Špaček: Zeman se v zájmu médií vyžívá, kampaň nepotřebuje. Jsem rozladěn z toho, že bude kandidovat

Barbora Němcová Barbora Němcová
10. 3. 2017 15:15
Bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček je rozladěný, že se prezident Miloš Zeman znovu rozhodl kandidovat. Zeman v pátek prohlásil, že nebude před prezidentskými volbami dělat žádnou kampaň, ale podle Špačka je prezident v médiích tak často, že to ani nemá zapotřebí. Fakt, že se Zeman nechce účastnit předvolebních debat, mu také neublíží, neboť jeho názory jsou veřejně známé. "Veřejnost se bude potřebovat seznámit spíš s názory a postoji těch dalších kandidátů," dodal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ladislav Špaček.
Ladislav Špaček. | Foto: ČTK

Jak hodnotíte rozhodnutí Miloše Zemana znovu kandidovat na post hlavy státu?

Jsem samozřejmě rozladěn z toho, že Miloš Zeman bude kandidovat podruhé. Myslím si, že za ty čtyři roky udělal dost věcí, kvůli kterým by bylo dobré vybrat někoho jiného, ale to je můj soukromý názor. Veřejně se to projeví až v prezidentské volbě. To znamená, že teprve kandidatura ostatních osobností a průběh ukáže, co si myslí většina národa. Zeman má relativně vysoké preference, takže naděje má veliké.

Nepřitíží prezidentu Zemanovi, že nepovede předvolební kampaň jako ostatní kandidáti?

On kampaň mít nemusí, protože je každý večer v televizi, na rozdíl od kohokoliv jiného. U prezidenta republiky je jakási výhoda v tom, že je z titulu své funkce prakticky neustále v médiích. Cokoliv, co učiní, média sledují, takže on ani do žádných debat chodit nemusí. Jeho názory jsou veřejně známé. Denně je produkuje v novinách, v televizi nebo rádiu. On nemá zapotřebí, aby navštěvoval ještě televizní pořady, nad tu mediální expozici, kterou má přirozeně jakožto prezident.

Dá se tedy říct, že dělá nepřetržitou kampaň?

Ne, on ji nedělá, on prostě v té televizi je, protože je prezident republiky. I kdyby neměl zájem v příštím volebním období kandidovat, tak by stále byl. Dneska večer bude zase v televizi, příští zas, za týden ho zase budete vidět v novinách. Každý den. Prostě je to funkce, která je neustále v zorném poli médií, a on, ať chce nebo nechce, se tomu nemůže vyhnout. Ale Miloš Zeman se v tom naopak vyžívá. V těch médiích bude, takže má tu nezaslouženou výhodu oproti jiným, pokud jde o volební kampaň.

Myslíte, že dodrží svůj slib a nebude útočit proti svým protikandidátům?

Nevím, to já nechci a nemůžu předvídat. U Miloše Zemana něco předvídat je velmi ošidné, to bych si netroufl. To záleží na něm, jestli se to rozhodne dodržet nebo ne, ale abychom hádali, co udělá Miloš Zeman za půl roku, to by nebylo seriózní.

Myslíte si, že jeho rozhodnutí neúčastnit se debat s protikandidáty je správné? Nepoškodí je to?

Oni si budou hrát ty volby mezi sebou. Miloš Zeman nemá zapotřebí chodit do těch debat, protože jeho názory jsou za tu dobu, co je v politice, obecně známy. Veřejnost se bude potřebovat seznámit spíš s názory a postoji těch dalších kandidátů.

Je podle vás vhodné, že pan prezident na tiskové konferenci odpovídal na dotaz ruské novinářky v ruštině?

To může být. Miloš Zeman se rád ukazuje znalostí cizích jazyků, takže to je v pořádku. Na tiskové konferenci budiž. Něco jiného je to u mezistátního jednání, při jednání delegací. Tam je vždycky vhodné mít tlumočníka. Jednak kvůli jemným nuancím překladu, aby nedošlo k nějakému nedorozumění, a také kvůli tomu, že každý státník dává užitím svého jazyka najevo suverenitu své země. Takže tam není příliš vhodné, aby například při jednání s americkým prezidentem, i když mluví anglicky, užíval jeho jazyk. Na tiskové konferenci, během večeře nebo při společenských příležitostech je užívání cizího jazyka naprosto normální.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy