SPD svým příznivcům zaplatila cestu na demonstraci, vyslala pro ně několik autobusů

Iva Studená Iva Studená
29. 4. 2019 22:14
Na čtvrteční demonstraci proti „diktátu Evropské unie“ se na Václavském náměstí v Praze sešlo několik stovek lidí. Většinu z nich si na akci přivezlo samo hnutí Svoboda a přímá demokracie, které setkání pořádalo. Informaci v pondělí zveřejnil server E15.cz. Podle něj svým příznivcům parlamentní strana zařídila dopravu, dokonce ji i financovala. Serveru to potvrdili členové regionálních buněk SPD.
Demonstrace SPD na Václavském náměstí
Demonstrace SPD na Václavském náměstí | Foto: Radek Bartoníček

Do Prahy vyrazily autobusy například z Jihomoravského, Ústeckého nebo Libereckého kraje. Mluvčí SPD Barbora Zeťová na dotazy ohledně výjezdů autobusů nereagovala, informace však potvrdily jednotlivé regionální buňky strany. Ty se o možnosti dopravy dozvěděly na celostátním setkání strany.

"Na grémiu jsme byli informováni, že v případě objednání autobusu nám vedení strany veškeré náklady proplatí," potvrdil předseda SPD pro Ústecký kraj Dominik Hanko. Z Ústeckého kraje tak údajně vyjely až tři autobusy se sympatizanty hnutí.

 Z Libereckého kraje vyrazily na akci dva autobusy, jeden z České Lípy, druhý z krajského města. Kromě fanoušků hnutí autobusy dovezly do Prahy také české vlajky a vlajky z konference evropské frakce Evropa národů a svobody. Ty pak členové strany na setkání rozdávali příchozím.

Strana se prý obávala narušitelů, a proto dopravu zajistila pouze svým členům, jejich doprovodu a blízkým příznivců. "Chtěli jsme se vyhnout provokacím ze strany zelených kokrhelů, jeli s námi jen lidé, které známe," vysvětlil poslanec SPD Radovan Vích, který je zároveň i předsedou SPD v Libereckém kraji.

Za organizaci celé akce děkovalo předsedovi hnutí mnoho uživatelů na sociálních sítí. Mezi nimi i uživatelka Lucka Burianová, která zachytila na svých fotografiích objednaný autobus s dalšími účastníky demonstrace.

Proslovy i hudební vystoupení 

Program na Václavském náměstí odstartoval ve čtvrtek v 16 hodin koncertem kontroverzní kapely Ortel, po něm následovala řečnická vystoupení. Se svým projevem vystoupil například předseda hnutí Tomio Okamura či lídr kandidátky SPD pro květnové volby do Evropského parlamentu Ivan David.

Mezi zahraničními hosty demonstrace byli předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová nebo předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders. Předseda italské Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini poslal krátkou videozdravici.

Obrazem: Ortel zpíval, Okamura mluvil, odpůrci SPD hlučeli. A policie zasahovala

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy