Sportovce v Česku čekají dopingové razie, jako při Tour

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 12. 2009 7:36
Dopování se od ledna dostává mimo zákon. Dvě dávky steroidů jsou trestné
Expertní laboratoř v Lausanne, kde se testují vzorky odebrané sportovcům na zakázané látky. Na snímku vidíte ampule s močí.
Expertní laboratoř v Lausanne, kde se testují vzorky odebrané sportovcům na zakázané látky. Na snímku vidíte ampule s močí. | Foto: Reuters

Praha - Sportovní soutěže, které u nás kvůli "amatérskému statusu" doteď probíhaly bez jakékoli kontroly dopingu, se dostávají do hledáčku protidrogové brigády.

Podle nového trestního zákoníku je od Nového roku doping trestný. Vláda navíc schválila nařízení, které stanoví, že už držení víc než jedné dávky anabolik bude znamenat překročení zákona.

I v České republice se tak už za nedlouho mohou opakovat scény policejních razií v tréninkových centrech či na závodech, jaké svět zná například z cyklistické Tour de France.

Země zaslíbená dopingu

Dosud dopingový komisaři na podobné soutěže nemohli, protože mohou kontrolovat jen akce profesionálních sportovců organizované sportovními svazy.

"Například na soutěže v kulturistice federace NABBA nemáme přístup. Smáli se nám, že oni si mohou dělat, co chtějí na rozdíl od ostatních sportovců. Teď to bude jinak. Policie si na takové akce bude moci zaměřit," říká Jan Chlumský.

Co stojí v zákoně?

Výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem

(1) Kdo neoprávněně ve větším množství vyrobí, přechovává, doveze, vyveze, proveze, nabízí, prodá, jinému poskytne nebo podá látku s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem za jiným než léčebným účelem, nebo kdo vůči jinému použije metodu spočívající ve zvyšování přenosu kyslíku v lidském organismu nebo jinou metodu s dopingovým účinkem za jiným než léčebným účelem, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až tři léta bude pachatel potrestán,

  • a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo
  • b) spáchá-li takový čin ve větším rozsahu vůči dítěti nebo v množství větším než malém vůči dítěti mladšímu čtrnácti let.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

  • a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví,
  • b) spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného značný prospěch,
  • c) spáchá-li takový čin ve větším rozsahu vůči dítěti mladšímu čtrnácti let, d) spáchá-li takový čin jako lékař nebo jiná způsobilá zdravotnická osoba.

(4) Odnětím svobody na pět let až dvanáct let bude pachatel potrestán,

  • a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt,
  • b) spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu, nebo
  • c) spáchá-li takový čin ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

"Takové zásahy jsou ale až konec policejní práce, které předchází mravenčí pátrání. Je to ale nezbytnost, protože kultura těla je u nás na vzestupu, a je to velký problém," potvrzuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Utopií nejsou ani zásahy policistů přímo v posilovnách a proti dealerům, kteří se zaměřují na amatérské sportovce. Přesná čísla neexistují, ale podle odahů u nás obchodem s anaboliky ročně protečou peníze v řádu stamilionů korun.

"Česko je teď země zaslíbená dopingu. Trestné je jenom jeho podávání mladším 18 let, a to ještě dlouhodobé a opakované. Čekáme, že teď se přístup k němu výrazně ztíží," dodává Frydrych.

Razie při závodě? Teď to bude možné

Dopingový komisaři s policií v zádech budou napříště moci udělat razii rovněž i v pokojích závodníků, jak to už roky praktikují jejich kolegové například ve Francii.

Komisaři budou využívat i informace od policie.

"Potrestání sportovce nemusí mít jen trestní rovinu, ale bude postižen i v rovině sportovní, třeba doživostní zákazem činnosti, pokud se u něj na dopování nepřijde poprvé," vysvětluje Chlumský.

U protidrogové brigády vzniklo speciální oddělení chemických látek, prekurzorů a anabolik, které bude mít na starosti výhradně doping.

"Je to tým specialistů včetně chemiků, kteří s vytvoří metodiku práce i pro policisty v regionech," řekl ředitel Fridrich s tím, že samotná centrála bude mít na starosti jen nejzávažnější dopingové kauzy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy