Spolky budou moci žádat o dvojjazyčné ulice, schválila vláda

ČTK ČTK
8. 4. 2015 23:40
Novela zákona počítá s tím, že by nově bylo povinné zavést označení v jazyce národnostní menšiny i v případě, že o to požádá spolek, který zastupuje zájmy menšiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Lipold

Praha - Spolky, které zastupují zájmy národnostní menšiny a působí na území obcí alespoň pět let, nejspíš budou moct nově požádat o dvojjazyčné pojmenování ulic. Ministerstvo vnitra také asi bude moci zasahovat do územních sporů mezi obcemi, kterých je nyní v Česku třicet. Vyplývá to z návrhu novely zákona o obcích, krajích, Praze a katastru nemovitostí, který dnes schválila vláda.

V Česku jsou nápisy s dvojjazyčnými názvy obcí hlavně ve Slezsku, kde žije významná polská menšina. České i polské názvy ulic jsou například v Českém Těšíně na Karvinsku.

Nyní mají obce povinnost provést takové označení v případě, že se podle posledního sčítání lidu k cizí národnosti přihlásilo alespoň deset procent obyvatel obce, kteří o to požádali příslušný výbor a jejichž návrh schválilo obecní zastupitelstvo.

Novela zákona počítá s tím, že by nově bylo povinné zavést označení v jazyce národnostní menšiny i v případě, že o to požádá spolek, který zastupuje zájmy menšiny. Tím by měl být zaručen vztah spolku k obci a mělo by to zabránit účelovému vytváření spolků.

Nová by také byla povinnost dvojjazyčných názvů v případě, že v obci žilo alespoň deset procent občanů národnostní menšiny podle dvou posledních sčítání lidu. Tím by se měl zdůraznit aspekt trvalého usídlení národnostní menšiny na území obce.

Dalším významným bodem novely zákona je to, že ministerstvo vnitra bude moct rozhodovat o územních sporech mezi obcemi, které vznikly například slučováním nebo rozdělováním obcí. Nyní se na urovnání sporu musí dohodnout dotčené obce. Návrh nově počítá s tím, že by ministerstvo do sporu vstoupilo a dalo by obcím jeden rok na vyřešení problému. Pokud by se do té doby nedohodly, tak by v prvním stupni o vyřešení sporu rozhodlo ministerstvo.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy