Soužití s Romy: Česko se vrací k rasismu 90. let

Extremismus narůstá, potvrdila Kocábova zpráva
Kritizovaní ministři pro menšiny a lidská práva - Džamila Stehlíková a Michael Kocáb
Kritizovaní ministři pro menšiny a lidská práva - Džamila Stehlíková a Michael Kocáb | Foto: Ludvík Hradilek

* Doplnili jsme dokumenty: Plné znění vládních zpráv. Odkaz na ně naleznete v infoboxu

Praha - Opálení, Romové v "naší" společnosti nebo cigáni, kteří by měli žít za elektrickým plotem. To nejsou výroky ultrapravicových extremistů, ale slova předních politiků z parlamentních stran.

Zazněla v minulých třech letech.

Konkrétně od lidoveckého senátora Jiřího Čunka, dvojky ODS na ústecké kandidátce Ivany Řápkové a senátorky Liany Janáčkové, která se nyní hlásí ke Straně svobodných občanů.

Právě tito tři představitelé jsou často zmiňováni jako lidé, kteří posunuli hranici toho, jak se ještě v české politice dá mluvit o romské menšině.

Odborníci se nad atmosférou v české společnosti shodnou: Vrací se rasismus devadesátých let, jehož symboly se staly fyzické útoky na Romy, smrt sedmnáctiletého Tibora Danihela nebo zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem.

Dnes se situací vyloučených romských komunit zabývala i vláda a jednoznačně řekla: Extremismus v Česku narůstá. Vládě se Zpráva o stavu romských komunit za rok 2008 dostala na stůl týden poté, co Kanada Česku zavedla kvůli velkému počtu emigrantů víza. I to je opakování situace z devadesátých let. Stejně jako nedávné žhářské útoky na romské rodiny.

Podle Kocába mají vedle extremistů i samotná města a obce část odpovědnosti za to, že Romové z Česka utíkají.

Nepřehlédněte:

Dokument - ikona

"Za vlnou emigrace stojí extremismus v součinnosti s některými nešťastnými postupy měst a obcí. Pokud by Romové byli vystaveni tlaku jenom extremistů a měli by pocit, že stát a samosprávy jsou na jejich stranách, neměli by tak tíživý pocit," uvedl Kocáb pro ČT24.

Jako příklad uvedl postup chomutovské radnice, která exekuovala dlužníkům sociální dávky přímo na úřadě.

Kocáb navíc upozorňuje, že se někteří lokální politici snaží romskou otázku populisticky využít.

"Všechny tyto populistické snahy směřují k tomu, aby jejich nositelé byli většinovou veřejností vnímáni jako zastánci "nás slušných" proti "těm druhým" a získali tak volební úspěch. Smutné přitom je, že u nás - na rozdíl od většiny zemí západní Evropy - se toho dopouštějí lokální politici zvolení za "normální" strany politického spektra, ne jen krajní pravice. A co horšího, vedení těchto stran se od takových starostů nedistancuje, ale naopak jim za "úspěch" ve vyhrocování etnických konfliktů dává vstupenku na kandidátky do parlamentu," řekl Kocáb.

To potvrdil například exministr vnitra Ivan Langer, který se otevřeně postavil za postup chomutovské primátorky Ivany Řápkové a schválil exekuci sociálních dávek.

Podle experta organizace Člověk v tísni Jana Černého se lokální politici stávají naopak vzorem pro otevřené extremisty třeba z Dělnické strany.

"Proto už Dělnická strana nemluví o nacionalismu, potlačuje vlasteneckou notu a zaměřuje se hlavně na Romy," řekl Aktuálně.cz Černý. "Zjemňuje svůj projev až na úroveň toho, co si beztrestně dovolí Řápková, Čunek a spol."

Jemnějšímu vyjadřování se naučili i sami politici. Například chomutovská primátorka Ivana Řápková důsledně hovoří o nepřizpůsobivých, dlužnících a naproti tomu o slušných lidech. Řápková říká, že rasismus absolutně odmítá. "Takové označení mě uráží. A hodně," řekla nedávno v rozhovoru pro Lidové noviny.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy