Maturity budou 1. a 2. června, didaktická část 3. června. Přijímačky o týden později

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2020 14:54
Společná část maturitní zkoušky se letos uskuteční 1. a 2. června, didaktická část 3. června. Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia 9. června. Zkouška na střední školy bude letos delší než obvykle, protože žáci mají kvůli epidemii koronaviru a zavřeným školám horší podmínky přípravy. Harmonogram ve středu zveřejnil ministr školství Robert Plaga (ANO).
Ministr školství Robert Plaga (ANO)
Ministr školství Robert Plaga (ANO) | Foto: ČTK

První tři červnové dny pro maturitní zkoušku podle Plagy odpovídají lhůtám, jak je vláda přijala ve stavu legislativní nouze v polovině dubna. Školám ministerstvo rozešle metodiku postupu v době epidemie, termín bude zveřejněn vyhláškou, uvedl na středeční tiskové konferenci.

Profilovou část maturit doporučuje ministerstvo uspořádat od 10. června. "Praktické zkoušky, maturitní práce a obhajoba může být před didaktickými testy, ale je žádoucí, aby to nebylo okamžitě po návratu do školy, aby byla zachována příprava," uvedl Plaga.

K přípravě na maturity se studenti posledních ročníků budou moci vrátit do lavic ve skupinách po 15 studentech v pondělí 11. května. Podle ministra budou moct žáci sundat roušky při písemné zkoušce, když rozestupy a další podmínky vyhoví obecně platným opatřením, stejně tak se za přísných hygienických podmínek budou moct odehrát i zkoušky ústní.

Školy podle ministra zátěž zvládnou

Plaga také informoval o termínu jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia o den později - 9. června. 

"Přistoupili jsme k tomu, že bude jeden termín jednotné přijímací zkoušky," uvedl Plaga s tím, že úlevu může žákům přinést prodloužení času pro složení zkoušky o 15 minut u matematiky a o deset minut u českého jazyka.

Protože o týden před přijímacími zkouškami budou střední školy organizovat společné maturity, bude podle ministra program škol extrémně nahuštěný. Školy to tak vystaví zátěži, kterou ale podle Plagy zvládnou. Školy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené od 11. března. Výuka od té doby funguje na dálku, většinou přes internet. Do konce školního roku už vláda s obnovením prezenční výuky v plném rozsahu nepočítá. Školy se mají postupně otevřít už jen v omezeném režimu, prioritu mají právě závěrečné ročníky.

K přijímacím zkouškám na maturitní obory se podle statistik Cermatu přihlásilo přibližně 95 000 dětí, z toho zhruba 70 000 z devátých tříd na čtyřleté obory

 

Právě se děje

Další zprávy