Soud zamítl žalobu somálské studentky v kauze hidžáb. Neprokázala, že by ji škola diskriminovala

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 27. 1. 2017 11:17
Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek zamítl žalobu muslimské studentky, která požadovala omluvu a odškodné 60 tisíc po Střední zdravotnické škole. Somálská studentka Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že ji škola nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání kvůli tomu, že na výuku chodila v hidžábu. Ředitelka Ivanka Kohoutová považuje celou kauzu za absurdní. Poukázala na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností. Soudní síň byla v pátek zcela zaplněná novináři a aktivisty.
Soudní síň byla v pátek dopoledne zcela zaplněná, stejně jako při předchozích stáních v kauze hidžáb.
Soudní síň byla v pátek dopoledne zcela zaplněná, stejně jako při předchozích stáních v kauze hidžáb. | Foto: Lukáš Prchal

Praha – Střední zdravotnická škola nediskriminovala studentku Ayan Jamaal Ahmednuurovou kvůli tomu, že na výuku nosila hidžáb. Rozhodl o tom v pátek Obvodní soud pro Prahu 10. Studentka po škole požadovala omluvu a odškodné 60 tisíc korun za to, že jí byl nepřímo upřen přístup ke vzdělání. Soud však její žalobu zamítl. Rozsudek není pravomocný.

O vynesení rozsudku byl stejně jako při předchozích stáních enormní zájem. Do soudní síně se snažily protlačit desítky lidí. Kromě studentů přišli i odpůrci islámu, mezi nimi třeba i někdejší předseda krajně pravicových republikánů Miroslav Sládek.

"Je nesporné, že se ucházela o studium. Obě účastnice měly na sobě šátek. Obě uchazečky byly poučeny o tom, že při praxi v nemocnici není možné nosit hidžáb, protože jim to neumožňuje školní řád," řekla soudkyně a dala za pravdu ředitelce školy Ivance Kohoutové, která už před časem označila kauzu za absurdní.

Soudkyně se nezabývala tím, zda je obecně možné nosit pokrývky hlavy ve školách, ale hlavně tím, že Jamaal Ahmednuurová neprokázala, že by zahájila studium.

"Bylo důležité to, zda žalobkyně vůbec splnila předpoklady, aby se mohla stát studentkou. V takovém případě by dle názoru soudu mohla uplatňovat svůj nárok," řekla soudkyně s tím, že v takovém případě by se dalo mluvit o možné diskriminaci. Podle soudu ale nebyla Ahmednuurová ani formálně studentkou, protože ve škole nepředložila doklad o povolení k pobytu.

"Bezprostředně po upozornění ředitelky z ředitelny odešla a po nějaké době se vrátila s částečně vyplněným dokumentem, a projevila tak vůli nezahájit vzdělávání, čímž nedala prostor žalované k případnému dalšímu jednání, které mohlo vést ke smírnému řešení nošení hidžábu v prostorách školy," vysvětlila své rozhodnutí soudkyně. "Neprokázala, že by zahájila studium, ani to, že by byla diskriminovaná. Nelze z toho vyvodit diskriminaci," dodala.

Soudkyně se tak rozešla s názorem ochránkyně lidských práv Anny Šabatové, podle níž byla dívka diskriminována. V odůvodnění zdůraznila, že se zjištěním ombudsmanky necítí být vázána.

Ahmednuurovou, která k soudu nepřišla, zastupoval advokát Jan Ruml. Ten nechtěl rozsudek komentovat: "Počkám si na písemný rozsudek a uvidíme, zda se odvoláme."

Ředitelka Kohoutová už dříve poukázala také na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností.

Ahmednuurová opustila podle žaloby školu kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit šátek ani při teoretické výuce. Původně prý přitom byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 31 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy