SPD svým příznivcům zaplatila cestu na demonstraci, vyslala pro ně několik autobusů

Iva Studená Iva Studená
29. 4. 2019 22:14
Na čtvrteční demonstraci proti „diktátu Evropské unie“ se na Václavském náměstí v Praze sešlo několik stovek lidí. Většinu z nich si na akci přivezlo samo hnutí Svoboda a přímá demokracie, které setkání pořádalo. Informaci v pondělí zveřejnil server E15.cz. Podle něj svým příznivcům parlamentní strana zařídila dopravu, dokonce ji i financovala. Serveru to potvrdili členové regionálních buněk SPD.
Demonstrace SPD na Václavském náměstí
Demonstrace SPD na Václavském náměstí | Foto: Radek Bartoníček

Do Prahy vyrazily autobusy například z Jihomoravského, Ústeckého nebo Libereckého kraje. Mluvčí SPD Barbora Zeťová na dotazy ohledně výjezdů autobusů nereagovala, informace však potvrdily jednotlivé regionální buňky strany. Ty se o možnosti dopravy dozvěděly na celostátním setkání strany.

"Na grémiu jsme byli informováni, že v případě objednání autobusu nám vedení strany veškeré náklady proplatí," potvrdil předseda SPD pro Ústecký kraj Dominik Hanko. Z Ústeckého kraje tak údajně vyjely až tři autobusy se sympatizanty hnutí.

 Z Libereckého kraje vyrazily na akci dva autobusy, jeden z České Lípy, druhý z krajského města. Kromě fanoušků hnutí autobusy dovezly do Prahy také české vlajky a vlajky z konference evropské frakce Evropa národů a svobody. Ty pak členové strany na setkání rozdávali příchozím.

Strana se prý obávala narušitelů, a proto dopravu zajistila pouze svým členům, jejich doprovodu a blízkým příznivců. "Chtěli jsme se vyhnout provokacím ze strany zelených kokrhelů, jeli s námi jen lidé, které známe," vysvětlil poslanec SPD Radovan Vích, který je zároveň i předsedou SPD v Libereckém kraji.

Za organizaci celé akce děkovalo předsedovi hnutí mnoho uživatelů na sociálních sítí. Mezi nimi i uživatelka Lucka Burianová, která zachytila na svých fotografiích objednaný autobus s dalšími účastníky demonstrace.

Proslovy i hudební vystoupení 

Program na Václavském náměstí odstartoval ve čtvrtek v 16 hodin koncertem kontroverzní kapely Ortel, po něm následovala řečnická vystoupení. Se svým projevem vystoupil například předseda hnutí Tomio Okamura či lídr kandidátky SPD pro květnové volby do Evropského parlamentu Ivan David.

Mezi zahraničními hosty demonstrace byli předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová nebo předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders. Předseda italské Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini poslal krátkou videozdravici.

Obrazem: Ortel zpíval, Okamura mluvil, odpůrci SPD hlučeli. A policie zasahovala

 

Právě se děje

před 31 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy