Spolky národnostních menšin budou moci žádat o dvojjazyčné pojmenování ulic v obci

ČTK ČTK
2. 10. 2015 14:21
Novela zákona o obcích počítá s tím, že spolky národnostních menšin působící v obci alespoň pět let budou moci nově požádat o dvojjazyčné pojmenování ulic. Doposud o to mohli lidé zažádat v případě, že podle sčítání lidu se k cizí národnosti přihlásilo alespoň deset procent obyvatel obce. O žádosti poté rozhodovalo obecní zastupitelstvo. Nově by byla povinnost dvojjazyčných názvů v případě, že v obci žilo alespoň deset procent občanů národnostní menšiny podle posledních dvou sčítání lidu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spolky národnostních menšin, které působí na území obcí alespoň pět let, nejspíš budou moci nově požádat o dvojjazyčné pojmenování ulic. Počítá s tím novela zákona o obcích, kterou v pátek Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování.

Norma má dát také ministerstvu vnitra právo rozhodovat o územních sporech mezi obcemi, které vznikly například slučováním nebo rozdělováním.

Tyto spory se podle poslance ČSSD Jiřího Petrů aktuálně týkají tří desítek obcí, z toho šesti středočeských a dvou v jižních Čechách a na Vysočině. Nyní se na urovnání územních sporů musejí dohodnout dotčené obce, což je v některých případech obtížné.

Dvojjazyčné nápisy mají obce podle platného zákona provést v případě, že se podle posledního sčítání lidu k cizí národnosti přihlásilo alespoň deset procent obyvatel obce, kteří musí o název v dalším jazyce požádat příslušný výbor a jejich návrh musí schválit obecní zastupitelstvo.

Novela zákona počítá s tím, že by nově bylo povinné zavést označení v jazyce národnostní menšiny i v případě, že o to požádá spolek, který zastupuje zájmy menšiny. Nová by také byla povinnost dvojjazyčných názvů v případě, že v obci žilo alespoň deset procent občanů národnostní menšiny podle dvou posledních sčítání lidu.

V Česku jsou nápisy s dvojjazyčnými názvy obcí hlavně ve Slezsku, kde žije významná polská menšina. České i polské názvy ulic jsou například v Českém Těšíně na Karvinsku.

Novela má dát obcím i krajům výslovně možnost ocenit "významné životní události" svých občanů. Pokud by ale například obec chtěla gratulaci k výročí narozenin uveřejnit v místních novinách či rozhlase, byl by k tomu s ohledem na ochranu osobních údajů nutný souhlas občana, jehož se gratulace týká.

 

Právě se děje

Další zprávy