Ekonomka: Inflace Čechům sežrala už třetinu úspor. Jedna skupina na ní vydělala

Tým Spotlight Tým Spotlight
26. 9. 2023 5:30
"Globálně se ekonomická situace zhoršila tak moc, že z toho žádná země nejen v Evropě, ale i na jiných kontinentech není vyloučena," hodnotí bývalá zástupkyně Česka u Světové banky Jana Matesová fakt, že 57 procent Čechů vnímá současnou ekonomickou situaci jako špatnou. Podle ní je Česko co do inflace z nejhoršího venku. Na pokles cen se ale podle ní v následujících měsících těšit nemůžeme.
Ekonomka Jana Matesová v pořadu Spotlight. | Video: Blahoslav Baťa

"Ceny potravin ještě porostou, i když ne tak silně," říká o vyhlídkách na následující týdny a měsíce ekonomka Jana Matesová. Podle ní je představa, že bude příští rok inflace na dvou procentech, nerealistická.

"Příliš tomu nevěřím, ale Česká národní banka má za úkol uklidňovat, takže svým výhledem jistě uklidňuje a snaží se snižovat inflační očekávání firem," dodává expertka.

Matesová vypočítává, že za tři roky vysoké inflace Češi přišli zhruba o třetinu svých úspor. Upozorňuje také na fakt, že pokud jde o zdražování, tak jsme na tom ve středoevropském kontextu opravdu velmi špatně.

"Na chvíli nás předstihlo jenom Slovensko," upřesňuje. Přesto podle ní existuje skupina lidí, které inflace hrála do karet. "Jsou to hodně bohatí lidé a lidé, kteří byli dostatečně majetkově vybavení a měli kapacitu nabrat si hodně úvěrů, které nebudou ještě dva tři roky splatné. Ti na tom vydělají," dodává.

A jak hodnotí vládní konsolidační balíček, kterým chce vláda Petra Fialy ozdravit státní kasu? "Každý ekonom, který chce, aby se lidé v budoucnu měli alespoň tak dobře jako dnes, si musí přát ambicióznější balíček," říká ekonomka, podle které má Česko problém se škrtáním na výdajové stránce už od devadesátých let.

Podle Matesové by se ale žádná varianta ozdravení veřejných financí neobešla bez zvyšování daní tak, aby se "napravila" díra v rozpočtu, kterou přineslo zrušení superhrubé mzdy. 

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy