Válková kontra Štern: Náramky byly jen poslední kapkou

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
18. 6. 2014 18:30
Rozhodnutí odvolaného náměstka ministryně spravedlnosti Pavla Šterna jít na protikorupční policii nepřišlo zčistajasna. Mezi Šternem a Válkovou totiž panovaly neshody prakticky od počátku.
Helena Válková
Helena Válková | Foto: DVTV

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Konflikt ministryně spravedlnosti Heleny Válkové kvůli průzkumu trhu k tendru na vězeňské náramky, který vygradoval až ve vyhazov náměstka Pavla Šterna, byl poslední kapkou vleklého sporu. První vážnější trhliny ve vztahu ministryně za hnutí ANO a náměstka nominovaného sociální demokracií se začaly objevovat už nedlouho po nástupu Válkové do úřadu v únoru tohoto roku.

Štern velmi nelibě nesl, že ho Válková "odřízla" od dění ve Vězeňské službě, když zahájila řízení o odvolání tehdejšího šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala. Šterna, ačkoliv byl gesčně příslušný náměstek, přitom o ničem dopředu neinformovala a Dohnala odvolala takříkajíc za jeho zády.

"Myslím, že je veřejným tajemstvím, že mě paní ministryně jako náměstka obcházela pravidelně. Pozvala si generálního ředitele, aby ho seznámila s výsledky kontroly ve spisové službě. A když jsem se ptal, jestli u toho mám být, tak řekla, že to není potřeba. A místo toho mu oznámila odvolání, čili jsem byl úplně obejit," nesnaží se maskovat nespokojenost dnes již bývalý náměstek.

Válková už dříve prohlásila, že v případě Dohnalova odvolání neměla potřebu informovat nikoho. "Chtěla jsem zajistit bezproblémové odvolání. Nebyla jsem si jistá, že by se tato informace nedostala k panu generálovi předem. V určitých chvílích je třeba dělat některé kroky rychle," vysvětlila svůj postup na dubnové schůzi sněmovního bezpečnostního výboru.

Obě strany se zaklínají transparentností

Zásadní zlom přišel v momentu, kdy se Válková před několika týdny rozhodla vložit do tendru na již zmíněné náramky. "Měla jisté pochybnosti a chtěla, aby výběrové řízení probíhalo transparentněji. Chtěla, aby v pracovní skupině nebyli pouze lidé z Probační a mediační služby a Štern, ale i lidé z Vězeňské služby od Ondráška (nástupce Petra Dohnala ve vedení Vězeňské služby, pozn. red.) a ministerstva," řekl deníku Insider zdroj seznámených s děním na ministerstvu. 

Tou dobou se však shodou okolností objevila další "aféra" točící se okolo tehdejší první náměstkyně Hany Marvanové. A Štern se v tomto pomyslném duelu přiklonil na stranu Marvanové, když ji označil za neoficiální vůdkyni protikorupčního hnutí. Což atmosféře na ministerstvu rovněž nepřidalo. Podle hlasů z ministerstva však ze strany Šterna mohlo jít právě o odvetu za Dohnala a jakési vyrovnávání účtů. To však Štern odmítá.

Definitivně neshody vypluly na povrch na začátku června, kdy Válková opakovaně žádala Šterna, aby jí předložil nabídky, které 25 firem pod podmínkou mlčenlivosti v rámci průzkumu trhu zaslalo pracovní skupině. Štern to odmítl právě s odvoláním na klauzuli, že se nabídky nedostanou mimo pracovní komisi.

"Klíčové pro tuto situaci bylo, že bylo nastaveno nějaké pravidlo, které jsem odmítl porušit, přestože to po mně chtěla ministryně a tlačila na mě. Místo toho, aby si nechala vysvětlit, jakým způsobem se došlo k té částce," popisuje situaci ze svého pohledu Štern s tím, že právě dodržování pravidel bylo podle něj zárukou naprosté průhlednosti. 

"Ministryni nešlo ani o jména firem, ale o částky. Druhý náměstek nicméně podal pouze obecnou zprávu," argumentují naopak proti náměstkovi lidé z úřadu.

Šternův postoj se nelíbil ani novému prvnímu náměstkovi, Robertu Pelikánovi, kterému podání konkrétních informací přišlo normální. "Oni si dobrovolně převzali závazek, že to nikomu nedají. Ale to byl závazek dobrovolně převzatý, zákonem nevyžadovaný a změnitelný," řekl deníku Insider náměstek, který na spravedlnost přešel teprve poměrně nedávno z ministerstva financí.

Neprofesionální? Ne

Šéfka resortu se proto minulý pátek se stejným požadavkem obrátila na vedení Probační a mediační služby. Její ředitelka Jitka Čádová ministryni odpověděla v podobném duchu jako Štern. Navrhla však, že nejlepším řešením by bylo, kdyby ministerstvo celou zakázku převzalo. Válková si proto vzala čas do tohoto pondělí na promyšlenou.

Podle Pelikána se přitom vedení resortu o podmínce mlčenlivosti dozvědělo teprve minulý pátek. "Čekal jsem, že se o tom bude v pondělí mluvit a budeme hledat způsob, jak to vyřešit," popsal první náměstek Válkové.

Mezitím už se však náměstek pro vězeňství Štern rozhodl pro návštěvu na protikorupční policii. Ještě než v pondělí s informací seznámil Válkovou, obrátil se na novináře z Lidových novin. A na ministerstvu už tak napjatá atmosféra ještě zhoustla.

Velmi nelibě tento krok nesl například Pelikán, který ho ve středu označil za neloajální a komedii. "Udělat tohle v pondělí dopoledne, když ve dvě začne porada vedení a on na ní sedí, nic neříká a já kouknu na lidovky a tam uvidím tohle, to je pro mě naprosto nepředstavitelné," přiznává rozčarování Pelikán.

Sám Štern, i když je kritizován za neprofesionalitu, si ale za svým postupem stojí. "Nabyl jsem dojmu, že úřední cestou jsem vyčerpal už všechny možnosti, navíc na každý úřední postup bylo reagováno postupem, který tomu neodpovídá. Tak jsem šel na policii a tu informaci jsem dal médiím, aby se o tom vědělo.

Protože od toho tu koneckonců média jsou," hájí se a dodává: "Nemyslím si, že by to bylo neprofesionální, jen jsem chtěl, aby to bylo zveřejněno.“ Informace dle svých slov zveřejnil s vědomím, že na ministerstvu s největší pravděpodobností skončí.

Šéfka resortu justice ovšem v jeho postupu vidí cílený pokus o její odstranění z funkce a poukázala i na fakt, že se Štern radil s předsedou sněmovního bezpečnostního výboru Romanem Váňou. To bývalý ředitel Probační a mediační služby odmítá a podání vysvětlení chápe jen jako logické vyústění všech dosavadních kroků Válkové.

 

Právě se děje

Další zprávy