Soukromé základní školy si stěžují, že nedostanou příspěvky. Postupujeme podle zákona, tvrdí stát

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
8. 2. 2017 19:42
Vznikající soukromé základní školy mají potíže získat povolení ministerstva. To chce podle společnosti EDUin omezovat množství nových neveřejných škol. Ministerstvo oponuje a argumentuje tím, že pouze zjišťuje, zda žádost o registraci splňuje zákon a města nové školy opravdu potřebují.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Velká města hledají volná místa pro budoucí prvňáky často jen s potížemi, třeba ve Zlíně přestavovali na třídu byt školníka. Problémy regionů by mohl částečně řešit soukromý sektor, jehož zapojením by obce ušetřily část nákladů na výstavbu nových škol nebo rozšiřování těch stávajících. Ministerstvo školství však s registrací nových soukromých základních škol otálí, nebo jejich žádosti rovnou zamítá.

Zakladatele soukromých vzdělávacích zařízení přístup rozčiluje, protože se k nim z úřadu dostávají signály, že ministerstvo letos nové školy povolovat nechce. "Ministerstvo omezuje schvalování nových žádostí o založení neveřejné školy," upozornil mluvčí společnosti EDUin Bohumil Kartous.

Opírá se o informace, které získal od škol z několika českých regionů – ty buď už dostaly od ministerstva zamítavé stanovisko, nebo se obávají, že ho v nejbližších dnech dostanou.

"Rozhodnutí ministerstva jde v inkriminovaných případech proti zájmu krajů a obcí, které založení nových škol vyjádřily podporu," upozornil Kartous. Je přesvědčený, že místo zakazování by ministerstvo mělo zkoumat, proč rodiče nad veřejným školstvím preferují soukromá zařízení.

Ministerstvo však oponuje a tvrdí, že se nesnaží soukromé instituce omezovat. Jen zkoumá kapacity tříd v daných oblastech a zjišťuje, zda města nová místa skutečně potřebují. "Od listopadu 2015 jsem povolila vznik čtyřiceti dvou neveřejných škol. Naposledy v lednu církevní gymnázium v Praze a navýšení kapacity školy PORG," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová. Její úřad označil informace soukromých škol za nepravdivé.

"Ministerstvo rozhoduje o vzniku nových škol výlučně na základě školského zákona, kde jsou stanovena kritéria, podle kterých se žádost posuzuje," napsala mluvčí resortu Jarmila Balážová. Podle ní se při rozhodování hledí i na naplněnost a hustotu stávající sítě škol. Mezi nejčastějšími důvody zamítnutí žádostí jmenuje nedoložení potřebných dokladů nebo to, že soukromá škola nezapadá do dlouhodobého plánu rozvoje vzdělávání v daném kraji. 

Kapacity jsou dostatečné, ale...

Přestože soukromé školy mohou fungovat i bez zařazení do registru, v praxi by byl takový podnik velmi komplikovaný. Zařízení vedená v registru totiž mají nárok na státní příspěvky, ta ostatní nikoli.

"Školné tak bude vyšší. My ještě nejsme rozhodnutí, zda do toho za těchto okolností půjdeme. Musíme to probrat s rodiči," uvedla Petra Chovancová, která chtěla v září nedaleko Blanska otevřít soukromou základní školu Prožitkem a mezitím již dostala negativní rozhodnutí ministerstva.

A důvod? Stávající kapacity tříd jsou prý dostatečné. To je sice podle blanského městského úřadu pravda, ale radnice přesto vznik školy podporovala. "Chtěli jsme poskytnout rodičům větší výběr, chybí škola, která by nabízela ucelené alternativní vzdělávání. Dnešní doba by měla rodičům nabízet spoustu možností," myslí si vedoucí odboru školství blanenské radnice Petra Skotáková.

Argument opřený o kapacity místních škol ji zaskočil. Chovancová totiž chtěla v prvním roce otevřít jen jednu třídu pro šestnáct dětí, další žáky by nabírala s dalšími roky. "Jen v Blansku máme necelých 1900 žáků, šestnáct dětí je úplně marginální číslo," poznamenala Skotáková.

Problémy s umístěním prvňáků

S obdobnou situací se potýkají také ve Zlíně a Vrchlabí. Ze Zlína dorazily na ministerstvo dvě žádosti. Odpověď zatím nepřišla, ale Petra Sakáčová, která tu plánuje otevřít malou alternativní školu, se obává zamítnutí. Stejně jako jiní zakladatelé škol totiž dostává různými cestami od ministerstva signály, že bude mít smůlu.

"Rozhodnutí mělo přijít v lednu, ale ještě ho nemáme," řekla Sakáčová. "Ve Zlíně je přitom problém umístit všechny prvňáky. Jedna základní škola například přestavovala byt školníka, aby měla kam dát první třídu," argumentovala.

Ministerstvo by mělo rozhodovat o dalších žádostech v pátek. Od verdiktu se bude odvíjet i školné a logicky také zájem rodičů. Linda Zelenková, která by ráda ve Vrchlabí otevřela soukromou Přátelskou školu, spočítala školné se státním příspěvkem na asi dva a půl tisíce korun měsíčně. "Bez příspěvku jsme minimálně na pěti tisících korunách," uvedla Zelenková. I její projekt má podporu města.

V roce 2016 bylo na dotacích pro soukromé školství vyplaceno celkem 4,5 miliardy korun. V zemi je 180 soukromých základních škol. Od předloňského listopadu stát zaregistroval 42 nových soukromých základních škol z celkem padesáti tří žádostí. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy