Fendrych: V Evropě loni zemřelo 68 tisíc lidí navíc. Miliardáři na tom vydělali

Linda Bartošová Linda Bartošová
30. 5. 2023 5:35
"Společnost musíme rozdělovat podle generací. Pro mě levice bude ještě pořád trochu stupidně splývat s komunistickou stranou, protože jsem žil v komunistickém režimu a snažil jsem se, aby tady nebyl. Na druhou stranu velice intenzivně cítím, že tady chybí prosazování levicových hodnot," říká o současném stavu české politické scény komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.
Spotlight Aktuálně.cz - Martin Fendrych | Video: Jakub Zuzánek

Novinář a komentátor Martin Fendrych tvrdí, že ačkoliv jsou v současné vládě strany, které jsou v některých oblastech vnímány jako levicové nebo sociálně odpovědné, existují témata, na kterých je jasně vidět, že levice v české politice prostě chybí. Jako příklad udává model britského týdeníku The Economist, který tvrdí, že v průběhu energetické krize mohlo v Evropě zemřít až o 68 tisíc lidí více než běžně.

"Zjednodušeně řečeno neměli peníze na teplo. I u nás máte lidi, kteří v podstatě neměli na energie, a velké korporace, které na tom vydělaly miliardy. A z té dnešní pětikoaliční vlády se o to nikdo nestaral," vyčítá Martin Fendrych současnému kabinetu i levici.

Velký problém vnímá také v tom, že ačkoliv se vláda ohání hesly jako "budoucnost pro vaše děti", málo akcentuje témata jako je například boj s klimatickou změnou. "Vzniká tady silná základna lidí, kteří nejsou lhostejní, kteří přemýšlejí a hledají nějakou cestu, a ti zároveň budou hledat, koho by mohli volit. Nejblíže mají asi k Pirátům, protože Zelení mají bohužel stále asi jen dvouprocentní podporu."

Podle Fendrycha se v dnešní době rozdíl mezi pravicí a levicí stírá. Problém ale vnímá v tom, že sociální demokracie, která by mohla levicové voliče oslovit, vypadla z Poslanecké sněmovny a "víceméně levicoví" Piráti sedí ve vládě spíše pravicového ražení.

A možné řešení? "Věřím, že masa mladých plných zájmu, kteří nemyslí jen na to, kolik dají za kvartýr nebo jaké budou mít fáro a uvažují trochu jinak, přijde s nějakou nabídkou. Anebo se změní ty stávající partaje."

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy