Splátka, žádný úplatek. Babák se u soudu zastal kolegy

ČTK ČTK
19. 2. 2013 14:56
Poslanec Otto Chaloupka (VV) údajně nutil svého asistenta, aby mu odevzdával část platu
Otto Chaloupka.
Otto Chaloupka. | Foto: Vojtěch Marek

Hodonín - Poslanec Otto Chaloupka (VV) prý po svém asistentovi Vratislavu Vařejkovi nechtěl úplatek, jak tvrdí obžaloba, ale splacení půjčky.

U soudu v Hodoníně, který se případem údajné Chaloupkovy korupce zabývá, to v úterý vypověděl poslanec Michal Babák (VV).

Také Chaloupka celý případ označil za vymyšlený. Případ bude pokračovat 15. března, kdy by měly zaznít i závěrečné řeči.

"Byl jsem bezprostředním svědkem domluvy mezi panem Chaloupkou a panem Vařejkou o splácení peněz na kampaň, kterou si pan Vařejka udělal ohledně voleb do zastupitelstva v Hodoníně v roce 2010," řekl Babák.

Podle jeho výpovědi si Vařejka tehdy sám chtěl splácet svoji kampaň, na přesný způsob splácení si poslanec nepamatuje.

U soudu vypovídala také Pavlína Vymazalová (VV) z rozhodčí komise, která se případem zabývala.

"Pan Vařejka si stěžoval zřejmě asi proto, že se cítil frustrovaný, protože neuspěl ve volební kampani v Hodoníně. Nabyli jsme dojmu, že už se mu nechtělo do platby za volební kampaň. Alespoň já se to domnívám," řekla novinářům Vymazalová.

Vařejka před soudem obvinil Babáka z křivé výpovědi, prý před ním k žádné dohodě nedošlo.

"S panem Chaloupkou jsme se domluvili, že mu předám nějaké peníze na charitu. On ale trval na platbách i v dalších měsících a už k tomu neměl důvod. Na základě toho se mnou ukončil pracovní poměr a já jsem si stěžoval na jeho chování," popsal svoji verzi případu Vařejka.

Čeští poslanci vydaní sněmovnou. Zde je seznam

Korupce se měl Chaloupka dopustit v roce 2010. Podle spisu chtěl od Vařejky peníze za to, že ho zaměstnává jako svého asistenta. Za korupci mu hrozí osm let, Vařejkovi šest za uplácení.

"Panu Vařejkovi se v hlavě smíchalo několik věcí a vytvořil naprosto fiktivní scénář, podle kterého mě obvinil," řekl Chaloupka.

Podle jeho slov svému asistentovi poskytl zhruba 60.000 korun na kampaň. Vařejka v ní ale neuspěl a peníze dosud nesplatil, zaplatil jen dvě splátky.

Soud jednání odročil, chce vyslechnout ještě jednoho svědka a všechny nezkrácené nahrávky údajného korupčního jednání. Případ bude pokračovat 15. března v 9:00 v Hodoníně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy