Na SPD míří kvůli volebním novinám další trestní oznámení. Šíří lži, tvrdí Štětina

Iva Studená ČTK Iva Studená, ČTK
21. 5. 2019 14:52
Hnutí Evropa společně europoslance Jaroslava Štětiny podalo v úterý trestní oznámení na SPD Tomia Okamury. Ve svých volebních novinách totiž údajně šíří lživé informace o tom, že Evropská unie nutí Čechy jíst nekvalitní potraviny. Minulý týden na SPD podali trestní oznámení i komunisté. Podle nich se Okamura dopustil pomluvy, když v týchž novinách uvedl, že europoslanci za KSČM hlasovali pro přijímání uprchlíků.
Hnutí SPD vydalo své noviny v nákladu 3 milionů kusů.
Hnutí SPD vydalo své noviny v nákladu 3 milionů kusů. | Foto: Aktuálně.cz

Hnutí SPD ve svých předvolebních novinách "Na vlastní oči" vydala článek o dvojí kvalitě potravin. Píše se v něm, že Evropská unie nutí Čechy jíst zkažené maso a nekvalitní potraviny.

"Lživě a záměrně, bez reálného podkladu, způsobuje obavy a znepokojení značné části obyvatel České republiky o zdraví či život, uvedl za hnutí Evropa společně Richard Albrecht.

Šéf SPD Okamura považuje postup Štětinova hnutí za součást předvolebního boje. "Je to zoufalá křeč eurohujerů a podpůrců politiky Bruselu těsně před volbami do Evropského parlamentu, protože ví, že jim teče do bot," řekl k trestnímu oznámení.

Hnutí SPD čelí již druhému obvinění, které se týká jeho volebních novin. Již minulý týden podala na hnutí trestní oznámení volební jednička za KSČM Kateřina Konečná. Ve svých novinách se totiž podle komunistů Tomio Okamura dopustil úmyslného trestného činu pomluvy, když uvedl, že europoslanci KSČM podpořili přijímání migrantů do Česka. 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy