Spálit ostravské laguny v teplárně? Kraj to nepovolí

Pavel Baroch
11. 12. 2010 22:07
Majitel teplárny v Komořanech chtěl spoluspalovat kaly z Ostravy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Plán společnosti United Energy spalovat ve své teplárně v Komořanech na severozápadě Čech kaly z ostravských lagun uhasl ještě dříve, než firma přiložila pod kotel.

Proti záměru se postavila Rada Ústeckého kraje, která nepovolila ani spalovací zkoušku. Mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková uvedla, že teplárna není na spalování takového paliva uzpůsobena, takže by do ovzduší unikaly jedovaté látky.

Podle Jana Rovenského z české pobočky Greenpeace obsahují ostravské kaly poměrně velké množství těžkých kovů a PCB.

"V teplárnách nebo elektrárnách nejsou na spalování takových odpadů dostatečně vysoké teploty, na rozdíl od průmyslových spaloven nebo cementáren," řekl Aktuálně.cz Rovenský.

Dodal, že v případě ostravských kalů je navíc ekologicky šetrnějším řešením jejich biologický nebo chemický rozklad.

Je to certifikované palivo, tvrdí firma

Když společnost United Energy odpovídala mailem redakci Aktuálně.cz na otázky ohledně svého záměru, nikdy nepoužila slovo kaly, odpad nebo laguna. Podle firmy jde o energeticky využitelné certifikované palivo.

"V době, kdy je na trhu nedostatek energetického uhlí a jeho cena dlouhodobě eskaluje, je důvod snahy společnosti o využití alternativního energeticky certifikovaného materiálu zřejmý. Jde o ekologický způsob využití energie pro výrobu tepla. Při dodržení všech právních předpisů je tento způsob využití energie zcela legitimní," uvedla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová.

Dodala, že by se "alternativní palivo" spalovalo spolu s hnědým uhlím v poměru 20:80.

"Spoluspalování by neovlivnilo plnění platných emisních limitů stanovených pro teplárnu Komořany. Teplota fluidních kotlů i podmínky spalování jsou k tomuto využití energie uzpůsobeny," poznamenala Kučerová.

Limity pro těžké kovy neexistují

Jan Rovenský z Greenpeace potvrdil, že by teplárna při spalování toxických odpadů z Ostravy skutečně emisní limity dodržela. Ovšem jen díky tomu, že pro PCB a těžké kovy v tomto případě platné normy neexistují, vztahují se například na popílek, síru nebo dusík.

"Je to stejné, jako byste na otázku, jestli je kouření škodlivé, odpověděl, že je to v pohodě, protože vám to prokazatelně nezhorší dosavadní bolesti zad," poznamenal Rovenský, podle něhož by se v okolí komořanské teplárny nevyhnutelně zvýšily imise organických látek a těžkých kovů.

"Něco podobného si lidé na Mostecku a Litvínovsku, kde je již nyní kvalita životního prostředí jedna z nejhorších v Čechách, opravdu nezaslouží," řekl Rovenský.

"Chápeme a podporujeme úsilí United Energy nahrazovat hnědé uhlí v teplárenství čistšími palivy. Ale toxické odpady z Ostravska opravdu do této kategorie nepatří," dodal Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace.

 

Právě se děje

Další zprávy