Soud zamítl žalobu somálské studentky v kauze hidžáb. Neprokázala, že by ji škola diskriminovala

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 27. 1. 2017 11:17
Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek zamítl žalobu muslimské studentky, která požadovala omluvu a odškodné 60 tisíc po Střední zdravotnické škole. Somálská studentka Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že ji škola nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání kvůli tomu, že na výuku chodila v hidžábu. Ředitelka Ivanka Kohoutová považuje celou kauzu za absurdní. Poukázala na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností. Soudní síň byla v pátek zcela zaplněná novináři a aktivisty.
Soudní síň byla v pátek dopoledne zcela zaplněná, stejně jako při předchozích stáních v kauze hidžáb.
Soudní síň byla v pátek dopoledne zcela zaplněná, stejně jako při předchozích stáních v kauze hidžáb. | Foto: Lukáš Prchal

Praha – Střední zdravotnická škola nediskriminovala studentku Ayan Jamaal Ahmednuurovou kvůli tomu, že na výuku nosila hidžáb. Rozhodl o tom v pátek Obvodní soud pro Prahu 10. Studentka po škole požadovala omluvu a odškodné 60 tisíc korun za to, že jí byl nepřímo upřen přístup ke vzdělání. Soud však její žalobu zamítl. Rozsudek není pravomocný.

O vynesení rozsudku byl stejně jako při předchozích stáních enormní zájem. Do soudní síně se snažily protlačit desítky lidí. Kromě studentů přišli i odpůrci islámu, mezi nimi třeba i někdejší předseda krajně pravicových republikánů Miroslav Sládek.

"Je nesporné, že se ucházela o studium. Obě účastnice měly na sobě šátek. Obě uchazečky byly poučeny o tom, že při praxi v nemocnici není možné nosit hidžáb, protože jim to neumožňuje školní řád," řekla soudkyně a dala za pravdu ředitelce školy Ivance Kohoutové, která už před časem označila kauzu za absurdní.

Soudkyně se nezabývala tím, zda je obecně možné nosit pokrývky hlavy ve školách, ale hlavně tím, že Jamaal Ahmednuurová neprokázala, že by zahájila studium.

"Bylo důležité to, zda žalobkyně vůbec splnila předpoklady, aby se mohla stát studentkou. V takovém případě by dle názoru soudu mohla uplatňovat svůj nárok," řekla soudkyně s tím, že v takovém případě by se dalo mluvit o možné diskriminaci. Podle soudu ale nebyla Ahmednuurová ani formálně studentkou, protože ve škole nepředložila doklad o povolení k pobytu.

"Bezprostředně po upozornění ředitelky z ředitelny odešla a po nějaké době se vrátila s částečně vyplněným dokumentem, a projevila tak vůli nezahájit vzdělávání, čímž nedala prostor žalované k případnému dalšímu jednání, které mohlo vést ke smírnému řešení nošení hidžábu v prostorách školy," vysvětlila své rozhodnutí soudkyně. "Neprokázala, že by zahájila studium, ani to, že by byla diskriminovaná. Nelze z toho vyvodit diskriminaci," dodala.

Soudkyně se tak rozešla s názorem ochránkyně lidských práv Anny Šabatové, podle níž byla dívka diskriminována. V odůvodnění zdůraznila, že se zjištěním ombudsmanky necítí být vázána.

Ahmednuurovou, která k soudu nepřišla, zastupoval advokát Jan Ruml. Ten nechtěl rozsudek komentovat: "Počkám si na písemný rozsudek a uvidíme, zda se odvoláme."

Ředitelka Kohoutová už dříve poukázala také na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností.

Ahmednuurová opustila podle žaloby školu kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit šátek ani při teoretické výuce. Původně prý přitom byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy