Spam zahltil e-maily zákonodárců kvůli církvím

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
9. 8. 2012 5:30
Na mém postoji tyto e-maily nic nezmění, říká poslankyně Langšádlová
Gazdík: Můj názor spam nezmění.
Gazdík: Můj názor spam nezmění. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Boj odpůrců církevních restitucí využívá všech prostředků. V těchto dnech zaplavily e-mailové schránky poslanců a senátorů vládní koalice spamy: organizované výzvy, aby hlasovali proti církevním restitucím.

"Text e-mailu zůstává vždy stejný, jen se mění podpis odesílatele," upřesňuje poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová.

Podle adresátů jednoho z e-mailů, který má Aktuálně.cz k dispozici, dostávají tyto žádosti všichni poslanci a senátoři stran, které teď ve sněmovně tvoří vládní koalici.

Podepište se - a my to ochotně rozešleme

"Jen za hodinu jich přišlo kolem dvou set padesáti. Prostě to vypadá, že je to jen mechanizované," dodává k tomu předseda poslanců za TOP 09 Petr Gazdík.

"Snažím se reagovat na každý e-mail, který mi je zaslán, a mám velký respekt k názoru každého. Avšak v tomto případě se jedná o projev kyberšikany," říká k tomu Langšádlová.

E-maily rozesílá ze svého serveru Hnutí za přímou demokracii.

Text e-mailové výzvy

"Výzva: Poslanci a senátoři vládní koalice,
jako občan(ka) České republiky zásadně nesouhlasím se současnou podobou zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.
Vyzývám vás proto, abyste hlasovali proti jeho přijetí a rozhodnutí o církevních restitucích přenechali přímo občanům této země vyhlášením celostátního referenda o církevních restitucích."

"Také považujete schválený zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi za nespravedlivý a nemravný? Ještě není nic ztraceno, ještě můžeme vše změnit," vyzývá na svých stránkách HZPD a přidává i praktický návod.

Zájemci stačí, aby do připraveného formuláře pod výzvou napsal své jméno, e-mailovou adresu a obec a HZPD už tuto výzvu poslancům a senátorům ze svého adresáře samo rozešle.

HZPD se sídlem v Brně, v jehož čele stojí jako mluvčí Milan Valach, církevní restituce už dlouho označuje za skandální. Podporuje ústavní stížnost spisovatelky Lenky Procházkové (která nyní kandiduje do Senátu za Věci veřejné). Procházková už dříve prohlásila, že majetkové vyrovnání s církvemi "jde proti duchu českých dějin".

Gazdík: Můj postoj to jen utvrdilo

HZPD k tomu ve svém stanovisku dodává, že "jde hlavně o majetek římskokatolické církve, která po staletí uplatňovala totalitní moc a ve spolupráci s mocí feudální si vynucovala absolutní poslušnost poddaných".

ČSSD proti peněžnímu vyrovnání.
ČSSD proti peněžnímu vyrovnání. | Foto: Jan Langer

Řadu zákonodárců ovšem e-maily ještě nedostihly. Vláda má prázdniny, sněmovna také, zasedá jen Senát. I tak se ale nedá moc předpokládat, že by stejně jako podobné akce v minulosti zákonodárce příliš ovlivnily.

"Zaslané e-maily rozhodně můj postoj k církevním restitucím neovlivní," tvrdí Langšádlová.

Její kolega Gazdík jde ještě dál: "Jen to utvrzuje mé přesvědčení vyrovnání s církvemi prosadit."

59 miliard - a odříznutí od státu

Zákon počítá s vrácením nemovitého majetku v držení státu (hlavně polí, luk a lesů), vyčísleného zhruba na 76 miliard korun. O každou jednotlivou položku by církve musely speciálně stát požádat, v případě sporu se pak obrátit na soud.

Za majetek, který už vydat nelze, počítá návrh zákona s kompenzací ve výši 59 miliard korun, které by stát vyplácel po následujících 30 let. Kvůli inflaci by se nakonec mohla vyšplhat až na 79 miliard.

Během vydávání majetku a vyplácení ročních splátek peněžního odškodnění (zhruba 2 miliardami korun ročně by ještě stát 17 let církve podporoval, částka by se ale postupně snižovala. Po oněch 30 letech by pak církve už neměly být nijak napojeny na státní rozpočet a měly by fungovat ve vlastní režii.

Návrh zákona zatím prošel ve sněmovně, dá se ale předpokládat, že Senát s převahou ČSSD zákon poslancům vrátí. Nejasný je pak ještě postoj prezidenta republiky, jeho poradce Jiří Payne nicméně jako místopředseda Svobodných je ostře proti vracení církevního majetku.

Podle všeho chce navíc ČSSD zvednout téma navracení církevního majetku jako jedno z témat podzimní kampaně před senátními a krajskými volbami.

 

Právě se děje

Další zprávy