Spějeme ke krachu, varují zdravotní sestry z Charity, které ošetřují pacienty doma

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 5. 2019 13:46
Před ministerstvem zdravotnictví protestovali ve středu před polednem lidé, kteří se v Charitě České republiky věnují péči pacientům, za nimiž jezdí k nim domů. Šlo především o zdravotní sestry, které slouží v 85 střediscích domácí péče po celé zemi. Poukazovaly na to, že jsou zdravotními pojišťovnami placeny špatně, což vede k tomu, že buď sestry dělají za nízké mzdy, nebo přímo odcházejí dělat jinou práci. Doplácejí na to samotní pacienti, kteří mají o pomoc takových sester velký zájem.
Koordinátorka zdravotních aktivit Charity Ludmila Kučerová byla mezi těmi, kteří blízko ministerstva zdravotnictví vázali červené mašle na stromy
Koordinátorka zdravotních aktivit Charity Ludmila Kučerová byla mezi těmi, kteří blízko ministerstva zdravotnictví vázali červené mašle na stromy | Foto: Aktuálně.cz

Nechceme, aby naše červené mašle byly symbolem odporu, ale spíše symbolem podpory pro zdravotní sestry, které pomáhají pacientů v jejich domácím prostředí, tvrdili lidé, kteří se ve středu dopoledne shromáždili nedaleko ministerstva zdravotnictví. Na svém oblečení i v rukou měli právě červené mašle, kterými ovázali stromy jen kousek od ministerstva.

"Připnuli jsme si červené mašle, které jsou barvou Charity, barvou krve i symbolem srdce. Zároveň je ale máme jako symbol, že jsme svázáni s našimi pacienty a také svázané ruce v tom, co děláme, protože nemůžeme zdravotní sestry dostatečně ohodnotit," vysvětlovala koordinátorka zdravotních aktivit Charity České republiky Ludmila Kučerová.

Podle ní i dalších přítomných je hlavní problém v tom, že zdravotní pojišťovny platí těmto sestrám málo peněz. Ty tak mají v průměru 25 tisíc korun hrubého, navíc úhradová vyhláška je sestavená tak, že čím náročnější péče o pacienty, tím méně peněz za jednotlivé zdravotní úkony sester. "Úhradová vyhláška by měla vypadat jinak. Nyní je den bod za péči o pacienty ohodnocený 1,05 korunou, podle nás by měl mít hodnotu alespoň 1,47 koruny," uvedla Kučerová.

Mezi těmi, kdo už dříve dostali od sester červenou mašli, byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který má sice podle sester pochopení pro jejich svízelnou situaci, ale zůstává spíše u slov. "Věříme, že pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví pochopí závažnost situace a domácí péči podpoří nejen slovy, jako dosud, ale činy," řekla Kučerová s tím, že jinak bude situace sester ještě kritičtější. "Pokud se nedočkáme pomoci, spějeme ke krachu," varovala.

Červenou mašli na strom přivázal například ředitel Diecézní charity v Plzni Jiří Lodr, podle kterého je situace velmi špatná. "Z jedné koruny a pěti haléřů není možné sestry uživit. Musíme je doplácet z vlastních zdrojů, přitom je ale nemáme z čeho doplácet. Takový stav je neudržitelný," řekl Aktuálně.cz.  

Další protestující přijeli například z Uherského Brodu, Brna nebo Třebíče. Všichni popisovali současnou situaci obdobně a poukazovali například na to, jak je práce sester nesmírně důležitá a pacienty žádaná. "Sestřičky se potřebují uživit, tak odchází pracovat jinde. To je samozřejmě velká škoda," uvedla Simona Kamasová z Diecézní Charity Brno.

Ministr Vojtěch a pojišťovna kritiku sester odmítají

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch kritiku odmítl a prohlásil, že dělá maximum pro pomoc této skupině pracovnic. Poukázal na to, že probíhá dohodovací řízení pro rok 2020, ve kterém údajně existuje možnost vyjednat navýšení úhrad.

"Ministr zdravotnictví vyzval zdravotní pojišťovny, aby přistupovaly k domácí péči mimořádně aktivně," tvrdí mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Podle ní je Vojtěch první ministr po mnoha letech, který významně podporuje řešení situace těchto zdravotních sester. "Zastává se sester v domácí péči a snaží se pro ně zajistit co nejlepší pracovní podmínky," řekla mluvčí s dodatkem, že změna jejich situace není možná ze dne na den. Argumentuje také tím, že se počet sester v domácí péči zvýšil meziročně o 145, z přibližně 3 560 na 3700. 

Proti protestu sester se ohradil i náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Smehlik. "Mediální komunikace Charity mimo to, že je naprosto nerealistická, nekonstruktivně nátlaková a konfrontační je také nepravdivá a neobjektivní," tvrdí Smehlík. Podle něj se pojišťovna věnuje problému financování tohoto druhu péče intenzivně a poslední dva roky navyšuje i peníze, které Charitě přicházejí.

"Objektivně a prokazatelně dochází v posledních letech k opakovanému navýšení prostředků pro segment v objemu a procentech tempa růstu, které je mnohem vyšší než tempo růstu u jiných segmentů. V posledních dvou letech alokace prostředků a tempo nárůstu úhrad dramaticky zvýšilo," uvedl náměstek.   

 

Právě se děje

Další zprávy