Spoříte peníze dítěti? A myslíte si, že patří vám? Omyl

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 2. 2011 13:31
Nejvyšší soud řešil spor matky a dospělého syna o peníze ze stavebního spoření
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejvyšší soud vyvedl z omylu rodiče, kteří u stavebních spořitelen ukládají peníze na účty vedené na své děti, ale peníze pokládají za vlastní.

Vyhověl mladému muži, který v 18 letech požádal matku, aby mu vyplatila peníze ze tří smluv o stavebním spoření, které byly na jeho jméno a na které během jeho dětství spořila. Celkem šlo o asi čtvrt milionu korun.

Podle Nejvyššího soudu se matka na úkor syna v řeči práva "bezdůvodně obohatila"

Žena u soudu neuspěla s argumentem, že synova žaloba je z podstaty nemravná a že peníze byly ve skutečnosti rodinnými úsporami, které už nemá, protože posloužily při stavbě domu a na další rodinné výdaje.

Je to dar dítěti. I bez smlouvy

"Žalobce ani nikdy neměl informaci o tom, že by dostal dar ve formě jakéhokoliv vkladu, a také nebyla uzavřena písemná darovací smlouva," uvedla žena v dovolání. Soudci Nejvyššího soudu ale rozhodli, že o dar jde a žádná písemná ani ústní darovací smlouva není potřeba. K darování dojde připsáním peněz na spořící účet dítěte.

"Připsáním finanční částky ve prospěch spořícího účtu nezletilého se v podobě pohledávky za spořitelnou stává tato částka majetkem nezletilého, jenž mají rodiče nezletilého spravovat s péčí řádného hospodáře," uvedl senát Nejvyššího soudu pod vedením Jana Eliáše.

Pozor i na úroky a státní příspěvek

Ani s výnosy ze stavebního spoření tedy úroky nebo státním příspěvkem nemohou rodiče nakládat libovolně.

"Výnosu z majetku nezletilého (v daném případě úroky či státní příspěvek) lze přitom použít nejprve pro výživu dítěte a teprve potom přiměřeně i pro potřebu rodiny, avšak majetková podstata může být dotčena jen v případě, že by vznikl nezaviněně ze strany osob výživou povinných hrubý nepoměr mezi poměry nezletilého dítěte a osob výživou povinných."

Nejvyšší soud se případem zabýval, protože v podobných kauzách zatím neexistovalo jednoznačné stanovisko a nižší soudy jich řeší více. Stavební spoření je v Česku jedním z nejpopulárnějších způsobu ukládání peněz. Podle prosincového průzkumu pro ministerstvo financí a Česko národní banku ho má skoro třetina lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy