reklama
 
 

Spadlou střechu haly v České Třebové zvedají jeřábem. Oprava potrvá pět měsíců, místo hlídá policie

Aktualizováno 25. 1. 2017 17:47
Jeřáb začal zvedat zřícenou střechu haly v České Třebové. Některé dřevěné části museli dělníci odříznout motorovou pilou. Zřícenou střechu budou poté ohledávat vyšetřovatelé. Práce budou podle odhadu trvat i příští týden. Střecha se zřítila 14. ledna večer při florbalovém turnaji. Všem osmi desítkám lidí se podařilo včas utéct, dva z nich se při útěku lehce zranili.

Česká Třebová (Orlickoústecko) – Zřícenou konstrukci střechy sportovní haly v České Třebové, která spadla 14. ledna, pod dohledem policie vyzvedává jeřáb. Ohledá ji soudní znalec. Některé dřevěné části museli dělníci odříznout motorovou pilou.

"Pomocí jeřábu přemístíme jednotlivé střešní celky na bezpečné místo mimo halu, kde je budou moci ohledat vyšetřovatelé. To dosud nebylo možné, ohledání střešní konstrukce přímo na místě havárie by bylo riskantní a nebezpečné," uvedl Tomáš Zavřel, ředitel stavební firmy Profistav Litomyšl, která byla generálním dodavatelem stavby. Práce budou podle něj pokračovat pravděpodobně i příští týden.

Střecha se zřítila 14. ledna večer při florbalovém turnaji. Všem osmi desítkám lidí se podařilo včas utéct, dva z nich se při útěku lehce zranili. Policie událost vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Místo hlídají policisté, po dokončení prohlídky zajistí ostrahu objektu kraj jako jeho vlastník.

Škoda způsobená pádem střechy zatím nebyla vyčíslena. Pokud bude v pořádku obvodové zdivo, mohly by se opravy podle vedoucího odboru majetkového a stavebního řádu krajského úřadu Michala Votřela vejít odhadem do deseti milionů korun. Bude nutné znovu vybudovat střechu a položit novou palubovku.

"Všechno je nutné řádně zdokumentovat a změřit. Po vyzvednutí vazníků se dostaneme i k místům uvnitř, k nimž jsme dosud neměli přístup, a prošetříme je. To vše bude sloužit k vypracování znaleckého posudku," řekla mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková. Více než jeden vazník se kvůli technickým problémům nepodaří vyprostit. Dobu zpracování posudku Vilímková odhadla na několik týdnů až měsíců.

Pardubický kraj halu vybudoval nákladem 58 milionů korun. Využívat ji měla místní Vyšší odborná škola a Střední škola technická, v jejímž areálu stojí. Původní tělocvična již byla zastaralá.

Pardubický kraj si dá zpracovat vlastní nezávislé posouzení celé stavby od projektové dokumentace až po kolaudaci budovy. Svůj odborný tým sestavila i společnost Profistav Litomyšl. Střechu haly s konstrukcí z dřevěných vazníků pro něj stavěla formou subdodávky firma Cecolegno specializující se právě na dřevěné konstrukce.

Původně kraj nevylučoval, že bude nutné halu zbourat a postavit celou znovu. Nyní se zdá, že halu bude možné opravit. Nová střecha by podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) měla mít jinou konstrukci. Kraj u stavebníka stavbu reklamuje, opravy potrvají odhadem pět měsíců.

Video: TVCOM.cz |  01:03

autor: ČTK | 25. 1. 2017 15:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama