Rodinná pouta ve sněmovně: za piráty se poprvé dostali sourozenci, Okamura bude jen jeden

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 10. 2017 15:09
Ve sněmovně již působilo několik rodinných dvojic otec a syn. Poprvé se tam ale nyní dostala sourozenecká dvojice: jsou jí Mikuláš Ferjenčík a Olga Richterová za pirátskou stranu.
Olga Richterová a její bratr Mikuláš Ferjenčík. Dvě výrazné tváře pražských pirátů jsou sourozenci
Olga Richterová a její bratr Mikuláš Ferjenčík. Dvě výrazné tváře pražských pirátů jsou sourozenci | Foto: ČTK

Praha - Mnoho voličů napjatě sledovalo, zda ve sněmovně usednou bratři Tomio a Hayato Okamurovi. Zatímco populista Tomio se do sněmovny se svou protiuprchlickou rétorikou dostal pohodlně, jeho bratr Hayato v dresu křesťanské KDU-ČSL to měl nepoměrně těžší - i proto, že kandidoval až na šestém místě pražské kandidátky.

Chybělo přitom málo a do sněmovny by se dostal: stačilo by kandidovat v jiném kraji. Hayato Okamura totiž v Praze nasbíral přes pět tisíc preferenčních hlasů, které by mu ve velké většině ostatních regionů pohodlně stačily na zisk mandátu.

V Praze měl smůlu, že zde kandidoval oblíbený lidovecký starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský, který získal preferenčních hlasů ještě o 1700 více, a přeskočil tak i jedničku kandidátky Daniela Hermana, který se tak do sněmovny také nedostal.

Pirátská jízda

I přesto se do sněmovny jedna sourozenecká dvojice dostala, a to v dresu pirátů. Je to třicetiletý pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík a jeho o dva roky starší sestra Olga Richterová, překladatelka a lingvistka. Ferjenčík uspěl jako lídr pardubické kandidátky, jeho sestra pak byla na čtvrtém místě v Praze a se zvolením ani nepočítala.

Extrémně dobrý výsledek v hlavním městě - 17,59 procenta, jen o necelá tři procenta méně než vítězné hnutí ANO - zde ale do poslaneckých lavic katapultoval hned pět členů strany.

Jak slavily politické strany? Piráti uspořádali koncert
0:32
Jak slavily politické strany? Piráti uspořádali koncert | Video: Zdeněk Bašus

Zatímco Ferjenčík byl před osmi lety u zakládání pirátské strany, Richterová se začala věnovat politice až o čtyři roky později. Ke vstupu do aktivní politiky ji přitom paradoxně přemluvil zástupce jiné strany - tehdejší místopředseda pražské KDU-ČSL Pavel Mareš.

Zaostřeno na desítku

Richterová se totiž původně jako aktivní občanka zajímala o dění na Praze 10, kde bydlí, a založila občanské sdružení Zaostřeno na desítku. To si všímalo místní radnice, na které například působili kontroverzní představitelé ODS Tomáš Hrdlička, Milan Richtr nebo někdejší pravá ruka Andreje Babiše Radmila Kleslová.

Na Praze 10 tehdy také vznikalo občanské sdružení Vlasta, kde se spojili jak místní aktivní občané, tak několik menších stran včetně lidovců a chtěli se dostat na radnici. "Pavel Mareš věděl, že Vlasta potřebuje piráty, a přemluvil mě," popisuje Richterová, která se pak dostala do zastupitelstva Prahy 10. Mimochodem: lídryní sdružení Vlasta je Renata Chmelová, která se loni stala s podporou pirátů senátorkou.

Sám Ferjenčík se pak stal pirátem víceméně náhodu - na webu si přečetl malý článek o tom, že po zahraničním vzoru vzniká pirátská strana i v Česku, a rozhodl se zapojit. "Viděl jsem, že to je obrovská příležitost postavit politickou stranu díky novým technologiím, co bude fakt fungovat demokraticky. Vůbec jsem netušil, co bude za osm let," říká Ferjenčík, který je jedním z nejaktivnějších pražských zastupitelů.

Otec za komunisty, syn za Úsvit

Ač příbuzní nejsou ve sněmovně výjimkou, poprvé se do ní dostali sourozenci. A navíc současně. Ve sněmovně již například zasedalo několik generací jedné rodiny. Kromě Václava Klause a nyní jeho syna Václava Klause mladšího, který v letošních volbách získal za ODS v Praze největší počet hlasů, to byli v minulosti i Václav Benda a jeho syn Marek.

"Ale v jedné budově jsme se nepotkali, protože otec byl poslanec ve Federálním shromáždění," podotkl Marek Benda, který sedí ve sněmovně již od roku 1990, kdy byl zvolen poslancem České národní rady za tehdejší Občanské fórum. Koncem roku 1992 při rozpadu republiky Federální shromáždění zaniklo a Česká národní rada se přetvořila v Poslaneckou sněmovnu.

Pikantní je příběh další rodiny, Vojtěcha Adama a Petra Adama z Ivančic na Blanensku. Zatímco lékař Vojtěch Adam seděl ve sněmovních lavicích od roku 2006 za KSČM, jeho syn Petr uspěl v roce 2013 za hnutí Úsvit v čele s Tomiem Okamurou.

Ve sněmovně se vytvořilo několik vztahů, které skončily sňatkem - nejznámější je Mirek Topolánek a Lucie Talmanová. Jen jeden pár ale do ní jako manželský už vstupoval: Blanka a Petr Zajícovi, kteří byli zvoleni za republikány Miroslava Sládka v polovině devadesátých let. Mimochodem, jejich příbuzenské vazby ve sněmovně byly ještě širší, Zajícová byla nevlastní dcera předsedy SPR-RSČ Sládka.

Z výsledku nejsme překvapeni, stanovili jsme si za cíl deset procent, říká Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 26 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 31 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

před 59 minutami

Spojené státy sníží cla na čínský dovoz, tvrdí agentura Reuters

Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz a Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. S odvoláním na nejmenované americké zdroje obeznámené s jednáním o očekávané obchodní smlouvě USA a Číny o tom informovala agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že cílem opatření je zmírnit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Bílý dům nevydal k jednání oficiální prohlášení, což podle Reuters vyvolává spekulace o tom, zda s návrhy souhlasily obě zainteresované strany.

Další zprávy