Hřibův komunistický nápad odmítám, řekl Pospíšil. "Špehování" bytů dělí koalici

Radek Dragoun Radek Dragoun
28. 3. 2019 18:49
Předseda TOP 09 a pražský koaliční zastupitel Jiří Pospíšil se ohradil proti plánu primátora Zdeňka Hřiba (piráti) prověřit elektroměry v pražských bytech, aby se zjistilo, kolik jich je prázdných. Hřib nevyloučil, že by jejich majitelé, kteří v nich sami nebydlí ani je nepronajímají, mohli platit jakousi daň z prázdného bytu. Pospíšil to označil za komunistický návrh. Nesouhlasí s tím a upozorňuje, že vedení města o něčem podobném nediskutovalo.
Lídři pražské koalice: Zdeněk Hřib (piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě).
Lídři pražské koalice: Zdeněk Hřib (piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě). | Foto: ČTK

"Nevěděl jsem o tom. Mluvil jsem o tom s našimi radními, kteří chodí na radu, a ti tyto informace také neměli," řekl Aktuálně.cz Pospíšil s tím, že koalice diskutuje o lepším využití městských bytů, o těch v soukromém vlastnictví ale podle něj nikdy nebyla řeč.

Pospíšil nesouhlasí už se samotnou analýzou, kterou Hřib chystá ve spolupráci s Pražskou energetikou. "Opravdu nechci špehovat soukromé osoby a zjišťovat podle elektroměrů, jakou má kdo spotřebu a jestli v bytě bydlí dostatečně nebo ne," řekl Pospíšil.

To, že Praha chce na základě dat z elektroměrů připravit analýzu, prozradil Hřib v pondělí v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Na základě jednoduchého anonymizovaného sledování elektroměrů v pražských bytech lze zjistit, které byty jsou využívané a které ne.

"Jsou tady tvrzení, že se mnoho bytů v Praze prodává pouze na investice a zůstávají prázdné. Jedni říkají, že je jich zanedbatelný počet, druzí, že jde o zásadní problém, který zvyšuje cenu bydlení v metropoli. Ve skutečnosti je ale dostupných jen velmi málo objektivních dat, která by pocházela z nezávislých zdrojů," vysvětlil Hřib.

Ctíme soukromé vlastnictví

Kdyby se ukázalo, že takových bytů je skutečně mnoho, primátor nevyloučil, že by majitelé nevyužívaných bytů mohli platit po vzoru jiných světových měst zvláštní daň. Dodal, že o řešení problému s prázdnými byty by muselo rozhodnout některé z ministerstev. Pospíšil však tvrdí, že s ničím takovým nebude v žádném případě souhlasit.

"Jsme pravicová strana a ctíme soukromé vlastnictví. Nebudeme přijímat zákon, abychom zdanili něčí majetek jenom proto, že papaláši na radnici dospěli k závěru, že svůj majetek využívá nedostatečně. To je pro mě principiálně nepřijatelné," prohlásil Pospíšil, který v loňských komunálních volbách vedl pražskou kandidátku TOP 09 a starostů (Spojené síly pro Prahu).

"Nechceme, aby koalice naplňovala program KSČM," dodal Pospíšil s odkazem na to, že pražští komunisté toto navrhovali ve svém předvolebním programu. Odhadovali, že díky této dani by mohli majitelé začít pronajímat stovky až tisíce bytů, které jsou dnes nevyužívané.

Čižinský: Byla by to cenná informace

U šéfa druhého koaličního uskupení však Hřib pochopení našel. "Naše bytová politika musí vycházet z reálných dat. Potřebujeme vědět, kolik je v Praze prázdných bytů. Byla by to cenná informace, pokud bychom zjistili, že nové byty jsou skupovány jenom zahraničními investory a nejsou obývány. Byl by to signál, že jenom stavět více nestačí, protože to Pražanům v bydlení nepomohlo," řekl Čižinský Aktuálně.cz.

Ani zdanění neobývaných bytů se nebrání. "Je to předčasná otázka. Daň z nemovitosti je legitimní, ale nepředbíhejme. Důležité je, kolik prázdných bytů zjistí analýza," dodal Čižinský.

Kdyby Praha chtěla takovou daň zavést, sama by to nedokázala. Bylo by nutné kvůli tomu změnit zákony. Hlavní město však může, podobně jako kraje, takový návrh předložit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy