Spolky národnostních menšin budou moci žádat o dvojjazyčné pojmenování ulic v obci

ČTK ČTK
2. 10. 2015 14:21
Novela zákona o obcích počítá s tím, že spolky národnostních menšin působící v obci alespoň pět let budou moci nově požádat o dvojjazyčné pojmenování ulic. Doposud o to mohli lidé zažádat v případě, že podle sčítání lidu se k cizí národnosti přihlásilo alespoň deset procent obyvatel obce. O žádosti poté rozhodovalo obecní zastupitelstvo. Nově by byla povinnost dvojjazyčných názvů v případě, že v obci žilo alespoň deset procent občanů národnostní menšiny podle posledních dvou sčítání lidu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spolky národnostních menšin, které působí na území obcí alespoň pět let, nejspíš budou moci nově požádat o dvojjazyčné pojmenování ulic. Počítá s tím novela zákona o obcích, kterou v pátek Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování.

Norma má dát také ministerstvu vnitra právo rozhodovat o územních sporech mezi obcemi, které vznikly například slučováním nebo rozdělováním.

Tyto spory se podle poslance ČSSD Jiřího Petrů aktuálně týkají tří desítek obcí, z toho šesti středočeských a dvou v jižních Čechách a na Vysočině. Nyní se na urovnání územních sporů musejí dohodnout dotčené obce, což je v některých případech obtížné.

Dvojjazyčné nápisy mají obce podle platného zákona provést v případě, že se podle posledního sčítání lidu k cizí národnosti přihlásilo alespoň deset procent obyvatel obce, kteří musí o název v dalším jazyce požádat příslušný výbor a jejich návrh musí schválit obecní zastupitelstvo.

Novela zákona počítá s tím, že by nově bylo povinné zavést označení v jazyce národnostní menšiny i v případě, že o to požádá spolek, který zastupuje zájmy menšiny. Nová by také byla povinnost dvojjazyčných názvů v případě, že v obci žilo alespoň deset procent občanů národnostní menšiny podle dvou posledních sčítání lidu.

V Česku jsou nápisy s dvojjazyčnými názvy obcí hlavně ve Slezsku, kde žije významná polská menšina. České i polské názvy ulic jsou například v Českém Těšíně na Karvinsku.

Novela má dát obcím i krajům výslovně možnost ocenit "významné životní události" svých občanů. Pokud by ale například obec chtěla gratulaci k výročí narozenin uveřejnit v místních novinách či rozhlase, byl by k tomu s ohledem na ochranu osobních údajů nutný souhlas občana, jehož se gratulace týká.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy