Špioni si staví tajné sídlo, ale všichni o něm vědí

Sabina Slonková
11. 5. 2011 5:30
Kvůli stavbě za sto milionů si poslanci na vysvětlení pozvou šéfa civilní rozvědky
Ivo Schwarz, ředitel rozvědky, bude mít co vysvětlovat.
Ivo Schwarz, ředitel rozvědky, bude mít co vysvětlovat. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Civilní rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace) řeší vážný problém: za desítky miliónů korun staví nové sídlo pro nejtajnější část špionáže, ovšem v místě, o němž se obecně ví, komu patří.

Oslovení bezpečnostní experti i poslanci výboru pro obranu a bezpečnost považují zvolenou lokalitu nedaleko centra hlavního města za nešťastnou. Upozorňují na to, že tím rozvědka riskuje odhalení jednotlivých špiónů.

"Všichni vědí, komu tam ty pozemky a budovy patří. Pouhým pozorováním, kdo tam chodí, sestavíte za pár dní seznam příslušníků rozvědky," uvedl státní úředník obeznámený s případem.

Podle zjištění Aktuálně.cz si proto poslanci hodlají pozvat ředitele rozvědky, aby jim okolnosti stavby vysvětlil.

Řekli ke kauze:

František Bublan, ministr vnitra

František Bublan
(exministr vnitra):
"Nikdy bych takové místo nezvolil. Nejlepší je zvolit pro jednotlivé složky tajné služby budovy, kde jsou i lidé z jiných firem nebo organizací."

Radek John
(exministr vnitra):
"Je to tajná věc a k tomu se vyjadřovat nebudu."

Martin Pecina
(exministr vnitra):
"Už se nechci míchat do politiky. Politické hrátky už se mě netýkají."

Jan Kubice
(prohlášení jeho úřadu):
"Toto místo plně odpovídá potřebám a účelu, jež bude nový objekt plnit, byť samozřejmě jde o určitý kompromis."

Adresa na internetu

Informace o stavbě nového sídla pro rozvědku přitom není známa pouze lidem spojeným s tajnými službami, ale lze ji dohledat i na internetu.

Jeden ze subdodavatelů ji má dokonce uvedenou v referencích na svých webových stránkách.

Bezmála stomiliónová zakázka se přitom kvůli utajení uskutečnila ve zvláštním režimu. Tím ministerstvo vnitra zdůvodňuje i skutečnost, že na stavbu nebylo vypsáno standardní výběrové řízení. Když jde o bezpečnost a utajované skutečnosti, lze tuto výjimku ze zákona využít.

Nové sídlo má být podle webových stránek subdodavatelů dokončeno letos. Na otázky, proč rozvědka vybrala právě toto místo a kdo konkrétně o tom rozhodl, zástupci špionáže neodpověděli.

"Výběr místa pro stavbu tohoto objektu je výsledkem dlouhodobého procesu, v rámci něhož byly zvažovány různé varianty. Toto místo plně odpovídá potřebám a účelu, jež bude nový objekt plnit, byť samozřejmě jde o určitý kompromis mezi ideálními požadavky pro výkon příslušných činností a reálnými finančními a dislokačními možnostmi ministerstva vnitra," stojí ve stanovisku, které tlumočilo ministerstvo vnitra, pod které Úřad pro zahraniční styky a informace spadá.

Redakce Aktuálně.cz přesné údaje o budovaném sídle má, zná i firmy podílející se na zakázce, ale rozhodla se je nezveřejnit.

Bublan: Rozhodl bych jinak

Mezi experty, kteří umístění nové budovy kritizují, je například někdejší šéf civilní rozvědky a dnes předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan

"Je to rozhodně problém. Nikdy bych takové místo nezvolil," uvedl politik, který v éře socialistických vlád zastával i funkci ministra vnitra.

Podle Bublana je nejlepší zvolit pro jednotlivé složky tajné služby budovy, kde jsou i lidé z jiných firem nebo organizací.

"Pak nepoznáte, kam zrovna patří ten člověk, který tam každé ráno chodí. V objektu, kde jsou jen oni sami, je už máte vyselektované. Budeme si muset pozvat ředitele služby a probrat to s ním," dodal šéf sněmovního výboru.

Podobně mluví i bývalý ředitel civilní kontrarozvědky Jan Růžek. "Je otázka, jestli protivníkovi takto usnadňovat práci. Samozřejmě, jiné konspirativnější řešení stojí víc peněz," uvedl.

John a Pecina nekomentují

Ministerstvo vnitra zdůrazňuje, že v případě stavby nového sídla nejde o sólo akci rozvědky.

"Výstavba tohoto objektu vychází z dlouhodobého investičního záměru a je v souladu s rozpočtovými a finančními podmínkami resortu. Příprava i realizace této stavby vždy probíhala a i nyní probíhá s vědomím a se souhlasem vedení ministerstva vnitra," stojí v prohlášení ministerstva.

Dva bývalí ministři vnitra Martin Pecina a Radek John, za jejichž éry se o zakázce rozhodlo a stavba začala, o sporné zakázce mluvit nechtějí.

"Jde o tajnou službu, je to tajná věc a k tomu se vyjadřovat nebudu," prohlásil současný vicepremiér John (VV).

Podobně odmítavá byla i reakce od Peciny. "Už se nechci míchat do politiky. Nezlobte se, ale politické hrátky už se mě netýkají," uvedl muž, který nedávno rezignoval na poslanecký mandát a nastoupil na manažerské místo v privátní sféře.

Výstavbu sídla rozvědky nyní kontrolují resortní auditoři, zprávu pak dostane na stůl současný ministr Jan Kubice.

"Komplexní zpráva, jež bude na základě probíhající finanční kontroly předložena ministru vnitra, bude obsahovat i zhodnocení procesu výběru zhotovitele," stojí ve stanovisku vnitra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy