Soudní drama Verdikt v Maďarsku vyhrálo festival Jeden svět

ČTK ČTK
11. 3. 2014 18:45
Snímek o procesu se čtveřicí pravicových extremistů v kauze vraždy Romů podle hlavní poroty přináší strhující pohled na soudobou společnost.
Z filmu Horníci pod palbou.
Z filmu Horníci pod palbou. | Foto: Jeden svět

Praha - Nejlepším filmem festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět se stalo soudní drama Verdikt v Maďarsku. Snímek režisérky Eszter Hajdúové o procesu se čtveřicí pravicových extremistů v kauze vraždy Romů podle hlavní poroty přináší strhující pohled na soudobou společnost.

Celkem porotci letos udílejí devět cen, slavnostní předání se odehraje ve středu večer na závěr přehlídky. Vítěze zveřejnili pořadatelé na webu festivalu.

Kdo jiný?

Kdo jiný? (Jeden svět na školách)

Mladí lidé, kteří aktivně mění svět k lepšímu. Seznamte se s nimi!

Více informací o projektu najdete na www.jsns.cz.

"Film Verdikt v Maďarsku odehrávající se ve stísněné soudní síni, kde jsou čtyři příznivci extrémní pravice souzeni za vraždy, je strhujícím a nekompromisním pohledem na soudobou společnost," zdůvodnila své rozhodnutí hlavní porota.

Podle ní režisérka, která film uvedla a přijede si i pro cenu, zachytila soudcovo chování ke svědkům, vztah mezi příslušníky vězeňské služby a obviněnými i úsměvy právníků a prázdná sedadla v síni prostředky cinema verité.

Cena za nejlepší režii připadla švédsko-kanadskému snímku Prales tančících duchů režisérky Lindy Västrikové. S pralesním kmenem strávila při natáčení sedm let. Film má i cenu poroty Českého rozhlasu.

Zvláštní uznání hlavní poroty má pak film Já, Blocher ze švýcarsko-francouzské produkce o rozdmýchávání strachu a rasismu kvůli získání politické moci ve Švýcarsku. Druhé zvláštní uznání připadlo francouzskému dokumentu Přestupní stanice o migrantech, kteří míří do Evropy.

Porota Václava Havla vybrala z 12 prací film Horníci pod palbou, který festival také zahajoval. Režisér Rehad Desai v něm zachytil krvavé potlačení stávky v jihoafrickém dole. Zvláštní uznání této poroty má pak britský snímek Vražedná pole na Srí Lance.

Studentská porota se přiklonila ke kubánskému filmu Viva Cuba Libre - rapová vzpoura o mladých muzikantech, kteří svou tvorbou bojují proti bezpráví.

O deváté ceně rozhodují diváci. Svého favorita mohou ještě vybírat. Vítězný snímek oznámí pořadatelé ve středu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy