Nemocnice utápějí miliony, za které by mohly léčit, v drahých pojistkách. Poslanci chtějí změnu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 1. 2016 6:45
Pojištění odpovědnosti nemocnic je předražené, zdravotnická zařízení za ně platí miliony, které by mohly jít na léčení pacientů. Tvrdí to poslanci sněmovního zdravotního výboru. Rozhodli se proto navrhnout změnu: pojištění odpovědnosti by se mělo v budoucnu regulovat podobně jako povinné ručení u aut. Takže špitály by platily nejen podle své velikosti a typu, ale také podle toho, jestli často dělají chyby. Dnes nic z toho komerční pojišťovny nezohledňují, pojistky počítají podle celého trhu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pojištění, které si nemocnice platí pro případ, že by některý z lékařů udělal chybu, je předražené. Nemocnice za něj dávají miliony. Zdražil je hlavně nový občanský zákoník, který umožnil vyplácet daleko víc peněz za újmy za bolest a ztížení společenského uplatnění.

Poslanci proto chtějí změnu. Navrhují, aby pojištění fungovalo třeba jako povinné ručení u aut. Tedy aby kvalitnější nemocnice, které dělají méně chyb, platily menší sumu. Dosud pojišťovny kvalitu péče nezohledňovaly.

„Rozhodně se mi nelíbí, jaké částky musí nemocnice za pojištění platit. Jsou to desítky milionů, za které by mohly nakupovat léky nebo jiný materiál,“ vyjádřil se iniciátor změny a lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Vadí mu také, že dnes pojišťovny nepřihlížejí k tomu, jestli dělá zdravotnické zařízení chyby. Lepší nemocnice si podle něj zaslouží zvýhodnění.

Jenomže to se neděje. „Pojišťovny tuto skutečnost opravdu až na výjimky nezohledňují. Na všechny nemocnice nahlížejí pohledem celého trhu,“ potvrzuje produktový manažer z pojišťovací makléřské společnosti Renomia Michal Pilecký.

Miliony za pojistky, tisíce za škodu

Pojištění nemocnic navíc už druhým rokem zdražuje. Může za to nový občanský zákoník, podle kterého mohou pojišťovny vyplácet daleko víc peněz za újmy za bolest a ztížení společenského uplatnění. S tím ale stouply také pojistky.

Třeba pražský Motol už platí za pojištění necelých patnáct milionů korun ročně. Za stejnou sumu by přitom mohl celé dva měsíce svítit. Nebo by mohl vyplatit všem zaměstnancům třináctý plat. Přitom ještě před třemi lety špitál posílal komerční pojišťovně sotva polovinu.

Podobně je na tom i Všeobecná fakultní nemocnice. Za pojištění platí necelých čtrnáct milionů korun. „Částka je zhruba dvakrát vyšší, než byla ještě před dvěma lety,“ přidává mluvčí nemocnice Filip Brož. Nemocnice přitom musela vyplácet škodu jen čtyřikrát, šlo konkrétně o částku 877 tisíc.

Podle Brože ale nemocnice nemůže výši pojistky ovlivnit – trh je omezený a zdravotnické zařízení si ze zákona pojištění zjednat musí. Což potvrzuje i Michal Pilecký ze společnosti Renomia. „Nabídka je omezená jak z hlediska počtu pojišťoven nabízejících pojištění profesní odpovědnosti, tak z pohledu kapacity trhu a nabídky výše limitů pojistného plnění,“ tvrdí makléř.

Jako povinné ručení u aut

Poslanci se proto rozhodli do legislativy zasáhnout. „Opravdu by bylo dobré v tom udělat pořádek. Souhlasím s návrhem zavést podobné podmínky, jaké jsou pro autopojištění,“ říká šéf sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO). Pro pojištění by se stanovil strop, nemocnice by navíc platily pojistky podle typu a velikosti. V pojistných smlouvách by se současně zohledňovalo, jestli je nemocnice problémová, nebo naopak beze škod.

Podle poslanců by sice bylo lepší, kdyby změnu navrhla vláda, konkrétně ministerstvo zdravotnictví spolu s resortem spravedlnosti, tyto úřady se ale k ničemu podobnému nemají.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová tvrdí, že pojištění je komerční produkt nabízený komerčními pojišťovnami, takže ho resort regulovat nemůže. Faktory, které ovlivňují nárůst pojistného a výše náhrady škody, navíc podle ní vyplývají z občanského zákoníku. Takže změny v této normě by měl mít na starosti resort spravedlnosti.

Ministerstvo spravedlnosti to ale vidí přesně opačně – problém se podle mluvčí Kristiny Labohé netýká právních předpisů, které spadají do kompetence tohoto úřadu. „Jde spíše o faktické fungování trhu s pojištěním odpovědnosti. Je nepochybné, že tento trh byl nějakým způsobem ovlivněn přijetím občanského zákoníku, avšak úkol analyzovat tyto dopady ve vztahu k nemocnicím náleží ministerstvu zdravotnictví,“ uvedla naopak Labohá.

Právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál soudí, že by se ministerstva domluvit měla. „Odpovědnost přitom padá hlavně na ministerstvo zdravotnictví, které část nemocnic samo zřizuje. To by se mělo starat o to, kam tečou veřejné peníze, zvlášť pokud jde o prostředky určené na léčení,“ uzavírá Dostál.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 21 minutami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy