Souhlas obou rodičů při trhání zubu? Chyba, míní zubaři

ČTK ČTK
20. 4. 2012 13:10
Česká stomatologická komora proto žádá urychlenou novelizaci alespoň sporných bodů

Praha - Česká stomatologická komora kritizuje reformu zdravotnictví, podle ní přináší ordinacím jen víc administrativy a pacientům problémy.

Komora proto žádá urychlenou novelizaci alespoň sporných bodů.

Největší problém je se souhlasem obou rodičů se zubním ošetřením dítěte, řekl v pátek prezident komory Pavel Chrz.

"Reforma je pro nás velkým zklamáním. Z pohledu zubních lékařů to žádná reforma není. Představovali jsme si, že dojde k zásahům, které zefektivní zdravotnictví, a to i po finanční stránce," řekl Chrz.

Reforma podle něj přináší zubařům jen další administrativu, nejkřiklavějším problémem je souhlas obou rodičů se zubním ošetřením dítěte. Paragraf lze vyložit různě, podle ministerstva stačí jen souhlas k závažným zákrokům, podle právníků komory ale by souhlas měl být v podstatě na všechna ošetření kromě těch nejbanálnějších.

Trhání zubu vyžaduje souhlas obou rodičů

Například při rovnání zubů je nutné vytržení stálého zubu, aby se vtěsnání chrupu uvolnilo a zuby mohly být srovnané do správného oblouku. Trhání zubů je nevratný zásah, takže by podle právníků měl mít zubař od obou rodičů souhlas.

"Vidíme to jako velkou svízel pro ty chudáky pacienty," řekl Chrz.

Už před uzákoněním souhlasu obou rodičů od 1. dubna v zákoně o zdravotních službách se podle Chrze zubaři setkávali s tím, že souhlas s plánovaným ošetřením jeden z rodičů odmítl.

Např. odsouhlasila ho matka, která dítě do ordinace přivedla, otec pak ale odmítl na ošetření přispět, že nesouhlasí s trháním stálých zubů.

Soud stanoví opatrovníka

Spory byly časté hlavně v rozvedených manželstvích. V těchto případech teď bude muset vše řešit soud, který ustanoví opatrovníka, aby za rodiče rozhodl. Podle Chrze ale zubaři nebudou o soudní řešení žádat, musejí se na tom domluvit rodiče.

Chrz v pátek rovněž informoval o spuštění nových webových stránek www.dentforum.cz.

Lidé si na nich mohou najít např. práva a povinnosti pacientů od 1. dubna 2012 v zubních ordinacích, dozvědí se více o prevenci, mohou si najít zubního lékaře a pohotovosti blízko svého bydliště. Na web budou moci lidé posílat také dotazy, které jim zodpoví zkušení zubní lékaři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy