Češi "zbohatnou" už koncem roku. Ekonomka předpověděla, kdy mzdy doženou inflaci

Tým Spotlight Tým Spotlight
21. 11. 2023 5:30
"Změní se to v posledním čtvrtletí letoška a určitě v prvním čtvrtletí příštího roku," říká k poklesu reálné mzdy v posledních letech viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Kvůli vysoké inflaci se životní úroveň Čechů propadla na rok 2018. "Současný růst mezd okolo osmi procent ale odpovídá tomu, že už reálná mzda klesat nebude," dodává.
Spotlight Aktuálně.cz - Eva Zamrazilová. | Video: Blahoslav Baťa

Česká ekonomika se podle ministerstva financí letos pohybuje na hraně recese. Inflace by sice měla být příští rok výrazně nižší než letos, ale bude se držet nad třemi procenty, uvádí poslední makroekonomická prognóza úřadu. "Proč se české ekonomice nedaří? Jedním z důvodů je určitě vysoká inflace, která pochopitelně z celkového ekonomického růstu ukusuje. Další věcí je, že se zřejmě vyčerpává růstový ekonomický model, na který jsme zvyklí," vypočítává Zamrazilová.

Podle ekonomky Česku "škodí" orientace na výrobu se střední přidanou hodnotou, na automobilový průmysl a také závislost na Německu. Průmyslový export, který je pro zemi stěžejní, je navíc silně energeticky náročný. I proto Česko tak zasáhla agrese na Ukrajině a s ní spojený nárůst cen energií. "České domácnosti mají navíc větší podíl spotřeby energie ve spotřebním koši než vyspělé země," komentuje Zamrazilová.

A kdy se česká ekonomika zase zvedne ode dna? "Měla by začít růst s tím, jak odeznívá inflace. Společně s tím, jak postcovidové chronické symptomy odezněly ve výrobních a dopravních řetězcích a zlevňují i ceny energií, tak by měla začít růst i ekonomika v první polovině roku 2024," předpovídá viceguvernérka ČNB.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy