Spor o bývalá Jaselská kasárna v Brně graduje. Developer žaluje město, chce téměř půl miliardy

Vojtěch Kubát
3. 4. 2017 16:28
Brněnský magistrát čelí žalobě za nezákonné ukončení smlouvy se společností Kliminvest. Ta chtěla na místě bývalých Jaselských kasáren v centru města postavit bytové domy a kanceláře. Kliminvest si pozemky pronajal a provedl demolici chátrajících budov. Tehdejší primátor Onderka ale následně smlouvu jednostranně zrušil. Stavební firma se s městem soudí už podruhé. První žalobu odvrátilo před třemi lety nynější vedení města, když se chtělo s Kliminvestem dohodnout mimosoudně.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Lenka Malá, Konec nudy v Brně

Brno - Developerská společnost Kliminvest zažalovala brněnský magistrát. Po městu chce uhradit 360 milionů korun jako škodu za zmařený stavební projekt, jenž měl vyrůst pozemcích dřívějších Jaselských kasáren, plus úroky. Celkem tak společnost žádá 480 milionů. Spor přitom míří k soudu už podruhé.

"Společnost Kliminvest se několik let snažila o dohodu s magistrátem města Brna, ale přes všechny snahy a mnoho jednání se kvůli neochotě města nepodařilo dospět k žádnému kompromisu," uvedla pro Hospodářské noviny tisková mluvčí společnosti Martina Voráčková.

Kliminvest chtěl na místě chátrajících kasáren postavit nové byty a kanceláře. V roce 2006 proto podepsal s vedením města smlouvu o pronájmu pozemků, jež měl po dokončení projektu zpětně vykoupit. Součástí smlouvy byla i demolice chátrajících kasárna a následná dekontaminace území na náklady investora, což Kliminvest dodržel.

O dva roky později ale tehdejší primátor Roman Onderka (ČSSD) smlouvu jednostranně zrušil. Důvodem prý bylo otálení developera se zahájením výstavby, čímž mělo být původní ujednání porušeno. Jenomže Onderkovi výpověď smlouvy neschválilo zastupitelstvo.

Podle výkladu Kliminvestu tak smlouva dál platila. Na magistrát, který pozemky blokoval, proto podal žalobu. Soud následně vydal předběžné opatření, jež Brnu bránilo území bývalých kasáren pronajmout nebo prodat někomu jinému.

Soud se táhl až doku 2014, kdy nový primátor z vládnoucího hnutí ANO Petr Vokřál oznámil, že se Kliminvestem pokusí dohodnout mimosoudně. Ke shodě ale nedošlo.

"Jednali jsme poslední rok a půl, ale město nečekaně jednání letos v lednu přerušilo, údajně na základě právního rozboru. Ještě v únoru nám zástupci města tvrdili, že zájem o dohodu mají, ale aktivitu k dohodě nevyvíjí žádnou," popisuje Voráčková. "Zpětně to na nás působí tak, že město hrálo o čas, aby byla promlčena žaloba o náhradu škody z nezákonně vypovězené smlouvy," dodává.

Podle brněnského náměstka Richarda Mrázka (ANO), který má spor na starost, nemohlo město přistoupit na dohodu s Kliminvestem proto, že obsahovala i pozemky, jež nebyly součástí původní nájemní smlouvy. Ta navíc s koncem roku 2014 přestala platit, a tak magistrát přestal mít důvod k dalšímu jednání.

"Dopustili bychom se velké chyby. Proto je pro nás důležité, aby soud rozhodl, jestli výpověď smlouvy byla platná," doplnil už letos v lednu Mrázek s tím, že případ se s velkou pravděpodobností vrátí k městskému soudu v Brně.

To se nakonec stalo na začátku minulého týdne, kdy Kliminvest znovu magistrát zažaloval. Chce od něj proplatit náklady na demolici Jaselských kasáren, ušlý zisk a náhrady za zhodnocení pozemků. Podle tiskové zprávy, kterou společnost v pondělí vydala, dosahuje celková částka i s úrokem z čtyřletého prodlení 480 milionů korun, přičemž každý další rok se částka může navyšovat o dalších 40 milionů.

"O podání žaloby společností Kliminvest není město Brno informováno. Záležitost proto nemohu podrobněji okomentovat. Trvání smlouvy se společností Kliminvest uplynulo a ani jedna ze stran nepožádala o její prodloužení. Nelze tedy řešit narovnání u smlouvy, která již skončila," reagoval za magistrát v pondělí Mrázek.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy