Soukromé lékárny: Ať kraje vrací poplatky i u nás

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 1. 2009 18:22
Lékárníci chtějí po krajích, aby jejich klientům také vracel poplatky
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Soukromí lékárníci, kteří nesouhlasí vracením poplatkům v lékárnách krajských nemocnic, vymysleli novou strategii. Chtějí, aby kraje vracely peníze i jejich pacientům.

"Už se nemůžeme dívat na to, jak se nám ztrácí z lékáren pacienti. Platí nějaký zákon, ale všichni ho svorně obcházejí. Pokud chce kraj vracet poplatky za recept, ať ho vrací nejen ve svých lékárnách, ale i v těch soukromých," řekl deníku Aktuálně.cz šéf Grémia soukromých lékárníků Pavel Vítek.

S výzvou přišlo grémium necelý týden poté, co Krajský soud v Praze odmítl řešit jejich návrh na předběžné opatření. Tím chtěli lékárníci zastavit právě nevybírání poplatků v krajských lékárnách.

"Musíme proto něco udělat. Soud z formálních důvodů odmítl náš návrh na předvěžné opatření a kraje dál vrací lidem poplatky ve svých lékárnách. A do toho přišly některé řetězce a v rámci konkurenčního boje začaly lidem poplatky kompenzovat. Nabízejí bonusy a sponzorské dary," vysvětlil Vítek.

Nerovný boj

Narážel na prohlášení sítě lékáren Dr.Max, která je připravena v únoru začít plně nahrazovat lidem poplatky ve všech svých 117 lékárnách po celé zemi. "Budeme svým zákazníkům nabízet zvýhodněný věrnostní bonus, kterým plně kompenzujeme poplatky, které je pacient povinen platit při vyzvednutí léku," řekl ve středu Luboš Korbelář z Dr.Maxu.

Soukromníky to podle grémia může zlikvidovat. "Navrhli jsme proto lékárnám, ať připraví pro své klienty formuláře. Pokud pacient zaplatí za recept, může si formulář vzít a vyplnit ho. Na základě toho můžeme zkusit vymáhat poplatek jako sponzorský dar na kraji," popsal Vítek plány grémia.

Lidé by podle něj měli mít rovné podmínky všude, ať už navštíví lékárnu krajskou, nebo soukromou.

Grémium lékárníků také už podalo žalobu na Středočeský kraj a jeho nemocnice kvůli nekalé konkurenci. A plánují podat další - o náhradu způsobené škody.

Obcházení zákona

Kde se vrací poplatky?

Poplatky neplatí od 1. ledna 2009 pacienti ve všech zdravotnických zařízeních Středočeského kraje:

  • V nemocnicích v Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně, Příbrami a v Benešově.
  • Ve všech krajských poliklinikách a na pohotovostech.
  • V lékárnách, které jsou součástí takového krajského zařízení.

Formou daru poplatky za pacienty hradí hejtmanství. Středočeský kraj předběžně odhadl náklady na 80 milionů za rok. Podle hejtmana Davida Ratha má kraj tuto sumu vyčleněnu v rozpočtu. Zastupitelstvo vše schválilo na svém zasedání loni v půli prosince.

Další kraje se přidají 1. února. Každý si ale pravidla stanoví sám.

Například Zlínský kraj zaplatí péči jen nezletilým pacientům a seniorům nad 70 let. Vracení poplatků v lékárnách neplánuje. Platit budou lidé také za pohotovost a za lůžko.

Poplatek za recept nebude vracet ani Ústecký kraj.

 

Proti vracení poplatků už se před pár dny hlasitě ozvala i Česká lékárnická komora. Podala stížnosti na zdravotní pojišťovny a vyzvala je, aby všechny krajské lékárny, které poplatky od lidí nevybírají, pokutovala.

"Už se nám ozvaly tři pojišťovny, že se stížností začaly zabývat. Na jakékoliv závěry je ale ještě příliš brzy, protože pojišťovny musí počkat na výkazy od lékáren, kolik léků na recepty za první měsíc vydaly a kolik peněz chtějí proplatit," řekl deníku Aktuálně.cz víceprezident komory Michal Hojný.

Všem soukromým lékárníkům by za komoru doporučil hledat raději takovou cestu, která by vybírání poplatků zastavila legislativní cestou. Obcházení zákona podle něj nic neřeší.

Podnět na Antimonopolní úřad podal dokonce i Rathův blízký spolupracovník Milan Kubek. Ačkoliv poplatky dlouhodobě kritizuje, zavázali ho k tomu delegáti listopadového sjezdu komory. Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina ale Kubkovi poradil poslat stížnost spíše do Bruselu. "My v této věci totiž stejně nerozhodujeme," řekl.

Malá města chtějí stejné výhody

Další kroky podnikly radnice některých měst. Nelíbí se jim, že krajský úřad vrací poplatky lidem jen tam, kde stojí krajské nemocnice. "Zásadně nesouhlasíme s použitím osmdesáti milionů z rozpočtu kraje na uhrazení poplatků v nemocnicích. Jde o diskriminaci," prohlásil starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl.

A poslal dopis hejtmanu Davidu Rathovi. "Místní lidé musí dál platit za zdravotní péči, ačkoliv na úhradu poplatků v jiných zdravotnických zařízeních přispívají ze svých daní i oni sami," řekl. 

 

Právě se děje

Další zprávy