Soudkyně: Vyšetřete nabídku peněz od ÚOOZ. Podnět vyhodnotíme, reaguje Bradáčová

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 1. 12. 2015 18:09
Soudkyně Kateřina Radkovská, která řeší kauzu Oleo Chemical, v níž je obžalován také podnikatel Ivo Rittig, vyzvala žalobce, aby se zabýval nabídkou peněz od policisty z ÚOOZ. Detektiv bývalé účetní firmy Peskim Janě Šádkové nabídl finanční odměnu za to, že bude s vyšetřovateli spolupracovat. Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová řekla, že podnět soudkyně vyhodnotí a poté rozhodne, kdo se bude dále kauzou zabývat. Peníze pro Janu Šádkovou zkritizovala minulý týden také Unie obhájců.
Peníze nabídl obžalované z kauzy Oleo policista z útvaru Roberta Šlachty.
Peníze nabídl obžalované z kauzy Oleo policista z útvaru Roberta Šlachty. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze se začne zabývat tím, zda policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) neporušil zákon. Detektiv bývalé účetní firmy Peskim Janě Šádkové nabídl peníze za to, že bude s vyšetřovateli spolupracovat.

Šádková o nabídce promluvila minulý týden před Městským soudem v Praze, který řeší kauzu Oleo Chemical. V té je účetní obžalována společně s podnikatelem Ivo Rittigem. Soudkyně Kateřina Radkovská podle serveru Hlídací pes v úterý vyzvala žalobce Adama Borgulu, aby případ prověřil.  

"Paní předsedkyně senátu dnes pověřila dozorujícího státního zástupce, aby věc prověřil," řekla Aktuálně.cz mluvčí soudu Markéta Puci.

Policista Šádkové peníze nabídl na schůzce, na kterou ji přivedl Jaroslav Kubiska. Ten byl v případu petrochemické firmy Oleo Chemical také obžalován, získal ale status spolupracujícího obviněného. Šádková na druhé setkání přivedla i svého obhájce a nakonec nabídku od ÚOOZ nepřijala.

Podnětem se budou žalobci zabývat

Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která je nadřízenou dozorujícího státního zástupce Adama Borguly, potvrdila, že se budou podnětem soudkyně zabývat. "Žalobce nejprve podnět vyhodnotí. Poté se rozhodne o věcné a místní příslušnosti," uvedla Bradáčová. V současné době tedy není jasné, zda se kauzou bude dál zabývat Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta pochybení svého detektiva odmítá. "Jakékoliv porušení zákona odmítám, postupujeme vždy podle zákona," prohlásil Šlachta.

Borgula Aktuálně.cz řekl, že zákon o policii pamatuje při zajišťování krátkodobé ochrany osob na takzvaného informátora. Ten poskytuje policistům informace a může mu být poskytnuta finanční nebo věcná odměna.

"Tomuto odpovídala i výpověď obžalované Jany Šádkové, která nadto uvedla, že se schůzky s policií účastnil také její právní zástupce," uvedl Borgula. A zároveň doplnil, že žádné porušení zákona dříve nezjistil.

Podle advokáta Davida Michala z MSB Legal, který je v případu Oleo Chemical také obžalovaný, ale Šádková u první schůzky svého obhájce neměla. "Teprve na druhou schůzku s policisty si Jana Šádková přivedla svého právního zástupce. Znovu jí tlumočili finanční nabídku, a to za to, že svou výpovědí podpoří verzi obžalovaného Kubisky. Nejednalo se o žádnou odměnu pro informátora," tvrdí Michal.  

Peníze pro Šádkovou kritizuje také Unie obhájců. Advokát Tomáš Sokol, který stojí v jejím čele, takovou nabídku označil za nepřijatelnou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy