reklama
 
 

Letecký speciál s ostatky českých vojáků odletěl z Afghánistánu, do Česka dorazí kolem čtvrté

Aktualizováno 8. 8. 2018 13:51
Při útoku sebevražedného atentátníka zemřel rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25).

Praha - Letadlo s ostatky tří českých vojáků padlých v Afghánistánu odletělo z letiště na základně Bagrám v 09:45. "Přílet do České republiky bude dodržen podle plánu," řekla mluvčí Generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Na ruzyňském letišti tak vojenský speciál přistane v 16:15. Nad Českem ho doprovodí gripeny. Následovat bude pietní ceremoniál. S padlými se před odletem na bagrámské základně rozloučili čeští i koaliční vojáci.

Vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce u spojenecké základny Bagrám. Společně s nimi byli vážně zraněni američtí a afghánští vojáci.

Ministerstvo obrany zveřejnilo fotografie z bagrámského letiště. Rakve s padlými vojáky jsou zahaleny do české státní vlajky. Na letiště je dovezly obrněné transportéry. Jejich přenesení do letadla měli na starosti čeští vojáci.

Památku padlých v poledne uctilo po celé zemi více než 8000 sirén. Podle úřadu vlády se rozezněly signálem "Pieta". Jednalo se o souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund. 

Několik desítek vojáků i civilních zaměstnanců generálního štábu armády uctilo nástupem padlé vojáky před památníkem válečných veteránů na pražském Vítězném náměstí, před který lidé už od nedělního útoku přinášejí květiny a svíčky. Nástupem si zabité vojáky připomněli i pražští hasiči, jak uvedl na Twitteru jejich mluvčí Martin Kavka.

Na pražském Václavském náměstí připomínka padlých vojáků chování lidí neovlivnila. V době zvuku sirén se lidé nezastavovali, nikdo jím ani nebyl znepokojen. Podobné to bylo i v Brně. Pietu za tři padlé české vojáky tam lidé ani nezaznamenali. V poledne se sice rozezněly sirény, ale v rozpáleném městě se nikdo nezastavoval, nanejvýš se ptal, co se děje. Místa, kam lidé chodí tradičně při výjimečných příležitostech zapalovat svíčky, zůstala bez povšimnutí - jak morový sloup na náměstí Svobody, tak kašna na Moravském náměstí před kinem Scala.

Památku padlých vojáků uctili i policisté.

V době přistání letadla se rozezní po celé Praze zvony katolických kostelů a chrámů. Na letišti budou čekat rodiny zemřelých, přítomni budou i prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Baloun nebo vojáci z 42. mechanizovaného praporu v Táboře, kde padlí sloužili.

Poslední rozloučení v Afghánistánu

Zveřejnil(a) Armáda České republiky dne 08. August 2018

Po uložení rakví na katafalky pronese hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Asi půlhodinový ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Poté kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepraví těla do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Termín pohřbů zatím oznámen nebyl. Místa určí rodiny vojáků. Pohřbeni budou se všemi vojenskými poctami.

Vojáci byli v úterý povýšeni do hodností štábních praporčíků. Obdrží pravděpodobně také resortní vyznamenání.

Útoky jsou v Afghánistánu časté, umírají vojáci i civilisté, mrtvých je víc, než vidíme ze zpráv. Vojáci s rizikem musí počítat, říká Šulc | Video: DVTV, Daniela Drtinová |  20:15

autor: ČTK | 8. 8. 2018 10:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama