Sponzor Zubové pátrá po závislých dětech. Za sto tisíc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 7. 2009 8:50
Pátrat po drogově závislých dětech bude za sto tisíc někdejší šéf protidrogové centrály Jiří Komorous
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Říká si "lovec smrti" a ještě nedávno pobíral za to, že bojuje s drogovou mafií, jen svůj policejní plat. Dnes se v tom dal Jiří Komorous "na podnikání".

Spolu s mediálním magnátem a mecenášem politických stran Jaromírem Soukupem založil detektivní službu pro rodiče. Bude hledat jejich děti, které se zapletly s drogami a skončily na ulici.

Za každé takové pátrání si přitom naúčtují zhruba sto tisíc korun.

Peníze dodají také sponzoři. Ty budou Soukup s Komorousem žádat přes dvě neziskové organizace, které jsou na detektivní agenturu napojené.

Vypátrej a zachraň

V českém prostředí jde o absolutní novinku: Detektivní služba pro rodiče, jejichž děti se dostaly do problémů a teď žijí neznámo kde na ulici.

Projekt se jmenuje "Vypátrej a zachraň" a spustil ho před časem Jaromír Soukup, který je známý svým sponzoringem bývalé zelené poslankyně Olgy Zubové, již hodlá podporovat i v nadcházejících volbách. Jako duchovní otec myšlenky a Soukupův partner vystupuje někdejší šéf protidrogové centrály Jiří Komorous.

 

"Chyběla mi v zemi služba, která by nabídla pomoc rodičům, jejichž děti berou drogy," vyjádřil se Jiří Komorous, když uváděl na trh svou knihu Lovci smrti s podtitulem Historie Protidrogové brigády očima jejího velitele Jiřího Komorouse.

Dnes je projekt na světě. Podílí se na něm celkem tři "subjekty".

Firma předkládá účet rodičům...

Infobox

Jaromír Soukup

  • Působil na ministerstvu školství jako ekonomický náměstek ministryně Dany Kuchtové (leden 2006 až září 2007)
  • Dnes majitel mediální agentury Medea a člen Demokratické strany zelených (vznik březen 2009)
  • Dlouholetý blízký přítel Jiřího Komorouse
  • Mecenáš politické kampaně Olgy Zubové a sociálních demokratů.

Jiří Komorous

  • Dlouholetý šéf Národní protidrogové centrály, známý svými striktními názory
  • Dnes první náměstek ministra vnitra Martina Peciny
  • Absolvent Právnické fakulty UK
  • Koncem 80. let studoval v důstojnické škole, která vychovávala pracovníky Stb
  • Kontroverzi před lety vyvolalo jeho členství v řádu Ordo Lumen Templi, který založil zpěvák Daniel Landa.

První část tvoří soukromá společnost Jaroslava Soukupa s názvem Médea Security. Ta účtuje rodičům výdaje na pátrání po dětech.

Podle Michala Kroužila, který ve společnosti pracuje, se částka při dvoutýdenním pátrání může pohybovat kolem stovky tisíc korun. "Hodina úvodní konzultace by měla stát patnáct set korun, hodina pátrání v terénu pak tři sta korun," prozradil něco z ceníku Michal Kroužil.

Děti by měli "honit" bývalí policisté.

Pokud pátrání dopadne dobře, mohou si rodiče odvézt potomka domů. Nebo mu alespoň předat nějaký vzkaz. Společnost zprostředkuje i léčení. Smlouvu má s dětským detoxikačním centrem pod Petřínem.

To už jsou pak ale výdaje navíc.

... neziskovka žádá dotace od státu 

Soukromá společnost je pak napojena také na jednu neziskovou organizaci a jednu obecně prospěšnou společnost. Jmenují se Světlo naděje a Archa naděje. Obecně prospěšnou společnost Archu naděje nechali Soukup s Komorousem zapsat u soudu do rejstříku v polovině června.

Právě přes ně se budou Soukup s Komorousem snažit získat sponzorské dary a granty. Společnost už podle Jaromíra Soukupa oslovila s žádostí o pomoc například ministerstvo školství. To ale zatím spolupráci nepotvrdilo.

"V rámci neziskových organizací se budeme snažit uvést do provozu projekt s názvem Drug Free Zone, tedy zónu bez drog. Budeme pořádat různá školení a kampaně. Budeme se také snažit vytvořit místa ve společnosti, kde drogy nemají místo," vysvětlil Kroužil.

Místa, kde nenajdete lístek marihuany 

Archa naděje zacílí především na školy. Do zóny bez drog se ale mohou zapojit také majitelé barů, restaurací a sportovních klubů. Všichni tak dají najevo, že u nich se drogy neberou. A všichni za to budou mít reklamu na internetových stránkách.

"Všechny instituce i podnikatelé, kteří se přihlásí, budou vyvěšeni na internetu. Vytvoří se tak opravdová zóna bez drog. Děti budou chodit do drug free zone školy, restaurace i diskotéky," popsal vizi projektu Kroužil.

Jaromír Soukup přiznal, že do projektu v počátcích vložil kolem dvou milionů korun. "V tuto chvíli činnost Médea Security není ztrátová, takže dál mě to nestojí nic," řekl. Mezi největší sponzory projektu prý patří Zentiva a firma Dekonta.

Jde to i zdarma? 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: čtk

Přesto například Ivan Douda z nadace Drop In v úspěch projektu příliš nevěří.

"Většina lidí z branže, se kterými jsem o tom mluvil, k tomu byla velice skeptická. A to z několika důvodů. Jednak tady není až zas tolik majetných rodičů, jednak ani těch případů za rok není tolik," řekl.

Na poli prevence navíc podle něj působí řada dalších organizací, které nabízejí podobnou pomoc. Po dětech sice přímo nepátrají, rodiče ale tady možnost nechat vzkaz nebo zprostředkovat léčení svým dětem najdou. Služby jsou přitom zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy