Spor o náměstky pokračuje, Babiš chce přivést své lidi

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2014 16:17
Předseda ČSSD Sobotka ale trvá na zástupcích sociální demokracie v resortech ANO.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Budoucí ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce pozici klíčového náměstka pro daně obsadit svou kandidátkou, její jméno neprozradil. Údajně by se jí ale mohla stát Simona Hornochová, členka prezidia Komory daňových poradců. ČSSD ale chtěla, aby se jeho náměstkem stal její nominant Jiří Peřina. Babiš se s ním dohodl, že bude jeho poradcem. Předseda hnutí ANO to řekl novinářům v Praze.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce s Babišem o náměstcích na ministerstvech jednat a koaliční spor řešit. Trvá na zástupcích sociální demokracie v úřadech, které budou vést ministři ANO.

Babiš, který bude vicepremiérem a ministrem financí, se nechal slyšet, že chce přivést kompletní svůj tým. Na financích náměstka sociálních demokratů nechce.

Podle Sobotky ale platí dohoda, že strany, které nebudou mít ministra, mohou navrhnout odborníky na funkce náměstků. Dané slovo by se podle něho mělo dodržet.

"Není možné, aby kterékoliv ministerstvo bylo vnímáno jako zprivatizovaný pašalík," řekl Sobotka. Podle něj jsou kandidáti ČSSD zkušení odborníci. "Myslím, že pan Babiš brzy pochopí, že bude potřebovat kolem sebe kompetentní a zkušené lidi," poznamenal Sobotka.

Babiš ale tvrdí, že v koaliční dohodě žádný závazek o nominacích náměstků není.

"Je pravda, že pan Sobotka vzhledem k tradicím našich politických stran na tom trvá," reagoval Babiš. Budoucí vicepremiér a ministr financí dodal, že ANO sice souhlasilo s tím, že návrhy ČSSD zváží, podle Babiše ale není možné sociální demokracii přenechat klíčové náměstky, jako je v případě ministerstva financí náměstek zodpovědný za výběr daní.

"To je pro mě absolutně vyloučené," řekl novinářům Babiš. Na ministerstvu pro místní rozvoj zase nechce ANO přenechat sociální demokracii post náměstka pro evropské fondy.

Sobotka: Babišovi neustoupím

Sobotka na dotaz, zda by byl ochoten Babišovi ustoupit, řekl, že na nominaci Peřiny trvá. Podle něj i ČSSD musela některé kandidáty ANO kvůli jejich nekompetentnosti odmítnout. "Pro nás hrátky kolem náměstků nejsou důležité. Nechceme, aby tyto pseudoproblémy zdržovaly koalici, ČSSD se v tom vyžívat nebude," dodal premiér.

Peřina figuruje u soudu s bývalým hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem (ČSSD) jako svědek. Babiš tento týden v České televizi potvrdil, že mu Sobotka Peřinu navrhl. Babiš zopakoval, že z principu nechce na svém ministerstvu žádného náměstka ze sociální demokracie.

"Některá jména jsou akceptovatelná, ale některá ne. Nechceme politické nominanty, ale odborníky. Nepotřebujeme dělat politické výměny a zvyklosti," řekl v České televizi Babiš.

Své kandidáty mají i lidovci

Sobotka nerozumí tomu, proč Babiš nechce na ministerstvu financí dohodu respektovat. Podotkl, že budoucí ministry za ČSSD už zástupci hnutí ANO ohledně náměstků kontaktují.

"Je to určitá schizofrenie," soudí Sobotka. S Babišem bude o záležitosti jednat příští týden.

Své kandidáty na náměstky navrhují i lidovci. Na ministerstvu financí by rádi viděli nevidomého právníka Ondřeje Závodského. Babiš novinářům řekl, že se s ním o víkendu sejde. Závodský je nositelem ocenění Nadačního fondu proti korupci.

Podle Babiše má velmi dobrou reputaci a je odborníkem na problematiku hazardu. Právě kvůli výherním automatům či kasinům je ministerstvo financí často terčem kritiky neziskových organizací, které se snaží tyto aktivity potírat.

Kvůli debatě o náměstcích a "nastavení koaliční komunikace" se chce Sobotka ještě před středečním jmenováním vlády sejít jak s Babišem, tak se šéfem KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.

Za "nedůstojné tahanice o pozice náměstků" označil spor i Daniel Volák (ODS), odstupující první náměstek ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešové. Podle mluvčí resortu Štěpánky Čechové Voláka současná situace přiměla k rezignaci. Z ministerstva, kde měl na starosti vězeňskou a justiční sekci, odejde koncem ledna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy