Je to cesta do pekel. Mladé generaci nerozumím, řeší zástupné problémy, říká Trojan

Tým Spotlight Tým Spotlight
19. 9. 2023 5:30
“Podívejte, co se tady kolem nás v tom světě děje hnusu. Lidé si chtějí v kině víc odpočinout. A mě nepřekvapuje, že vyhledávají víc 'oddycháč',” říká režisér a producent Ondřej Trojan k tomu, proč si diváci v kinech raději volí lehčí filmy než těžší témata. Češi mají navíc podle něj specifický smysl pro humor. “Není to jen švejkařina, je hodně nekorektní,” popisuje v rozhovoru.
Spotlight Aktuálně.cz - Ondřej Trojan | Video: Jakub Zuzánek

Na svém kontě má dva filmy s nominací na Oscara. O zlatou sošku se ucházely Želary, které režíroval, a Musíme si pomáhat, kde figuroval jako producent. Ondřej Trojan není ve filmovém světě rozhodně žádným nováčkem, přesto přiznává, že návštěvy kina v poslední době dost "fláká". "Mám navíc výhodu, že pořád dostávám pozvánky na premiéry. Což je trochu nespravedlivé, protože ta pozvánka znamená, že do kina jdu pěkně zadarmo," směje se úspěšný český režisér.

V rozhovoru také popisuje, že se v návštěvnosti a programu kin může promítat i skutečnost, že mladá generace má jiný filmový vkus než ta starší.

"Celý život jsem si myslel, že nebudu chtít být jako moji rodiče, ta tesilová generace, která se vymezovala vůči nové generaci. Věřil jsem, že když dozraju do pokročilejšího věku, budu daleko víc shovívavý. Ale já mladé generaci taky někdy nerozumím. Ten generační střet se ale opakuje a je to asi přirozená věc," říká Trojan, dodává však, že mu současní mladí přijdou v něčem naivní. "Jejich generace řeší zástupné problémy na primárním místě," doplňuje.

A jak si Trojan vybírá filmy, které si pustí? Prý je volí velmi pečlivě, aby si uchoval vlastní integritu. "Sdílený zážitek v kině je sice fajn, a když jdu na film, který se mi hodně líbí, může to být skvělý pocit, ale zároveň mám vlastně rád, když si některé věci pouštím v noci, kdy už celý barák spí. Vyberu si film a beru to i jako takové sebevzdělávání nebo inspirační moment," dodává režisér.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy