Rasovou nesnášenlivost nejvíc šíří SPD, tvrdí vnitro. Je to nesmysl, hájí se Okamura

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 17. 4. 2019 15:25
V šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti hrálo loni v České republice hlavní roli hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Ve zprávě o projevech extremismu za rok 2018 to uvedlo ministerstvo vnitra. Podle dokumentu zastínila SPD tradiční pravicové extremisty, jejichž význam naopak postupně upadal.
Volební kampaň v Ostravě - Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura. Září 2018.
Volební kampaň v Ostravě - Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura. Září 2018. | Foto: Petr Dohnal

Sněmovní hnutí SPD je podle zprávy v šíření náboženské či etnické nesnášenlivosti nejvlivnějším aktérem. "Někteří jeho členové byli velmi aktivní v šíření informací zaměřených proti muslimům, imigrantům či Romům," uvádí zpráva. SPD podle ní záměrně cílí na skupiny obyvatel, u kterých předpokládá, že manipulativní informace nebudou podrobovat kritické reflexi.

Předseda SPD Tomio Okamura zprávu označil za nesmysl. Podle něj je politicky motivovaná s ohledem na to, že vnitro vede ČSSD. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) podle Okamury využívá resort k politickému boji.

"Využívá ho k plácání nesmyslů a výmyslů, aby před volbami do Evropského parlamentu poškodil politickou konkurenci nepodloženými nesmysly. U SPD je zcela jasné, že nic takového nedělá," řekl Okamura. SPD podle něj pouze říká názory v souladu se svým programem.

Xenofobii šíří konspirační weby

Na šíření nenávisti se podle zprávy významně podílejí také konspirační weby, které šíří mezi lidmi dezinformace. Policisté loni řešili 11 trestních oznámení souvisejících s obsahem konspiračních webů. Nejčastěji kvůli podezření na šíření poplašené zprávy, hanobení národa, rasy či jiné skupiny osob a podněcování k nenávisti proti skupině obyvatel.

"Tato média podkopávají demokratické principy a oslabují sociální soudržnost v České republice," uvedli autoři zprávy s tím, že některé weby mají komerční charakter, další ale vytvářejí vlastní konspirační teorie či dezinformace.

U lidí bez kritického uvažování dokážou takto šířené desinformace vytvářet pocity paniky, strachu, či ohrožení, což dokumentuje trestní řízení s Jaromírem Baldou, uvádí zpráva. Odkazuje na seniora, který si má po úterním pravomocném rozsudku pražského vrchního odpykat čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým trestným činem.  

 

Právě se děje

Další zprávy