Špioni z BIS musí šetřit. Přijdou o 56 milionů

Martina Machová Markéta Chaloupská, Martina Machová
30. 11. 2009 7:15
BIS dostane ze státního rozpočtu v příštím roce zhruba o 56 milionů méně než loni
Sídlo BIS
Sídlo BIS | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Civilní kontrarozvědka (BIS), která se zabývá nejzávažnějšími případy ohrožení bezpečnosti v Česku, bude muset v příštím roce šetřit. Návrh státního rozpočtu totiž počítá s tím, že tajná služba dostane zhruba o 56 milionů méně než loni.

"Je to částka, která není zanedbatelná. Jednoduché to rozhodně nebude, ale nesmí se to dotknout fungování služby," řekl k tomu mluvčí služby Jan Šubert. Kde přesně bude tajná služba šetřit, ale prozradit nechtěl.

Z tajného jednání na parlamentní půdě, které se odehrálo mezi poslanci Bezpečnostního výboru a ředitelem BIS Jiřím Langem, nicméně vyplynulo, že kontrarozvědka vezme nejvíce peněz z plánovaných investic. Méně peněz tak poputuje do zabezpečení některých jejich objektů nebo na jejich přestavbu.

"Šetřit se bude hlavně u plánovaných investic, například u materiálních a technických věcí," řekl Aktuálně.cz předseda Bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD).

Bude se propouštět?

Rozpočet BIS

Budova BIS

  • 2009 - 1 270 363 tisíc
  • 2010 - 1 214 681 tisíc

Během hodiny jednání Lang také zákonodárcům řekl, že pokud služba nedostane více peněz a škrty budou pokračovat, tak dojde k "přehodnocení činnosti a redukci působnosti BIS." Což de facto znamená, že by tajná služba v budoucnu omezila počet případů, kterým se věnuje.

Lang prý také mluvil o tom, že pokud bude šetření i nadále pokračovat, tak dojde i na propuštění. Navíc mu prý často nezbývají peníze na odměny svých agentů.

Někteří poslanci výboru ale jeho slova mírnili. Podle nich BIS propouštěním "vyhrožuje" každý rok.

Poslanec a člen výboru Jan Vidím (ODS) Aktuálně.cz řekl, že pokud by se skutečně muselo propuštět, tak pouze v administrativě.

BIS hospodaří s částkou přes miliardu a půl ročně. Konkrétně na rok 2010 dostane 1 214 681 tisíc.

Policisté vyrazí do ulic

Agentům BIS by se stejně jako ostatním státním zaměstnancům nejspíš od prvního ledna příštího roku sníží platy o čtyři procenta.

Mluvčí BIS Jan Šubert
Mluvčí BIS Jan Šubert | Foto: Ludvík Hradilek

Policisté a hasiči kvůli tomu dokonce vyrazí 9. prosince do ulic. Protestovat chtějí někde mezi Strakovou akademií a Úřadem vlády.

"Mohly by dorazit dva až tři tisíce lidí," myslí si šéf policejních odborů Milan Štěpánek. Podle něj například řadový kriminalista přijde kvůli škrtům v rozpočtu o tisícovku, krajský kriminalista až o tři tisíce.

 

Právě se děje

Další zprávy