Špidla: Zemana jsme před lety nechtěli kvůli Šloufovi

Martina Machová Martina Machová
10. 1. 2013 16:40
Expředseda ČSSD po 10 letech poprvé popsal, proč ve volbě prezidenta odmítli Zemana
Někdejší premiér a předseda socialistů Vladimír Špidla.
Někdejší premiér a předseda socialistů Vladimír Špidla. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Bývalý premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla po deseti letech zřejmě vůbec poprvé promluvil otevřeně o tom, proč v roce 2003 někteří lídři sociální demokracie nepodpořili v tajné volbě prezidenta svého expředsedu Miloše Zemana.

Byly tam tři základní důvody. První byl Šlouf a jeho okolí. Druhým byly stranické úvahy. A třetím snaha vyhnout se pokračování oposmlouvy, řekl v kostce Vladimír Špidla v rozhovoru pro deník Insider.

Špidla Insideru přiznal, že sám tehdy byl proti Zemanovu zvolení.

Připomeňme, že Miloš Zeman byl před deseti lety podobně jako dnes favoritem volby, a vzhledem k tomu, že to byla ještě volba parlamentní, byla jeho šance na zvolení vzhledem k rozložení sil větší než dnes. Nakonec však nezískal ani hlasy všech sociálnědemokratických poslanců a ihned v prvním kole druhé volby vypadl (v první volbě kandidovala ČSSD Jaroslava Bureše, ve třetí volbě pak naopak Zemanovi příznivci v ČSSD potopili Jana Sokola, takže hlavou státu se stal Václav Klaus).

Vladimír Špidla v minulosti nezastíral, že by z Miloše Zemana na Hradě radost neměl, neúspěch však vysvětloval spíše špatně zvolenou strategií při volbě. Nyní Insideru přiznal, že za prohrou tehdejšího sociálnědemokratického kandidáta byl jasný plán.

Přečtěte si celý rozhovor v placeném deníku Insider:
Vladimír Špidla: Zemana jsme nechtěli už před 10 lety. Je spojen se Šloufem, ať se tváří, jak chce

 

Právě se děje

před 27 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy