Třetina žáků na to nemá. Je to neskutečný chaos, říká ředitelka o přeplněných školách

Linda Bartošová Linda Bartošová
26. 5. 2023 5:30
"Mluví se o tom, že se dítě nedostalo na vysněnou nebo preferovanou školu. To, co řeknu, se řadě lidí asi nebude líbit, ale ne každý má na to, aby studoval gymnázium," upozorňuje předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelka pražského gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová. Podle ní není současná situace, kdy se na přijímačkách potkávají silné ročníky dětí, rozhodně chybou škol.
Spotlight Aktuálně.cz - Renata Schejbalová | Video: Jakub Zuzánek

"Situaci v Praze jsme začali řešit už před dvěma třemi lety, kdy se začalo hovořit o tom, že přijde silnější ročník. Vždycky jsem říkala, že je třeba zvýšit počet míst na gymnáziích asi o deset procent v souvislosti s demografickou křivkou. Abychom se zase nedostali do situace jako před 12 lety, kdy se na gymnázium dostal v podstatě každý a pak měl problémy se studiem," vysvětluje Schejbalová.

Podle ní je důležité si uvědomit, že přetlak na školách se týká hlavně Prahy, kam se sjíždějí studenti ze sousedního Středočeského kraje. "Situace v jiných krajích je naprosto odlišná."

Schejbalová tvrdí, že velký problém nastává ve chvíli, kdy školy musí čekat na vyjádření žáků, kteří u přijímaček uspěli, ale mají více možností studia, než jejich místa nabídnou těm, kteří prvním kolem neprošli.

"Školy čekají třeba deset dní, než se podají zápisové lístky, a pak teprve mohou oslovovat další. Ten proces je nepružný a zdlouhavý," vysvětluje. "Musím říct, že někteří rodiče, ale i děti, kterým voláme, že se uvolnilo místo, radostně výskají do telefonu, některé maminky se i rozpláčou," popisuje ředitelka gymnázia.

"Školu nepostavíme na zelené louce za rok, ale problém není jenom ten prostor, problém jsou i učitelé," komentuje větší poptávku po gymnaziálním vzdělávání představitelka škol. Zvláště v hlavním městě je podle ní dražší život a kdo chce živit rodinu, prý si vybere jiné zaměstnání než pedagogiku. "Kdo by nastupoval do školství za 32 až 35 tisíc hrubého, když může nastoupit do IT firmy za mnohem víc," dodává Schejbalová.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy