Prachař: Dálnice do Vídně není třeba, postačí dva pruhy

ČTK ČTK
22. 9. 2014 14:51
Rychlejší spojení do Vídně bude podle ministra dopravy hotové do roku 2018, nepůjde ale o dálnici. Novinkou bude hlavně obchvat Mikulova.
Ministr dopravy Antonín Prachař
Ministr dopravy Antonín Prachař | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Spojení do Vídně přes Mikulov bude hotové do roku 2018. V Česku půjde o dvoupruhovou silnici, protože doprava je tu slabší než v Rakousku.

Na pondělním briefingu po jednání s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem to uvedl ministr dopravy Antonín Prachař s tím, že dálniční spojení není třeba. Hlavní změnou proti dnešnímu stavu na české straně tak bude obchvat Mikulova.

"Není to tak, že by Česká republika chtěla šetřit, vycházíme ze společné vize," řekl Prachař. Hlavním úkolem je prý vytlačit tranzitní dopravu z Mikulova, protože zbytek současné silnice I/52 jinak vede nezastavěným územím. Dvouproudá komunikace tak bude navazovat na stejný typ komunikace vedoucí z Rakouska.

V Rakousku bude tato silnice dlouhá zhruba 15 kilometrů, zbytek trasy povede po klasické dálnici. Mezi roky 2016 a 2017 bude dálnice z Vídně dokončena vybudováním úseku Schrick - Poysbrunn, uvedl Pröll. Ten bude čtyřproudový a poté bude komunikace k českým hranicím pokračovat jako dvouproudá.

Podle něj je vybrané řešení vzhledem k intenzitě dopravy mezi oběma zeměmi racionální. Podobně jako Česko i rakouská strana má zájem zejména na vytlačení tranzitní dopravy ze zastavěných oblastí. Rakouská část komunikace se proto vyhne obci Drasenhofen, dodal.

Na absenci rychlostního silničního spojení s Rakouskem si postěžoval Prachařův stranický kolega a ministr financí Andrej Babiš. "Budeme slavit 25 let od revoluce a v určitém směru je ostuda, že nemáme žádné dálniční spojení do Rakouska a že vlak do Vídně jede čtyři a půl hodiny," řekl.

Peněz na stavbu komunikací je přitom dostatek. Loni se na stavby dopravní infrastruktury nevyčerpalo 13 miliard korun a pro příští rok se rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, který v pondělí vláda schválila, zvýší o 20 miliard na 94 miliard korun.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy