Soudu se nelíbí amnestie pro Chvalovského, míří k ÚS

Domácí Luděk Mádl Domácí, Luděk Mádl
15. 1. 2013 16:05
Městský soud v Praze napadl podobně jako senátoři sporný druhý článek amnestie

Praha - Městskému soudu v Praze se nelíbí, že prezident Václav Klaus svou amnestií stopnul kauzu stomilionových podvodů z 90. let někdejšího fotbalového bosse Františka Chvalovského. Sepisují proto stížnost k Ústavnímu soudu, informoval server Lidovky.cz.

"Trestní řízení jsme přerušili, věc ale předložíme k posouzení Ústavnímu soudu," potvrdil serveru soudce Kamil Kydalka.

Podobně jako senátorům vadí i pražskému soudu sporný článek 2 amnestie, podle Kydalky je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.

Někdejšímu šéfovi Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Vrchní soud v Praze loni v říjnu zrušil rozsudek deseti let vězení, které dostal za stomilionové úvěrové podvody. Případem se měl znovu zabývat Městský soud v Praze. Chvalovský spolu s dalšími čtyřmi lidmi měl koncem 90. let údajně způsobit škodu 1,5 miliardy korun Komerční bance za poskytnuté úvěry.

Chvalovského stíhání, které běželo od roku 2001, bylo Klausovou amnestií ukončeno.

"Na jednu stranu je rád, že je konec, na druhou stranu ale věnoval po léta velké úsilí tomu, aby byla prokázána jeho nevina. A k tomu už teď nedojde," uvedl pro Aktuálně.cz Chvalovského advokát Tomáš Král, který je mimochodem zároveň předsedou Českého svazu ledního hokeje.

Není to až tak docela pravda, Chvalovský mohl amnestii odmítnout, podobně jako jedna z manažerek Union banky.

Komerční banka přišla o 1,5 miliardy

Státní zástupce vinil Chvalovského z úvěrového podvodu, díky kterému měla skupina osob způsobit Komerční bance škodu zhruba 1,5 miliardy korun.

Chvalovský byl obviněn už v roce 2001, dokonce strávil několik týdnů ve vyšetřovací vazbě. V létě téhož roku jej valná hromada fotbalového svazu odvolala z pozice předsedy tohoto největšího sportovního spolku u nás.

Obžaloba vinila Chvalovského a jeho spolupracovníky z toho, že v letech 1998 až 1999 podali za různé společnosti u Komerční banky žádosti o financování obchodů.

Muži před bankou údajně předstírali, že peníze půjdou například na nákup zboží, masa nebo chmele a jeho vývoz do zahraničí.

Z deseti let vězení sešlo

První rozsudek v "kauze Chvalovský" padnul až v červnu 2011, tedy deset let po zahájení trestního stíhání. Městský soud Chvalovskému uložil desetiletý trest odnětí svobody.

Odvolací Vrchní soud v Praze ale na podzim loňského roku tento rozsudek zrušil a vrátil případ na první instanci k novému projednání. Jako první o tom informoval deník Insider.

Chvalovskému pomohla i změna trestního zákoníku. Klausova amnestie se totiž v tomto bodě spojeném s neúměrně dlouho řešenými kauzami vztahuje na trestné činy, jejichž horní trestní sazba nepřevyšuje 10 let.

Starý trestní zákoník počítal u úvěrového podvodu až s dvanáctiletými tresty. Norma, která je však v platnostinyní, stáhla ale tuto horní sazbu na 10 let. Chvalovský se tedy do amnestie vešel naprosto přesně.

"Myslím si, že taková amnestie je zcela na místě. Pokud se ani po 12 letech nedojde k pravomocnému rozsudku, je to v rozporu s principem požadavku spravedlivého procesu. Těch 12 let bez rozsudku stejně pana Chvalovského poškodilo ekonomicky i společensky, a to už mu bohužel nikdo nevrátí," řekl také Aktuálně.cz advokát Tomáš Král.

 

Právě se děje

Další zprávy