Špidla: Zemana jsme před lety nechtěli kvůli Šloufovi

Martina Machová Martina Machová
10. 1. 2013 16:40
Expředseda ČSSD po 10 letech poprvé popsal, proč ve volbě prezidenta odmítli Zemana
Někdejší premiér a předseda socialistů Vladimír Špidla.
Někdejší premiér a předseda socialistů Vladimír Špidla. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Bývalý premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla po deseti letech zřejmě vůbec poprvé promluvil otevřeně o tom, proč v roce 2003 někteří lídři sociální demokracie nepodpořili v tajné volbě prezidenta svého expředsedu Miloše Zemana.

Byly tam tři základní důvody. První byl Šlouf a jeho okolí. Druhým byly stranické úvahy. A třetím snaha vyhnout se pokračování oposmlouvy, řekl v kostce Vladimír Špidla v rozhovoru pro deník Insider.

Špidla Insideru přiznal, že sám tehdy byl proti Zemanovu zvolení.

Připomeňme, že Miloš Zeman byl před deseti lety podobně jako dnes favoritem volby, a vzhledem k tomu, že to byla ještě volba parlamentní, byla jeho šance na zvolení vzhledem k rozložení sil větší než dnes. Nakonec však nezískal ani hlasy všech sociálnědemokratických poslanců a ihned v prvním kole druhé volby vypadl (v první volbě kandidovala ČSSD Jaroslava Bureše, ve třetí volbě pak naopak Zemanovi příznivci v ČSSD potopili Jana Sokola, takže hlavou státu se stal Václav Klaus).

Vladimír Špidla v minulosti nezastíral, že by z Miloše Zemana na Hradě radost neměl, neúspěch však vysvětloval spíše špatně zvolenou strategií při volbě. Nyní Insideru přiznal, že za prohrou tehdejšího sociálnědemokratického kandidáta byl jasný plán.

Přečtěte si celý rozhovor v placeném deníku Insider:
Vladimír Špidla: Zemana jsme nechtěli už před 10 lety. Je spojen se Šloufem, ať se tváří, jak chce

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy