Spor o bývalá Jaselská kasárna v Brně graduje. Developer žaluje město, chce téměř půl miliardy

Vojtěch Kubát
3. 4. 2017 16:28
Brněnský magistrát čelí žalobě za nezákonné ukončení smlouvy se společností Kliminvest. Ta chtěla na místě bývalých Jaselských kasáren v centru města postavit bytové domy a kanceláře. Kliminvest si pozemky pronajal a provedl demolici chátrajících budov. Tehdejší primátor Onderka ale následně smlouvu jednostranně zrušil. Stavební firma se s městem soudí už podruhé. První žalobu odvrátilo před třemi lety nynější vedení města, když se chtělo s Kliminvestem dohodnout mimosoudně.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Lenka Malá, Konec nudy v Brně

Brno - Developerská společnost Kliminvest zažalovala brněnský magistrát. Po městu chce uhradit 360 milionů korun jako škodu za zmařený stavební projekt, jenž měl vyrůst pozemcích dřívějších Jaselských kasáren, plus úroky. Celkem tak společnost žádá 480 milionů. Spor přitom míří k soudu už podruhé.

"Společnost Kliminvest se několik let snažila o dohodu s magistrátem města Brna, ale přes všechny snahy a mnoho jednání se kvůli neochotě města nepodařilo dospět k žádnému kompromisu," uvedla pro Hospodářské noviny tisková mluvčí společnosti Martina Voráčková.

Kliminvest chtěl na místě chátrajících kasáren postavit nové byty a kanceláře. V roce 2006 proto podepsal s vedením města smlouvu o pronájmu pozemků, jež měl po dokončení projektu zpětně vykoupit. Součástí smlouvy byla i demolice chátrajících kasárna a následná dekontaminace území na náklady investora, což Kliminvest dodržel.

O dva roky později ale tehdejší primátor Roman Onderka (ČSSD) smlouvu jednostranně zrušil. Důvodem prý bylo otálení developera se zahájením výstavby, čímž mělo být původní ujednání porušeno. Jenomže Onderkovi výpověď smlouvy neschválilo zastupitelstvo.

Podle výkladu Kliminvestu tak smlouva dál platila. Na magistrát, který pozemky blokoval, proto podal žalobu. Soud následně vydal předběžné opatření, jež Brnu bránilo území bývalých kasáren pronajmout nebo prodat někomu jinému.

Soud se táhl až doku 2014, kdy nový primátor z vládnoucího hnutí ANO Petr Vokřál oznámil, že se Kliminvestem pokusí dohodnout mimosoudně. Ke shodě ale nedošlo.

"Jednali jsme poslední rok a půl, ale město nečekaně jednání letos v lednu přerušilo, údajně na základě právního rozboru. Ještě v únoru nám zástupci města tvrdili, že zájem o dohodu mají, ale aktivitu k dohodě nevyvíjí žádnou," popisuje Voráčková. "Zpětně to na nás působí tak, že město hrálo o čas, aby byla promlčena žaloba o náhradu škody z nezákonně vypovězené smlouvy," dodává.

Podle brněnského náměstka Richarda Mrázka (ANO), který má spor na starost, nemohlo město přistoupit na dohodu s Kliminvestem proto, že obsahovala i pozemky, jež nebyly součástí původní nájemní smlouvy. Ta navíc s koncem roku 2014 přestala platit, a tak magistrát přestal mít důvod k dalšímu jednání.

"Dopustili bychom se velké chyby. Proto je pro nás důležité, aby soud rozhodl, jestli výpověď smlouvy byla platná," doplnil už letos v lednu Mrázek s tím, že případ se s velkou pravděpodobností vrátí k městskému soudu v Brně.

To se nakonec stalo na začátku minulého týdne, kdy Kliminvest znovu magistrát zažaloval. Chce od něj proplatit náklady na demolici Jaselských kasáren, ušlý zisk a náhrady za zhodnocení pozemků. Podle tiskové zprávy, kterou společnost v pondělí vydala, dosahuje celková částka i s úrokem z čtyřletého prodlení 480 milionů korun, přičemž každý další rok se částka může navyšovat o dalších 40 milionů.

"O podání žaloby společností Kliminvest není město Brno informováno. Záležitost proto nemohu podrobněji okomentovat. Trvání smlouvy se společností Kliminvest uplynulo a ani jedna ze stran nepožádala o její prodloužení. Nelze tedy řešit narovnání u smlouvy, která již skončila," reagoval za magistrát v pondělí Mrázek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy