Spolu v Praze vyloučilo Marvanovou ze zastupitelského klubu. Jsem překvapená, reaguje

ČTK ČTK
17. 2. 2023 13:44
Pražské Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vyloučilo ze zastupitelského klubu senátorku a zastupitelku za ODS Hanu Kordovou Marvanovou. Důvodem je to, že při volbě primátora nehlasovala pro Bohuslava Svobodu a posléze nehlasovala ani pro jednoho z kandidátů na náměstky primátora a radní. Podle ODS poškodila jméno koalice. Marvanovou rozhodnutí klubu překvapilo a nesouhlasí s ním.
Hana Kordová Marvanová.
Hana Kordová Marvanová. | Foto: Jakub Plíhal

Zastupitelé zvolili Svobodu ve čtvrtek po téměř pětiměsíčním povolebním vyjednávání většinou 50 hlasů z celkového počtu 65 zastupitelů. Kromě zástupců nové koalice Spolu, Pirátů a STAN ho podpořilo také opoziční ANO. Proti byly opoziční Praha sobě a SPD, Marvanová nehlasovala.

"Pro zastupitele klubu Spolu je nadále nepředstavitelné, aby jej zastupitelka Hana Kordová Marvanová reprezentovala v zastupitelstvu hlavního města. Důvody, které k tomuto kroku klub vedly, souvisí s jejím jednáním dne 15. prosince 2022 a ve dnech následujících," uvedla mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová.

Marvanová pro Svobodu kromě čtvrtečního jednání nehlasovala ani v prosinci, kdy se Spolu a ANO pokusily zvolit pouze Svobodu primátorem, aniž by následně volili zbylé radní. Podle vyjádření klubu přitom Marvanová Svobodu ujišťovala, že pro něj bude hlasovat. "Od tohoto slibu neodůvodněně odstoupila a odmítla se účastnit volby. To vnímají členové klubu jako zásadní porušení principů loajality," uvedla mluvčí. 

"Jsem velmi překvapená. Naprosto s rozhodnutím nesouhlasím, ani s tím, že bych poškodila Spolu. Naopak jsem říkala, že koalici v této podobě podporuji a jsem ráda, že má Praha konečně nové vedení. Nebylo mi ale ani umožněno, abych klubu své kroky vysvětlila, odmítli se mnou hovořit," řekla Marvanová.

Svůj postup a postoje vnímá naopak jako kroky, které pomohly vyřešit povolební situaci a vznik nové koalice. Mimo jiné v prosinci svým postojem odvrátila vznik obdoby opoziční smlouvy Spolu a ANO, kdy by podle ní Spolu touto dohodou porušilo, proč jim voliči dali své hlasy. Marvanová také upozornila, že zvolit jen primátora bez radních by mohlo být nezákonné. 

Spolu ještě před podpisem koaliční smlouvy s Piráty a STAN z ní Marvanovou vyškrtlo, a v koalici je tak namísto zvolených 19 zastupitelů Spolu pouze 18. Podle senátorky jí ani tehdy kolegové nesdělili, proč její jméno vyškrtli a dozvěděla se to z médií.

V nové koalici má v 11členné městské radě pět členů Spolu - ODS má tři zástupce včetně primátora a TOP 09 dva, zatímco KDU-ČSL obsadila namísto pozic v radě dvě placená místa v čele výborů. Piráti mají čtyři radní a STAN dva. Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy