Soud zamítl žalobu somálské studentky v kauze hidžáb. Neprokázala, že by ji škola diskriminovala

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 27. 1. 2017 11:17
Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek zamítl žalobu muslimské studentky, která požadovala omluvu a odškodné 60 tisíc po Střední zdravotnické škole. Somálská studentka Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že ji škola nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání kvůli tomu, že na výuku chodila v hidžábu. Ředitelka Ivanka Kohoutová považuje celou kauzu za absurdní. Poukázala na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností. Soudní síň byla v pátek zcela zaplněná novináři a aktivisty.
Soudní síň byla v pátek dopoledne zcela zaplněná, stejně jako při předchozích stáních v kauze hidžáb.
Soudní síň byla v pátek dopoledne zcela zaplněná, stejně jako při předchozích stáních v kauze hidžáb. | Foto: Lukáš Prchal

Praha – Střední zdravotnická škola nediskriminovala studentku Ayan Jamaal Ahmednuurovou kvůli tomu, že na výuku nosila hidžáb. Rozhodl o tom v pátek Obvodní soud pro Prahu 10. Studentka po škole požadovala omluvu a odškodné 60 tisíc korun za to, že jí byl nepřímo upřen přístup ke vzdělání. Soud však její žalobu zamítl. Rozsudek není pravomocný.

O vynesení rozsudku byl stejně jako při předchozích stáních enormní zájem. Do soudní síně se snažily protlačit desítky lidí. Kromě studentů přišli i odpůrci islámu, mezi nimi třeba i někdejší předseda krajně pravicových republikánů Miroslav Sládek.

"Je nesporné, že se ucházela o studium. Obě účastnice měly na sobě šátek. Obě uchazečky byly poučeny o tom, že při praxi v nemocnici není možné nosit hidžáb, protože jim to neumožňuje školní řád," řekla soudkyně a dala za pravdu ředitelce školy Ivance Kohoutové, která už před časem označila kauzu za absurdní.

Soudkyně se nezabývala tím, zda je obecně možné nosit pokrývky hlavy ve školách, ale hlavně tím, že Jamaal Ahmednuurová neprokázala, že by zahájila studium.

"Bylo důležité to, zda žalobkyně vůbec splnila předpoklady, aby se mohla stát studentkou. V takovém případě by dle názoru soudu mohla uplatňovat svůj nárok," řekla soudkyně s tím, že v takovém případě by se dalo mluvit o možné diskriminaci. Podle soudu ale nebyla Ahmednuurová ani formálně studentkou, protože ve škole nepředložila doklad o povolení k pobytu.

"Bezprostředně po upozornění ředitelky z ředitelny odešla a po nějaké době se vrátila s částečně vyplněným dokumentem, a projevila tak vůli nezahájit vzdělávání, čímž nedala prostor žalované k případnému dalšímu jednání, které mohlo vést ke smírnému řešení nošení hidžábu v prostorách školy," vysvětlila své rozhodnutí soudkyně. "Neprokázala, že by zahájila studium, ani to, že by byla diskriminovaná. Nelze z toho vyvodit diskriminaci," dodala.

Soudkyně se tak rozešla s názorem ochránkyně lidských práv Anny Šabatové, podle níž byla dívka diskriminována. V odůvodnění zdůraznila, že se zjištěním ombudsmanky necítí být vázána.

Ahmednuurovou, která k soudu nepřišla, zastupoval advokát Jan Ruml. Ten nechtěl rozsudek komentovat: "Počkám si na písemný rozsudek a uvidíme, zda se odvoláme."

Ředitelka Kohoutová už dříve poukázala také na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností.

Ahmednuurová opustila podle žaloby školu kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit šátek ani při teoretické výuce. Původně prý přitom byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy