Kritizovala podlézavé prohlášení vůči Číně. Teď spisovatelku vyškrtli z cesty do Pekingu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 1. 2017 5:30
Česká spisovatelka Radka Denemarková měla v druhé půlce února letět do Číny přednášet o holocaustu. Místo toho ale zůstane doma. Přestože česká ambasáda už zjišťovala, zda má spisovatelka v daném termínu čas, nakonec místo ní vystoupí německý spisovatel. Denemarková tvrdí, že z cesty sešlo kvůli tomu, že podepsala petici proti takzvanému Prohlášení čtyř. V něm ústavní činitelé stvrdili dobré vztahy s čínským režimem.
Radka Denemarková.
Radka Denemarková. | Foto: Libor Fojtík

Praha/Peking – České a německé velvyslanectví v čínském Pekingu připravují na druhou polovinu února vzpomínkovou akci na uctění památky obětí holocaustu. Na české ambasádě měla se svou přednáškou vystoupit i spisovatelka, překladatelka a historička Radka Denemarková, která se holocaustem ve svých románech zabývá.

Do Pekingu ale nepojede. Tvrdí, že je to reakce na to, že loni na podzim podepsala petici proti prohlášení čtyř českých ústavních činitelů, kteří podpořili Čínu.

Vše bylo přitom domluvené a předpřipravené, česká ambasáda i zjišťovala, jestli má Denemarková v daném termínu čas. Na začátku ledna však dostala novou zprávu.

"Přišlo mi pouze, že mou účast zrušili Němci. A to z důvodu, že jsem podepsala petici a postavila se proti vyjádření čtyř českých nejvyšších ústavních činitelů, kteří podlézali Číně," řekla Aktuálně.cz spisovatelka, která mimo jiné nedávno dostala prestižní ocenění WALD Press Award za pomoc slabším a potřebným a výrazný humanismus v literární tvorbě.

Německé ministerstvo zahraniční se nechtělo k případu oficiálně vyjádřit. Černínský palác však odmítá, že by spisovatelku vyřadili kvůli jejímu podpisu pod peticí.

"Finální výběr účastníků akce byl proveden ve spolupráci s německými kolegy a konkrétně za Evropu byl vybírán jen jeden kandidát, který ideálně disponuje vazbami na všechny tři výše zmíněné země plus Izrael. Toto kritérium bylo tím nejdůležitějším," říká mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Místo Denemarkové na akci vystoupí německý autor židovského původu Peter Finkelgruen.

Píše zajímavě, ale...

Podle informací z diplomatických kruhů se proti vystoupení Denemarkové postavila i německá strana. Což potvrzuje i korespondence mezi německými a českými zástupci obou ambasád, kterou má redakce k dispozici.

V ní Němci nejdříve píší, že česká spisovatelka píše zajímavě a určitě je vhodná pro připravovanou akci. Následně však dodávají, že Denemarková podepsala spolu s mnoha dalšími českými umělci dokument "který má co do činění s Čínou" a o kterém se pokusí do konce roku zjistit více.

Autentičnost německého e-mailu české ambasádě v Pekingu potvrdilo několik zdrojů z diplomatických kruhů.

Tlaky z ambasád

Denemarková, která zároveň otevřeně pomáhá a podporuje čínské disidenty kolem čínského spisovatele Sü Č'-jüana, pro něž napsala už dva eseje, nevěří, že by se proti její cestě postavila sama od sebe německá strana. "Je to divné. Nevím, proč by zrovna Němci něco podobného udělali? Ctí demokracii a spektrum nezávislých názorů, a hlavně české petice nesledují," dodává autorka.

Že by Němcům vadil podpis pod protičínskou peticí, zaráží i sinoložku a novinářku Kateřinu Procházkovou, která pobývala roky v Číně a je obeznámená s čínskou politikou. "Němce na to spíše upozornila čínská strana, pravděpodobně čínská ambasáda v Praze. Protože si velmi dobře vede v evidenci všechny protičínské aktivity," myslí si Procházková.

I podle ní není však jasné, proč by to sami od sebe Němci udělali. I Procházková ovšem uznává, že někdy jdou lidská práva nebo záležitosti, které by mohly Číňany popudit, stranou kvůli byznysu.

Takzvané Prohlášení čtyř připravilo v říjnu ministerstvo zahraničí. V dokumentu se čtyři čeští nejvyšší ústavní činitelé, tedy prezident, premiér a předsedové obou komor parlamentu, odvolali na česko-čínské strategické partnerství a distancovali se od schůzek některých politiků s tibetským duchovním dalajlámou.

V prohlášení, pod které se politici podepsali, stojí, že schůzky s duchovním vůdcem "nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky". Proti tomu se o pár dní později postavily desítky českých umělců a dalších osobností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy