Hřibův komunistický nápad odmítám, řekl Pospíšil. "Špehování" bytů dělí koalici

Radek Dragoun Radek Dragoun
28. 3. 2019 18:49
Předseda TOP 09 a pražský koaliční zastupitel Jiří Pospíšil se ohradil proti plánu primátora Zdeňka Hřiba (piráti) prověřit elektroměry v pražských bytech, aby se zjistilo, kolik jich je prázdných. Hřib nevyloučil, že by jejich majitelé, kteří v nich sami nebydlí ani je nepronajímají, mohli platit jakousi daň z prázdného bytu. Pospíšil to označil za komunistický návrh. Nesouhlasí s tím a upozorňuje, že vedení města o něčem podobném nediskutovalo.
Lídři pražské koalice: Zdeněk Hřib (piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě).
Lídři pražské koalice: Zdeněk Hřib (piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě). | Foto: ČTK

"Nevěděl jsem o tom. Mluvil jsem o tom s našimi radními, kteří chodí na radu, a ti tyto informace také neměli," řekl Aktuálně.cz Pospíšil s tím, že koalice diskutuje o lepším využití městských bytů, o těch v soukromém vlastnictví ale podle něj nikdy nebyla řeč.

Pospíšil nesouhlasí už se samotnou analýzou, kterou Hřib chystá ve spolupráci s Pražskou energetikou. "Opravdu nechci špehovat soukromé osoby a zjišťovat podle elektroměrů, jakou má kdo spotřebu a jestli v bytě bydlí dostatečně nebo ne," řekl Pospíšil.

To, že Praha chce na základě dat z elektroměrů připravit analýzu, prozradil Hřib v pondělí v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Na základě jednoduchého anonymizovaného sledování elektroměrů v pražských bytech lze zjistit, které byty jsou využívané a které ne.

"Jsou tady tvrzení, že se mnoho bytů v Praze prodává pouze na investice a zůstávají prázdné. Jedni říkají, že je jich zanedbatelný počet, druzí, že jde o zásadní problém, který zvyšuje cenu bydlení v metropoli. Ve skutečnosti je ale dostupných jen velmi málo objektivních dat, která by pocházela z nezávislých zdrojů," vysvětlil Hřib.

Ctíme soukromé vlastnictví

Kdyby se ukázalo, že takových bytů je skutečně mnoho, primátor nevyloučil, že by majitelé nevyužívaných bytů mohli platit po vzoru jiných světových měst zvláštní daň. Dodal, že o řešení problému s prázdnými byty by muselo rozhodnout některé z ministerstev. Pospíšil však tvrdí, že s ničím takovým nebude v žádném případě souhlasit.

"Jsme pravicová strana a ctíme soukromé vlastnictví. Nebudeme přijímat zákon, abychom zdanili něčí majetek jenom proto, že papaláši na radnici dospěli k závěru, že svůj majetek využívá nedostatečně. To je pro mě principiálně nepřijatelné," prohlásil Pospíšil, který v loňských komunálních volbách vedl pražskou kandidátku TOP 09 a starostů (Spojené síly pro Prahu).

"Nechceme, aby koalice naplňovala program KSČM," dodal Pospíšil s odkazem na to, že pražští komunisté toto navrhovali ve svém předvolebním programu. Odhadovali, že díky této dani by mohli majitelé začít pronajímat stovky až tisíce bytů, které jsou dnes nevyužívané.

Čižinský: Byla by to cenná informace

U šéfa druhého koaličního uskupení však Hřib pochopení našel. "Naše bytová politika musí vycházet z reálných dat. Potřebujeme vědět, kolik je v Praze prázdných bytů. Byla by to cenná informace, pokud bychom zjistili, že nové byty jsou skupovány jenom zahraničními investory a nejsou obývány. Byl by to signál, že jenom stavět více nestačí, protože to Pražanům v bydlení nepomohlo," řekl Čižinský Aktuálně.cz.

Ani zdanění neobývaných bytů se nebrání. "Je to předčasná otázka. Daň z nemovitosti je legitimní, ale nepředbíhejme. Důležité je, kolik prázdných bytů zjistí analýza," dodal Čižinský.

Kdyby Praha chtěla takovou daň zavést, sama by to nedokázala. Bylo by nutné kvůli tomu změnit zákony. Hlavní město však může, podobně jako kraje, takový návrh předložit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy