Spor muslimské dívky s pražskou školou o hidžáb je pravomocně zastaven, rozhodl soud

ČTK ČTK
1. 2. 2021 10:16
Rozhodnutí o zastavení sporu muslimské studentky a pražské střední zdravotnické školy ohledně nošení hidžábu je pravomocné. Minulý týden ho potvrdil pražský městský soud. Zamítl tak odvolání školy, která se zastavením řízení nesouhlasila. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Na posun v případu upozornila Česká televize.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Obvodní soud pro Prahu 10 loni v létě řízení zastavil poté, co studentka stáhla žalobu. Mladá žena svůj krok zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Její právnička v médiích uvedla, že dívka čelila vyhrožování a setkala se s obtížemi při hledání bydlení a zaměstnání. Škola se ale chtěla soudit dál. Městský soud však 27. ledna v neveřejném zasedání rozhodnutí obvodního soudu potvrdil.

Somálská dívka v žalobě tvrdila, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb - šátek, jímž si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Domáhala se omluvy a 60 000 korun.

U obvodního soudu ani u Městského soudu v Praze neuspěla, ale Nejvyšší soud poté rozhodl, že zákaz šátku při teoretické výuce nemá legitimní cíl a Česko nesmí diskriminovat některý z náboženských směrů. Spor proto vrátil k dalšímu projednání.

Škola argumentovala tím, že Somálka včas nedoložila dokumenty potřebné ke studiu a školu opustila ze své vůle. Dále škola uváděla, že "hysterii" kolem případu rozpoutala až zpráva ombudsmanky. Instituce navíc trvala na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství.

Soudních jednání se opakovaně účastnili odpůrci muslimů, kteří podporovali školu a její ředitelku Ivanku Kohoutovou. Ta dostala v souvislosti s kauzou v roce 2018 státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Ocenil ji za zásluhy o stát jako "statečnou ženu v boji s netolerantní ideologií".

Hidžáb je tak mírný náboženský projev, že ho regulovat nemusíme, říká ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman

Hidžáb je tak mírný náboženský projev, že ho regulovat nemusíme, říká ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy