Zemanův výrok o Šarapatkovi bude řešit Nejvyšší soud. Ministerstvo podalo dovolání

ČTK ČTK
19. 4. 2020 16:01
Ministerstvo financí podalo dovolání proti rozsudku, podle kterého se má omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o bývalém Zemanově poradci Zdeňku Šarapatkovi. Informaci přinesl server iRozhlas.cz. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.
Zděnek Šarapatka
Zděnek Šarapatka | Foto: DVTV

"Ministerstvo financí podalo proti rozsudku Městského soudu v Praze ve věci PaeDr. Zdeňka Šarapatky dovolání a současně i žádost o odklad vykonatelnosti předmětného rozhodnutí. O žádném z návrhů nebylo dosud rozhodnuto," řekl iRozhlasu Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva financí. "Můžeme potvrdit, že ministerstvo financí dosud omluvu žalobci nezaslalo," dodal mluvčí.

Spor tak bude řešit ještě Nejvyšší soud, kterému spis s dovoláním zatím nedorazil. "Arogance a charakter Miloše Zemana a jeho okolí ani jinou reakci nepřipouštějí," reagoval na podání dovolání Šarapatka, který je nyní členem Rady České televize. "Prezidentská kancelář, ani sám Zeman, ani ministerstvo financí už nezpochybňují, že prezident lhal. Teď se vede právní bitva, kdo je za jeho lhaní odpovědný. I proto prezident nějakými rozsudky pohrdá, stejně jako občany," doplnil.

Za Zemanův výrok se má podle pravomocného verdiktu omluvit ministerstvo financí, přímo hlavu státu za něj totiž zažalovat nelze. V zamítnutém odvolání ministerstvo argumentovalo tím, že Šarapatka neprokázal nesprávnost úředního postupu podle zákona o odpovědnosti státu za škodu. Soudce ale tehdy poukázal na judikaturu Nejvyššího soudu, podle níž se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček už dříve označil rozhodnutí pražského městského soudu za Pyrrhovo vítězství. 

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Uvedl, že výpověď podal kvůli ztrátě důvěry v Zemanovu čestnost, statečnost a pravdomluvnost.

VIDEO: Zdeněk Šarapatka o Miloši Zemanovi.

Hlas Pražského hradu a Čapího hnízda je synchronní, jsou nespokojení s prostorem, který se příliš kriticky zabývá aktivitami Zemana, říká Šarapatka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 18 minutami

Češi odvedli při vyšetřování výbuchu ve Vrběticích dobrou práci, tvrdí bývalý šéf britské rozvědky MI6

České bezpečnostní složky odvedly dobrou práci při vyšetřování výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, který česká vláda v sobotu připsala agentům ruské tajné služby GRU. Podle britského deníku Daily Mail to uvedl bývalý ředitel britské rozvědky MI6 John Sawers.

"Nemělo by být překvapením, že ruské tajné služby působí po celé Evropě a myslím, že Češi si to poskládali dohromady velice dobře," řekl podle deníku Sawers v rozhovoru s vysílací společností BBC. "Celé to nese rukopis ruské zpravodajské operace a myslím, že Češi mají ty dva lidi, kteří se pokusili zavraždit (dvojitého agenta) Sergeje Skripala v Salisbury. Myslím, že proti nim mají pádné důkazy."

"V roce 2014 zásobovali (Češi) zbraněmi ukrajinskou armádu a Rusové měli zájem tomu zabránit, takže ruská vojenská rozvědka (GRU) vyhodila do povětří muniční sklad v České republice a o rok později otrávila bulharského prostředníka," řekl Sawers, který vedl britskou špionáž v letech 2009 až 2014.

Podle něj evropské státy vědí odhadem o pouhé desetině "agresivních" aktivit ruských tajných služeb na svém území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy