Nové vedení úřadu bude zveřejňovat uzavřené smlouvy a chce odtajnit i kontrakty, které byly uzavřeny v minulosti.
Foto: Stránky společnosti

Praha - Instituce s kontroverzní pověstí – Správa státních hmotných rezerv (SSHR) –, na jejíž obchody v minulých letech několikrát upozorňovala Bezpečnostní informační služba i Nejvyšší kontrolní úřad, chce pozvednout své renomé. Nové vedení tohoto úřadu proto nyní chystá zásadní změnu, bude zveřejňovat uzavřené smlouvy.

Úřad navíc chce odtajnit i kontrakty, které byly uzavřeny v minulosti. Jedná proto se svými partnery o změnách stávajícího nastavení smluv.

"Všechny nově uzavírané smlouvy obsahují ustanovení, které umožní jejich zveřejnění v zákonném rozsahu. U těch starších smluv, které byly uzavřeny za bývalých vedení, se snažíme jednat o dodatku, který by to také umožnil. V obou případech jde o desítky smluv," sdělil k tomu mluvčí organizace Jakub Linka.

Starší smlouvy jen se souhlasem druhé strany

Úřad, který schraňuje zásoby strategických surovin, se tím chce vyhnout dřívějším spekulacím kolem obchodů, které uzavíral v minulých letech. Podezření vzbudily například transakce s pohonnými hmotami nebo bavlnou. V několika výročních zprávách o dění na SSHR informovala BIS.

"Cílem je zprůhlednit celý proces uzavírání smluv a také zvýšit jeho transparentnost. Smlouvy by se měly zveřejňovat na webových stránkách správy," potvrdil mluvčí Linka.

Správa hmotných rezerv chce odtajnit také již uzavřené smlouvy. Na to však potřebuje souhlas druhé strany, a tak úřad čeká série složitých jednání. V ideálním případě pak daná společnost přistoupí na uzavření dodatku, v němž bude rozsah zveřejněných údajů odsouhlasen.

Kdy budou na stránkách správy zveřejněny první smlouvy, není jisté. "V tuto chvíli nelze specifikovat, kdy přesně budou tyto smlouvy zveřejněny. Jakmile bude zveřejnění možné, správa nebude otálet a umístí je na své webové stránky," uzavřel mluvčí státních rezerv.

Zveřejňování smluv prosadil předseda Pavel Švagr, který na správu hmotných rezerv přišel letos v únoru z Českých drah, kde od roku 2009 působil jako vrchní personalista. Na cestu z ČD dostal podobně jako někdejší šéf firmy Petr Žaluda odstupné dvaceti čtyř platů, v jeho případě tedy šlo o necelých deset milionů korun.

Švagra z funkce loni odvolal bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák, který se nárok na „zlaté padáky“ manažerů drah snažil zrušit. To se mu ale nepovedlo. Ministr tehdy uvedl, že právě Švagr tyto královské podmínky odchodného nastavil. Nynější šéf správy hmotných rezerv na něj za tento výrok podal žalobu na ochranu osobnosti.

Článek vyšel 25. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy