Špioni si staví tajné sídlo, ale všichni o něm vědí

Sabina Slonková
11. 5. 2011 5:30
Kvůli stavbě za sto milionů si poslanci na vysvětlení pozvou šéfa civilní rozvědky
Ivo Schwarz, ředitel rozvědky, bude mít co vysvětlovat.
Ivo Schwarz, ředitel rozvědky, bude mít co vysvětlovat. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Civilní rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace) řeší vážný problém: za desítky miliónů korun staví nové sídlo pro nejtajnější část špionáže, ovšem v místě, o němž se obecně ví, komu patří.

Oslovení bezpečnostní experti i poslanci výboru pro obranu a bezpečnost považují zvolenou lokalitu nedaleko centra hlavního města za nešťastnou. Upozorňují na to, že tím rozvědka riskuje odhalení jednotlivých špiónů.

"Všichni vědí, komu tam ty pozemky a budovy patří. Pouhým pozorováním, kdo tam chodí, sestavíte za pár dní seznam příslušníků rozvědky," uvedl státní úředník obeznámený s případem.

Podle zjištění Aktuálně.cz si proto poslanci hodlají pozvat ředitele rozvědky, aby jim okolnosti stavby vysvětlil.

Řekli ke kauze:
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Řekli ke kauze:

František Bublan
(exministr vnitra):
"Nikdy bych takové místo nezvolil. Nejlepší je zvolit pro jednotlivé složky tajné služby budovy, kde jsou i lidé z jiných firem nebo organizací."

Radek John
(exministr vnitra):
"Je to tajná věc a k tomu se vyjadřovat nebudu."

Martin Pecina
(exministr vnitra):
"Už se nechci míchat do politiky. Politické hrátky už se mě netýkají."

Jan Kubice
(prohlášení jeho úřadu):
"Toto místo plně odpovídá potřebám a účelu, jež bude nový objekt plnit, byť samozřejmě jde o určitý kompromis."

Adresa na internetu

Informace o stavbě nového sídla pro rozvědku přitom není známa pouze lidem spojeným s tajnými službami, ale lze ji dohledat i na internetu.

Jeden ze subdodavatelů ji má dokonce uvedenou v referencích na svých webových stránkách.

Bezmála stomiliónová zakázka se přitom kvůli utajení uskutečnila ve zvláštním režimu. Tím ministerstvo vnitra zdůvodňuje i skutečnost, že na stavbu nebylo vypsáno standardní výběrové řízení. Když jde o bezpečnost a utajované skutečnosti, lze tuto výjimku ze zákona využít.

Nové sídlo má být podle webových stránek subdodavatelů dokončeno letos. Na otázky, proč rozvědka vybrala právě toto místo a kdo konkrétně o tom rozhodl, zástupci špionáže neodpověděli.

"Výběr místa pro stavbu tohoto objektu je výsledkem dlouhodobého procesu, v rámci něhož byly zvažovány různé varianty. Toto místo plně odpovídá potřebám a účelu, jež bude nový objekt plnit, byť samozřejmě jde o určitý kompromis mezi ideálními požadavky pro výkon příslušných činností a reálnými finančními a dislokačními možnostmi ministerstva vnitra," stojí ve stanovisku, které tlumočilo ministerstvo vnitra, pod které Úřad pro zahraniční styky a informace spadá.

Redakce Aktuálně.cz přesné údaje o budovaném sídle má, zná i firmy podílející se na zakázce, ale rozhodla se je nezveřejnit.

Bublan: Rozhodl bych jinak

Mezi experty, kteří umístění nové budovy kritizují, je například někdejší šéf civilní rozvědky a dnes předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan

"Je to rozhodně problém. Nikdy bych takové místo nezvolil," uvedl politik, který v éře socialistických vlád zastával i funkci ministra vnitra.

Podle Bublana je nejlepší zvolit pro jednotlivé složky tajné služby budovy, kde jsou i lidé z jiných firem nebo organizací.

"Pak nepoznáte, kam zrovna patří ten člověk, který tam každé ráno chodí. V objektu, kde jsou jen oni sami, je už máte vyselektované. Budeme si muset pozvat ředitele služby a probrat to s ním," dodal šéf sněmovního výboru.

Podobně mluví i bývalý ředitel civilní kontrarozvědky Jan Růžek. "Je otázka, jestli protivníkovi takto usnadňovat práci. Samozřejmě, jiné konspirativnější řešení stojí víc peněz," uvedl.

John a Pecina nekomentují

Ministerstvo vnitra zdůrazňuje, že v případě stavby nového sídla nejde o sólo akci rozvědky.

"Výstavba tohoto objektu vychází z dlouhodobého investičního záměru a je v souladu s rozpočtovými a finančními podmínkami resortu. Příprava i realizace této stavby vždy probíhala a i nyní probíhá s vědomím a se souhlasem vedení ministerstva vnitra," stojí v prohlášení ministerstva.

Dva bývalí ministři vnitra Martin Pecina a Radek John, za jejichž éry se o zakázce rozhodlo a stavba začala, o sporné zakázce mluvit nechtějí.

"Jde o tajnou službu, je to tajná věc a k tomu se vyjadřovat nebudu," prohlásil současný vicepremiér John (VV).

Podobně odmítavá byla i reakce od Peciny. "Už se nechci míchat do politiky. Nezlobte se, ale politické hrátky už se mě netýkají," uvedl muž, který nedávno rezignoval na poslanecký mandát a nastoupil na manažerské místo v privátní sféře.

Výstavbu sídla rozvědky nyní kontrolují resortní auditoři, zprávu pak dostane na stůl současný ministr Jan Kubice.

"Komplexní zpráva, jež bude na základě probíhající finanční kontroly předložena ministru vnitra, bude obsahovat i zhodnocení procesu výběru zhotovitele," stojí ve stanovisku vnitra.

 

Právě se děje

Další zprávy